Pk, 8.12.2023.

TV3: Dramatiski augušas kokmateriālu cenas Latvijā (14)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Alex Ander/Shutterstock.com

Vasara sezonā daudzi steidz labiekārtot savus īpašumus, taču materiālu cenas ir dramatiski pieaugušas. Kāpēc tā un kad tās atkal varētu pazemināties? Par to vēsta raidījums "TV3 ziņas".

"Viss ir ļoti slikti", "grūti", "visu ar koku nākamgad", "aizmirsti!". Tādi komentāri lasāmi sociālajos tīklos, apjautājoties, kāda cilvēkiem pēdējā laika pieredze ar būvmateriālu pieejamību un cenām, vēsta raidījums.

Sevišķi dramatisks pieaugums esot kokmateriāliem. Par spīti tam pievakarē pie veikala "Depo" liela rosība. Stāvlaukums gandrīz pilns. Kas tad par iemeslu šim cenu kāpumam?

Veikala "Depo" pārstāvji norāda, ka nemaz nav tā, ka Latvijā būtu būtiski pieprasījums pēc kokmateriāliem. Problēma tāda, ka to vienkārši ir mazāk. Liels pieprasījums ir tieši ārpus mūsu valsts, un ražotāji materiālus eksportē.

Normālā situācijā Latvijā kokmateriālu pieprasījumam būtu neliels ikgadējs pieaugums, bet šobrīd diemžēl ir kritums pārdotajos apjomos kubikmetros, kvadrātmetros, jo ražotāji nevēlas nodrošināt Latvijas tirgus vajadzībām pat to apjomu, kas bija pērn.

Satricināta visa nozare.

Jēkabpils novadā saimniekojoša koka palešu ražotāja "DLLA" vadītājs Armands Lībietis situāciju ar cenām raksturo kā haosu. "1990. gados krievu rublis, man liekas, devalvējās lēnāk nekā pašreizējā momentā ceļas kokmateriālu cena," viņš stāsta raidījumam.

"Mēnešus divus atpakaļ nopirku zāģmateriālus. Iztērēju, pieņemsim, 100 eiro. Saražoju savas paletes, pārdevu, uzrakstīju "invoisu", it kā 100 eiro nopelnīju. Vakar saņēmu naudu. Šobrīd par to naudu es nevaru nopirkt izejvielas nākamajai kravai. Tad man jautājums – vai es esmu nopelnījis vai es neesmu nopelnījis," stāsta Lībietis.

Latvijas kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss, norāda, ka tas, kas patlaban novērojams Latvijā, redzams arī visā pārējā pasaulē.

Rupji rēķinot, Eiropā cenas divkāršojušās, ASV vienu brīdi bija pat četrkāršojušās. Pie vainas gan Somijas nozares arodbiedrību streiki pērn, gan Covid-19 nenoteiktība, pavasarī pircējiem atsakoties ņemt pretim preci, attiecīgi rūpniekiem samazinot ražošanas apmērus.

"Piemēram, terases dēļi, žogi un viss pārējais, ko jūs varat paši kā privātpersonas mājās darīt, tiem pieprasījums uzlēca vienkārši debesīs, ko ražotāji nevarēja apmierināt un arī loģistika nespēja izvadāt pa pasauli. Ja privātpersona var nebūvēt un nepirkt, tad es iesaku to nedarīt. Nākamgad būs daudz patīkamākas cenas," prognozē Klauss.

Daļai produktu pīķis, iespējams, pat vēl nav sasniegts. Klauss prognozē, ka tirgum vajadzētu sākt līdzsvaroties rudenī. Vai tas notiks pakāpeniski vai kā adatai pārdurot burbuli, pagaidām vēl nevar pateikt, vēsta "TV3".

Video: "TV3 Ziņas" sižets

Komentāri (14)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu