Izglītības nozares pārstāvji aicina jauniešus aktīvi vakcinēties pret Covid-19

FOTO: LStockStudio/Shutterstock.com

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar augstākas izglītības, zinātnes, kā arī jaunatnes nozaru pārstāvjiem sākusi akciju, lai aktualizētu vakcinācijas nepieciešamību jauniešu un jo īpaši studentu vidū, aģentūrai LETA pavēstīja ministrijā.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece (JKP) uzvērusi, ka līdz jaunā mācību gada sākumam atlikušas vairs tikai 35 dienas, un tas nozīmē, ka tuvāko nedēļu laikā arī studentiem ir jāmobilizējas, lai rudenī varētu atsākties drošs un kvalitatīvs studiju process.

Viņa aicināja ieklausīties zinātnieku un ārstu argumentos un ņemt piemēru no tiem 77% augstskolu mācībspēkiem, kuri jau ir vakcinējušies un ar nepacietību gaida klātienes tikšanos ar saviem studentiem.

IZM uzsvēra, ka vakcinēto īpatsvars 19 līdz 24 gadu vecu jauniešu vidū pagaidām ir tikai 40%.

Arī Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātņu prorektors, Latvijas Zinātnes padomes Konsultatīvās padomes priekšsēdētājs, akadēmiķis Tālis Juhna, uzrunājot jauniešus, teicis, ka zinātnes metode, kas balstās nevis uz indivīda viedokli, bet datos un kritiskā analīzē, ir pamatā modernajām tehnoloģijām, kuras jaunieši lieto ikdienā - no mobilā telefona līdz pārtikas produktiem.

"Ar vakcināciju ir tāpat. Tā ir tehnoloģija, kas pierādījusi sevi kā efektīvākā kolektīvai aizsardzībai pret pandēmijām. Šis ir brīdis, kad ikviens jaunietis var parādīt, ka spēj kritiski domāt un būt morāli atbildīgs pret sevi un citiem," skaidrojis eksperts.

Vienlaikus Latvijas Studentu apvienības prezidents Kristafers Zeiļuks uzskata, ka studijas nav tikai zināšanu apmaiņa starp pasniedzēju un studējošo, tās nāk komplektā ar citiem cilvēkiem, kas piedalās šajā ceļā uz izglītību.

"Mācību laikā satiktie cilvēki kļūst par draugiem uz dzīvi, par biznesa partneriem, nodibina ģimenes. Mācoties attālināti, mums šādas iespējas tiek atņemtas. Man pietrūkst čalas augstskolu gaiteņos un pilnās auditorijas, dzīvība un nepārtrauktā tīklošanās. Zinātne mūs ir aizvedusi līdz augstskolai - kādēļ mums uz to nepaļauties vēlreiz?" aicināja Zeiļuks.

Savukārt Latvijas Universitātes (LU) Studentu padomes priekšsēdētājs Deniss Celuiko, kurš iesaistījies LU organizētajā akcijā par vakcinēšanos, papildināja, ka ir cilvēki, kas baidās vakcinēties, vēlas nogaidīt vai neuzticas vakcīnu klāstam. Viņaprāt, tās ir ļoti cilvēcīgas bažas, bet arī viņam ir bijusi pieredze, kā ir "tad, kad vari elpot, bet ar lielām grūtībām".

"Es nevēlos kaut ko tādu atkal piedzīvot, un nenovēlu to saviem studiju biedriem. Tāpēc es vakcinējos! Vīrusam nav ne politiskās piederības, ne tas šķiro, ko aplipināt un ko nē. Izvēle ir vakcinēties vai riskēt un spēlēt krievu ruleti ar savu un līdzcilvēku veselību," paudis Celuiko.

IZM piebilda, ka pandēmijas laikā augstākās izglītības institūcijas parādīja, ka īsā laikā spēj pielāgoties jauniem izaicinājumiem - attālinātājām mācībām. Tāpēc akcijas organizatori uzsver nepieciešamību tieši tāpat mobilizēties arī klātienes studijām, kas ir svarīgas ne tikai zināšanu, prasmju un iemaņu apguvei, bet arī socializācijai, kas savukārt ir būtiski mūsu mentālajai veselībai.

Kā noskaidrots pētījumā, kurā piedalījās 1600 respondentu, 63% Latvijas jauniešu atzīst, ka pandēmijas laikā viņu mentālā veselība ir pasliktinājusies.

Kopumā IZM rīkotajā akcijā piedalās Latvijas Zinātnes padome, Latvijas Zinātņu akadēmija, Rektoru padome, Latvijas Studentu apvienība, RTU Studentu parlaments, LU Studentu padome, Rīgas Stradiņa universitātes Studējošo pašpārvalde, Latvijas Jauno ārstu asociācija, Latvijas Jauno zinātnieku apvienība, Latviešu Ārstu un Zobārstu apvienība, Latvijas Jaunatnes padome un citas organizācijas.