Ventspils novada Vārves pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām

Cūkas.

FOTO: Pixabay

Ventspils novada Vārves pagastā konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) publiskotā informācija.

Slimība konstatēta saimniecībā "Oši", kurā ir 1762 cūkas.

Šis Latvijā ir pirmais šogad reģistrētais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnē.

PVD norāda, ka saimniecībā ir sākti ĀCM apkarošanas pasākumi.

Vienlaikus noteikta arī karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana, kā arī cūku veselības stāvoklis. Īpaša uzmanība būs pievērsta cūku, kā arī cūkgaļas un cūkgaļas produkcijas pārvadāšanai un izplatīšanai.

PVD uzsver, ka visām karantīnas zonā esošajam cūku novietnēm ir noteikts cūku pārvietošanas aizliegums - aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības un uzraudzības zonām.

Tāpat PVD ir sācis epidemioloģisko izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuva novietnē.

Tuvākajās dienās tiks sākta slimo cūku cūku iznīcināšana.

Zemnieku saimniecības "Oši" īpašnieks Raitis Krūmiņš aģentūrai LETA sacīja, ka patlaban ir pāragri spriest par to, vai saimniecība spēs darbību turpināt pēc slimības apkarošanas.

Vienlaikus, vaicāts par zaudējumu aplēsēm, īpašnieks norādīja, ka arī tās būs iespējams precizēt tikai pēc kāda laika.

Tāpat viņš pauda, ka pašlaik nav izdevies identificēt slimības cēloni, savukārt attiecībā uz dzīvnieku iznīcināšanu, turpmākos darbus koordinēs PVD.

PVD aicina cūku turētājus, īpaši vasarā un ražas novākšanas laikā būt atbildīgiem un atgādina - lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar ĀCM un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

Latvijā pēdējais ĀCM uzliesmojums mājas cūkām bija 2020.gada 17.jūlijā Skrundas novadā.

Informācijas "Firmas.lv" liecina, ka zemnieku saimniecība "Oši" 2020.gadā strādāja ar 666 724 eiro apgrozījumu, kas ir par 19,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet saimniecības peļņa pieauga vairākkārt - līdz 474 703 eiro. Zemnieku saimniecība reģistrēta 1991.gadā, un tās vienīgais īpašnieks ir Krūmiņš.