27. maijā valdība lēma, ka pret Covid-19 vakcinētās un vīrusu pārslimojušās personas no otrdienas, 15. jūnija, varēs apmeklēt dažādus publiskus kultūras pasākumus, apmeklēt kafejnīcas, kino un teātra izrādes, koncertus, klubus un saņemt citus līdzīgus pakalpojumus. Portāls "Apollo.lv" apkopoja informāciju par to, kādi atvieglojumi stājas spēkā 15. jūnijā. 

Amatierkolektīvi var koncertēt

No otrdienas, 15. jūnija, visi amatierkolektīvi, kuri to vēlēsies, varēs atsākt koncertdarbību, šodien preses konferencē žurnālistus informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna.

Viņa atgādināja, ka amatierkolektīvi mēģinājumus ir atsākuši jau kopš 7.aprīļa un dalībniekiem ir iespēja darboties divos veidos, proti, gan vakcinēti, gan nevakcinēti 20 cilvēki var mēģināt ārā, ievērojot divu metru distancēšanos, kā arī citas epidemioloģiskās drošības prasības.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Savukārt telpās mēģinājumā var piedalīties tikai tās viena kolektīva personas, kuras ir vakcinētas vai kuras ir izslimojušas Covid-19. Turklāt viņiem nav noteiktas citas drošības prasības.

No 15. jūnija arī amatierkolektīvi varēs piedalīties dažādos pasākumos. Ja viss kolektīvs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu, ka tā dalībnieki ir vakcinēti vai izslimojuši Covid-19, tad viņi var piedalīties pasākumos bez epidemioloģiskās drošības prasību ievērošanas, taču ja kolektīvā ir cilvēki, kuriem ir negatīvs Covid-19 tests, viņiem pēc priekšnesuma ir jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības, stāstīja Pavulēna.

Viņa atgādināja, ka kultūras centri var rīkot pasākumus telpās līdz 300 apmeklētājiem, brīvā dabā - līdz 500 apmeklētājiem.

8

Ja pasākums, kurā piedalās arī cilvēki ar negatīviem Covid-19 testiem, notiek telpās, tas nedrīkst būt ilgāks par četrām stundām, jābūt 15 minūšu starpbrīdim ik pēc divām stundām telpu vēdināšanai.

Tāpat visi ir jālieto sejas aizsargmaskas un jābūt personalizētām sēdvietām, ievērojot divu metru distanci, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Pasākumiem brīvā dabā nav noteikts laika ierobežojums.

Savukārt bērnu amatierkolektīvu dalībniekiem mēģinājumi joprojām drīkst notikt tikai brīvā dabā.

Pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie var pulcēties privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem bez mājsaimniecību skaita ierobežojuma

No 15. jūnija pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie iedzīvotāji ar Covid-19 sertifikātu varēs pulcēties privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem, pirmdien preses konferencē informēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Pret Covid-19 vakcinētie un pārslimojušie varēs pulcēties privātos pasākumos ārtelpās un iekštelpās, nepārsniedzot 20 cilvēku, taču mājsaimniecību skaits nav ierobežots. Pasākumos, kur pulcējas vakcinētie vai Covid-19 pārslimojošie, var neievērot drošības pasākumus, piemēram, var nelietot sejas aizsargmasku, neievērot divu metru distanci.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Pavļuts skaidroja, ka cilvēku skaits privātajos pasākumos atšķirībā no publiskajiem tiek ierobežots, jo publiskā pasākuma rīkotāji norīko atbildīgo, kas pārbauda Covid-19 sertifikātus pret Covid-19 vakcinētajiem, pārslimojošiem vai personām, kas veikušas Covid-19 testu.

Iedzīvotāji bez Covid-19 sertifikāta joprojām varēs pulcēties privātos pasākumos, līdz desmit cilvēkiem no divām mājsaimniecībām.

8

Tāpat šīs personas var pulcēties privātos pasākumos līdz 20 cilvēkiem ārtelpās, neierobežojot ietverto mājsaimniecību skaitu.

Lejupielādēt un pārbaudīt sava Covid-19 sertifikāta spēkā esamību var vietnē "covid19sertifikats.lv". Pārbaudīt dokumentu var, izmantojot piedāvāto opciju "Verificēt".

Tāpat no otrdienas būs pieejama mobilā lietotne Covid-19 sertifikātu verifikācijai "Covid19Verify".

