T, 29.03.2023.

Valdība piektdien sasaukusi ārkārtas sēdi, lems par humānās palīdzības sniegšanu Lietuvai saistībā ar bēgļu krīzi

LETA
Valdība piektdien sasaukusi ārkārtas sēdi, lems par humānās palīdzības sniegšanu Lietuvai saistībā ar bēgļu krīzi
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 4
Ministru kabinets pirms valdības sēdes. Ilustratīvs attēls.
Ministru kabinets pirms valdības sēdes. Ilustratīvs attēls. Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijas valdība piektdien, 23. jūlijā, sasaukusi ārkārtas sēdi, lai lemtu par humānās palīdzības sniegšanu Lietuvai bēgļu krīzes risināšanā.

Sēde notiks aptaujas kārtībā no plkst. 9 līdz 13.

Iekšlietu ministrijā (IeM) informēja, ka šā gada 15. jūlijā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kā Latvijas civilās aizsardzības nacionālais kontaktpunkts saņēma e-pasta vēstuli no Eiropas ārkārtas reaģēšanas koordinēšanas centra par ārkārtas situāciju Lietuvā saistībā ar nelegālo migrantu plūsmu.

Ministrijā uzsvēra, ka nelegālo migrantu, kas šķērsojuši Baltkrievijas un Lietuvas robežu, skaits ir dramatiski pieaudzis. Šā gada 20. jūlijā to skaits ir sasniedzis 2158, kas ir 26 reizes vairāk, salīdzinot ar 2020. gadu.

Lai Lietuvai sniegtu humāno palīdzību, ministri piektdien lems no Latvijas valsts materiālajām rezervēm kā humāno palīdzību nosūtīt trīs teltis, trīs elektroģeneratorus, piecus apgaismošanas komplektus, piecas metāla spoles ar kabeli apgaismošanas komplektiem un 3000 segas.

Paredzams, ka VUGD organizēs humānās palīdzības sūtījuma nogādāšanu uz Lietuvu. Transportēšanas izmaksas varētu būt aptuveni 500 eiro, bet komandējuma izmaksas nodarbinātajiem aptuveni 150 eiro.

IeM arī aprēķinājusi, ka valsts materiālo rezervju resursu atjaunināšanai varētu būt nepieciešami ap 123 900 eiro.

Jau ziņots, ka Eiropas valstis atsaukušās pagājušajā nedēļā izteiktajam Lietuvas lūgumam palīdzēt risināt nelegālo migrantu krīzi pie Baltkrievijas robežas, kur kopš gada sākuma aizturēti jau vairāk nekā 2300 ārvalstnieki, galvenokārt Tuvo Austrumu valstu pilsoņi.

"Pēdējo dienu laikā saņemam palīdzību no citām valstīm. (..) Visas šīs lietas vajadzīgas, lai mēs varētu izmitināt migrantus, kamēr tiek izskatīti viņu patvēruma pieprasījumi. Izsaku pateicību visām valstīm, kuras solidarizējas ar Lietuvu šai sarežģītajā situācijā," norādījusi Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite.

ES Civilās aizsardzības mehānisma ietvaros ar Polijas Stratēģisko rezervju aģentūras palīdzību Lietuvai nosūtītas teltis, gultas, segas un elektroenerģijas ģeneratori 162 000 eiro vērtībā, un drīzumā Lietuvu sasniegs arī Polijas Aizsardzības ministrijas sūtījums.

Polija saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) robežsardzes aģentūras "Frontex" programmu arī nosūtījusi uz Lietuvu 30 robežsargus un patruļas automobili.

Igaunija uz Lietuvu nosūtījusi desmit lielas teltis, kā arī gultas, sildītājus, galdus, krēslus un citas mēbeles par vairāk nekā 200 000 eiro, kas piešķirti no Ārlietu ministrijas humānās palīdzības programmu līdzekļiem.

Ceturtdien Lietuva saņēmusi migrantu izmitināšanai paredzētu humānās palīdzības sūtījumu arī no Horvātijas - desmit ziemas teltis, 100 gultas un pa 200 matračiem, guļammaisiem, spilveniem un segām.

Pagājušā gada nogalē Lietuva palīdzēja zemestrīcē cietušajai Horvātijai, no valsts rezervēm nosūtot tai 300 guļammaisu, un valdība arī piešķīra Horvātijai finansiālu palīdzību 100 000 eiro apmērā.

ES Civilās aizsardzības mehānismam pievienojušās visas bloka dalībvalstis, kā arī Islande, Norēģija, Serbija, Ziemeļmaķedonija, Melnkalne un Turcija. Ar šā mehānisma starpniecību grūtībās nonākusi valsts var lūgt palīdzību, bet pārējās valstis atbild, kādu atbalstu tās var sniegt, un tad palīdzību lūgusī valsts atbild, kurus palīdzības piedāvājumus izmantos.

Lietuva, kas nelegālo migrantu krīzes risināšanai izsludinājusi ārkārtējo situāciju, šā mehānisma ietvaros pieņēmusi Horvātijas, Igaunijas, Polijas, Slovēnijas, Somijas un Zviedrijas piedāvājumus.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu