"Vasara ir jāizmanto, lai mēs būtu gatavi rudenim." Dumpis norāda, ka jāpalielina vakcinācijas aptvere (11)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Infektologs Uga Dumpis.
Infektologs Uga Dumpis. Foto: Evija Trifanova/LETA

Vasara ir jāizmanto, lai mēs būtu gatavi rudenim, un Latvijai būtiski jāpalielina vakcinācijas pret Covid-19 aptvere, intervijā LTV raidījumā "Šodienas jautājums" sacīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, Latvijas Universitātes profesors Uga Dumpis.

Dumpis atzina, ka pie pašreizējās vakcinācijas aptveres Latvijā nevar cerēt izvairīties no Covid-19 uzliesmojuma rudenī. Lai tas nenotiktu, tuvākajos mēnešos ir jāturpina masveidā vakcinēties.

Viņš uzsvēra, ka Latvijas sabiedrībai jābūt gatavai rudenim: "Mums nopietni jāstrādā. Galvenais, lai nebūtu tā, kā pagājušajā vasarā, kad vasarā visi nomierinājās, tā īsti negatavojās un atpūtās. Tagad visiem vēl vairāk gribas atpūsties, bet mums diemžēl ir jābūt gataviem uz rudeni."

Ārsts uzsvēra, ka svarīgi ir "noturēt" valstī svarīgas funkcijas: klātienes izglītību, slimnīcu darbu, arī sporta iespējas.

"Mums šādi pusotru gadu vēlreiz nevajadzētu dzīvot, un mums būtu jārūpējas par to, lai šajās svarīgajās vietās būtu iespējami vairāk vakcinētu cilvēku," sacīja Dumpis.

Viņš gan neizslēdz arī kādu ierobežojumu ieviešanu, kas vakcinētajiem un nevakcinētajiem varētu atšķirties. Krietni nopietnāka gan būtu situācija, ja kāds vīrusa variants spēs "izmukt no vakcīnām".

Lai droši sagaidītu rudeni, Latvijā noteikti būtu jāsasniedz vairāk nekā 50% iedzīvotāju vakcinācija. Turklāt salīdzinājumā ar citām valstīm Latvijā ir samērā mazs pārslimojušo, kas tādējādi uz laiku ieguvuši imunitāti pret Covid-19, īpatsvars.

Infektologs atkārtoti aicināja riska grupā esošos cilvēkus vakcinēties pret Covid-19.

Būtiski ir tas, ka pētījumi parāda pašreizējo vakcīnu iedarbību pret Covid-19 vīrusa Indijas jeb delta variantu, norādīja Dumpis. Vienlaikus viņš prognozēja, ka vīrusa delta variants Latvijā izspiedīs pašlaik dominējošo britu jeb alfa variantu.

"Bet tas apjoms, uz kā tas izspiedīs, ir mūsu rokās. Tātad, cik lieli būs sprādzieni, jo uzliesmojumi ar lipīgiem vīrusiem notiek sprādzienu veidā. Ja mēs laikus šādus notikumus pamanīsim un apturēsim, tad varbūt saslimstības skaitļi nebūs nemaz tik augsti," skaidroja Dumpis.

Komentāri (11)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu