"Tas nav juridiski saistošs." Levits komentē Kariņa parakstīto politisko paziņojumu par LGBT kopienas tiesībām

Valsts prezidents Egils Levits.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Intervijā televīzijas kanālam "Rīga TV24" Valsts prezidents Egils Levits komentēja ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) parakstīto politisko paziņojumu par lesbiešu, geju, biseksuāļu, transseksuāļu un citu seksualitāšu (LGBT) kopienas tiesībām.

Politiķis aicināja ņemt vērā kontekstu, uzsverot, ka tādu politisku paziņojumu nav mazums un šajā vēstulē, kas tapusi kā reakcija uz Ungārijā pieņemto jauno likumu, ko Eiropas Komisija (EK) uzskata par LGBT diskriminējošu, pašas Ungārijas vārds nav minēts.

Turklāt, kā akcentēja Levits, politisko paziņojumu Eiropas lietu ministru sanāksmē parakstīja 17 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vadītāji, bet neparakstīja desmit ES dalībvalstu vadītāji.

Valsts prezidents pavēstīja, ja šai vēstulei būtu bijis saistošs raksturs, tad Ministru prezidentam būtu jāsaņem attiecīgs pilnvarojums un jāievēro noteikta procedūra. Levits uzsvēra, ka šis ir nostājas jautājums un tas nav iepriekš jāsaskaņo.

Jau ziņots, ka Nacionālā apvienība (NA) šodien aicinās premjerministru skaidrot viedokļa paušanu Latvijas vārdā saistībā ar jaunu Ungārijas likumu.

Politiskā spēka pārstāve Laima Melkina aģentūru LETA informēja, ka ceturtdien Kariņš Latvijas vārdā parakstījis atklātu vēstuli, kas tapusi, reaģējot uz jaunu Ungārijā pieņemtu likumu. Tas ļauj vecākiem pašiem izlemt, kādu seksuālo izglītību saņems viņu bērni, kā arī liedz nepilngadīgo vidū popularizēt homoseksualitāti, no bioloģiskā dzimuma atšķirīgu dzimumidentitāti un dzimuma maiņu.

NA norāda, ka Latvijas vārdā parakstītā vēstule nav iepriekš apspriesta koalīcijas partneru vidū, tādēļ partija aicinās premjeru uz NA valdes un Saeimas frakcijas kopīgu sēdi, kas notiks šodien attālinātā formātā. Partijas ieskatā, ir nepieciešams premjera skaidrojums valsts nostājas paušanai par konkrēto jautājumu, kas iepriekš nav izdiskutēts.

Jau ziņots, ka EK piedraudējusi Ungārijai ar kārtējo pārkāpuma procedūru saistībā ar jauno likumu, kas liedz jauniešiem piekļuvi informācijai par tā dēvēto LGBTQ jautājumiem.

"Ungārijas likumprojekts ir apkaunojums," paziņojusi EK prezidente Urzula fon der Leiena. "Esmu uzdevusi saviem atbildīgajiem komisāriem pirms likums stājies spēkā sagatavot vēstuli Ungārijas varasiestādēm, kurā izteikts mūsu satraukums."

Budapešta uz to reaģējusi, paziņojot, ka pašas Leienas izteikumi esot "apkaunojoši".

LETA jau vēstīja, ka Eiropas lietu ministru sanāksmē 17 ES dalībvalstis, tostarp arī Latvija, paudušas satraukumu par Ungārijas jauno Ungārijas likumu un aicinājušas EK vērsties pret Budapeštu ES Tiesā.

Likumprojekts aizliedz izglītības programmas un materiālus, kas nepilngadīgo vidū popularizē homoseksualitāti, no bioloģiskā dzimuma atšķirīgu dzimumidentitāti un dzimuma maiņu.

Cita starpā likums paredz aizliegt jauniešiem piekļuvi grāmatām un filmām, kurās attēlotas seksuālās minoritātes.

Šīs normas iekļautas plašākā paketē, kas paredz stingrākus sodus par seksuāliem noziegumiem pret bērniem un jauniešiem, kā arī "pedofilu reģistra" izveidi.