Pasākumu rīkotāji var organizēt divu tipu kultūras norises

No otrdienas, 15. jūnija, pasākumu rīkotāji varēs organizēt divu tipu kultūras norises, pirmdien preses konferencē žurnālistus informēja Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāre Dace Vilsone.

Viņa skaidroja, ka kultūras pasākumu rīkotājs ir tiesīgs izvēlēties ekonomiski pamatotu pasākumu tipu, par to nepārprotami informējot apmeklētājus brīdī, kad viņi iegādājas biļetes.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Pirmais no tiem ir pasākums ar atvieglotiem drošības pasākumiem, kuru varēs apmeklēt tikai tās personas, kuras ir vakcinētas vai pārslimojušas Covid-19. Viņiem obligāti būs jāuzrāda derīgs Covid-19 sertifikāts.

Apmeklējot šādu pasākumu, arī organizatoriem būs jābūt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19, pretējā gadījumā viņi nedrīkstēs atrasties vienā telpā ar apmeklētājiem. 

8

Muzejos šiem cilvēkiem varēs notikt grupu ekskursijas gidu pavadībā, nelietojot deguna un mutes aizsegu un neievērojot divu metru distanci. Dalībnieku skaits grupā nebūs ierobežots, sacīja Vilsone.

"Cilvēkiem, kas ir vakcinēti vai pārslimojuši, būs plašas iespējas, plaši izņēmumi pulcēties iekštelpās un drošās zonās ar stingru kontroli pie ieejas," komentēja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Savukārt otra tipa kultūras norises būs ar drošības pasākumiem, kuros piedalīsies ne tikai vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie cilvēki, bet arī ar negatīvu Covid-19 testu, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu, kā arī bērni līdz 12 gadu vecumam.

Pasākuma organizatoriem būs jābūt vakcinētiem vai pārslimojušiem Covid-19, vai ar negatīvu Covid-19 testu, kas veikts pirms pasākuma. Šāda veida pasākumos gan apmeklētājiem, gan personālam obligāti jālieto mutes un deguna aizsegi, jāievēro divu metru distance un skatītājiem jāsēž personalizētās sēdvietās, skaidroja KM valsts sekretāre.

8

Veselības ministrs informēja, ka šādu publisku pasākumu, kuros piedalīsies ne tikai vakcinētie un Covid-19 pārslimojušie cilvēki, bet arī ar negatīvu Covid-19 testu, norise telpās nedrīkst būt ilgāka par četrām stundām.

Pagājušās nedēļas beigās notikušos pilotprojektus drošai kultūras pasākumu apmeklēšanai Valmieras teātrī, "Forum Cinemas" kinoteātrī "Kino Citadele" un "Hanzas peronā" kinoteātrī "Kino Citadele" Vilsone vērtēja kā veiksmīgus.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Tie parādījuši to, cik ļoti noilgojušies pēc skatītājiem ir mākslinieki un skatītāji pēc kultūras pasākumiem. Viņa uzsvēra, ka pasākumu apmeklētāji izturējušies ļoti atbildīgi un sadarbojušies ar organizatoriem, lai ievērotu visas prasības.

Pilotprojektā secināts, ka Covid-19 sertifikāti darbojas, taču nedrīkst lietot QR koda ekrānuzņēmumu (print screen), tā vietā jālieto PDF formāts vai arī lejupielādēts attēls. Vilsone atgādināja, ka Covid-19 sertifikāts ir aktīvs tikai 15. dienā pēc noslēdzošās vakcīnas.

Viņa aicināja pasākuma dalībniekus ierasties pasākumā vismaz divas stundas iepriekš, lai laikus varētu veikt Covid-19 sertifikātu pārbaudi.

Tāpat arī pasākuma organizatoriem ir vēlams sazināties ar apmeklētājiem pirms pasākuma, lai informētu par pasākuma drošības nosacījumiem.

8

Vilsone atgādināja, ka bibliotēkas, muzejus, arhīvus un citas kultūras iestādes visi var apmeklēt, ievērojot epidemioloģiskās drošības vadlīnijas, proti, atļauti ir individuāli apmeklējumi vienai personai vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošajiem, jāievēro divu metru distance gan starp apmeklētājiem, gan darbiniekiem, izņemot personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Telpās gan apmeklētājiem, gan darbiniekiem ir jālieto sejas aizsargmaskas, regulāri jāvēdina telpas.

Vienai personai vai vienā mājsaimniecībā dzīvojošajiem telpās jāparedz vismaz 25 kvadrātmetru platība, savukārt ārpus telpām vismaz desmit kvadrātmetri publiski pieejamās teritorijas platības. Visiem apmeklētajiem ir jānodrošina vienvirziena plūsma.

Ja visi darbinieki un apmeklētāji ir vakcinējušies vai pēdējā pusgada laikā izslimojuši Covid-19, drīkst:

  • notikt publiski pasākumi
  • notikt teātra izrādes, koncerti, laulību ceremonijas
  • darboties klubi, bāri, kafejnīcas (arī telpās)
  • notikt profesionālās pilnveides mācības
  • notikt citi izklaides pasākumi 

Organizatoriem jānodrošina, ka nepiedalās cilvēki, kuri nav vakcinēti vai izslimojuši Covid-19.

Pasākumā nav jāievēro divu metru distance un jālieto sejas maskas.

Var apmeklēt sporta klubus

Tāpat cilvēki, kuri būs vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši, no 15. jūnija varēs apmeklēt sporta klubus, gan trenējoties individuāli, gan apmeklējot grupu nodarbības. Telpā nedrīkstēs atrasties nevakcinēti cilvēki vai tādi, kas pēdējā pusgadā nav slimojuši ar Covid-19, paredz VM sagatavotais piedāvājums.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Kādi izņēmumi no vispārējās epidemioloģiskās kārtības ir pieejami jau šobrīd?

Jau šobrīd cilvēki, kuri ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, darba vietā (līdz 20 cilvēkiem), mēģinājumos un treniņos drīkst pulcēties, nelietojot sejas maskas un neievērojot distanci. Tāpat nav jāveic Covid-19 rutīnas skrīninga testi darba pienākumu veikšanai.

Ja ir bijusi saskarsme ar Covid-19 saslimušo, var neievēro mājas karantīnu (nedēļas laikā jāveic Covid-19 tests). Pašizolāciju nav jāievēro, atgriežoties Latvijā no Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts, vai Šveices Konfederācijas, kā arī Apvienotās Karalistes.

FOTO: Veselības ministrija.

Kā varēs pārliecināties par vakcinācijas un Covid-19 izslimošanas faktu?

No 1. jūnija ikvienam ir iespēja elektroniski iegūt digitālu sertifikātu, kas apliecina vakcinācijas vai Covid-19 pārslimošanas faktu. Informācija par to, vai persona ir vakcinēta pret Covid-19, pēdējā pusgada laikā pārslimojusi Covid-19 vai ir veikta Covid-19 testēšana, būs pieejama digitālā formātā vietnē www.Covid19sertifikats.lv.

Līdz ar to arī pakalpojuma sniedzēji varēs ērti pārliecināties par cilvēka statusu, izmantojot tīmekļa vietni www.Covid19Verify.lv vai speciālu lietotni ar QR koda lasītāju. No 15. jūnija iekšzemes sistēma vakcinācijas vai Covid-19 izslimošanas fakta pārbaudei iekļausies kopīgajā Eiropas digitālā zaļā sertifikāta sistēmā.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Kas varēs izmantot ieviestās izmaiņas?

No 15. jūnija, uzrādot digitālo Covid-19 sertifikātu, publiskus pasākumus, piemēram, koncertus, kino, teātra izrādes, varēs apmeklēt:

  • Vakcinēti cilvēki, kuriem pēc vakcinācijas kursa pabeigšanas pagājušas divas nedēļas vai trīs nedēļas pēc saņemtas pirmās ražotāja "AstraZeneca" vakcīnas "Vaxzevria" devas (pēc 90 dienām jāsaņem otrā deva).
  • Cilvēki, kuri ir pēdējā pusgada laikā pārslimojuši Covid-19.
  • Cilvēki, kuri pēdējo 48 stundu laikā ir veikuši Covid-19 testu, un tas ir negatīvs.
  • Cilvēki, kuri pēdējo 6 stundu laikā ir veikuši Covid-19 ātro antigēna testu, un tas ir negatīvs.

FOTO: Facebook/Valdības māja

Ja cilvēkam nav iespējas sertifikātu iegūt elektroniski, to papīra veidā pēc pieprasījuma izsniegs ārstniecības iestāde vai kādā no vienotās valsts un pašvaldības klientu apkalpošanas centriem.

Veselības ministrija aicina ikvienu, kurš to vēl nav izdarījis, pieteikties savai vakcīnai pret Covid-19 vietnē www.manavakcina.lv, pa tālruni 8989, pie sava ģimenes ārsta vai darba devēja. Galvenais vakcinācijas mērķis ir pasargāt cilvēku no smagas saslimšanas ar Covid-19 un nāves.