FOTO ⟩ Rīgas zoodārzs aicina: Sagādā žirafītei dzimšanas dienas mielastu!

FOTO: Rīgas Zoodārzs

Rīgas Zooloģiskais dārzs aicina apmeklētājus sagādāt jaunajai žirafītei Vakilijai svinīgu mielastu par godu viņas gaidāmajai divu gadu jubilejai, portālu "Apollo.lv" informēja Rīgas zoodārza pārstāvji.

Vairums Rīgas Zooloģiskā dārza apmeklētāju apzinīgi ievēro norādi nebarot dzīvniekus, kaut reizēm tik ļoti gribas pasniegt gardo cienastu. Tomēr palīdzēt pabarot, piemēram, 22. jūlijā uz Rīgu atvesto žirafīti Vakiliju, ir pavisam vienkārši - ieejot Rīgas Zooloģiskā dārza interneta mājas lapā, sadaļā "Atbalsti", var noziedot 25,00 EUR ar norādi "Ziedojums žirafei Vakilijai", un summa tiks izlietota 3,8 kilogramu trīs veidu speciālo barības granulu un īpašu barības piedevu iegādei.

Tieši tik šīs gardās un veselīgās barības iekļauts Vakilijas katras dienas ēdienkartē. Pavisam drīz - 9. augustā, jaunā zoodārza iemītniece svinēs divu gadu jubileju, un barības traukā noteikti būs īpašās granulas. Ja tās nopirksi tu, tā būs vislabākā dāvana, un Rīgas zoodārza mājas lapā katrs ziedotājs varēs uzzināt dienu, kad Vakilija saņems dāvināto mielastu.

Šmidingas zoodārzā Austrijā dzimusī žirafe Vakilija ar SIA "Latvijas Mobilais Telefons" atbalstu, īpašas konstrukcijas piekabē atceļoja uz Rīgas Zooloģisko dārzu 22. jūlijā un savu divu gadu dzimšanas dienu svinēs, līdzās 14 gadus vecajam žirafu puisim Kimi, kurš Rīgā dzīvo jau kopš 2008.gada. 

Žirafu barošana zooloģiskajos dārzos ir visai specifiska. To pamatbarība ir kārklu zari un miza, kā arī lucernas siens, kuru Latvijas apstākļos ievākt izdodas ne katru gadu. Papildus tiek dotas barības granulas, kuras piegādā specializēti zoodārzu dzīvnieku barības ražošanas uzņēmumi. Pie tam, nepieaugušām žirafēm, kāda ir Vakilija, paredzēti citi, īpaši barības granulu veidi, kuru ražošanas izmaksas, ņemot vērā nelielo pieprasījumu, ir visai augstas.

Vakilijas barošanai tiek iepirktas trīs veidu granulas (ražotāji "Kasper", "Pegus Power Pellets" un "Hassel"). Granulu porcija tiek papildināta ar "Josser" minerālu piedevām un lucernas pulveri vai granulām. Vēl žirafīte ik dienu saņem arī īpaši sagatavotu placinātu un pilngraudu auzu porciju. Zāle, augļi un dārzeņi satur pārāk daudz ūdens un žirafēm var izraisīt gremošanas problēmas, tāpēc kā īpašs gardums ik dienu tiek izmantota tikai saujiņa burkānu. Patiesībā granulas nav tikai barība, tās izbarošana ir arī veids, kā radīt savstarpēju uzticēšanos un nodibināt draudzību.

Jo ātrāk zoodārza jaunpienācēja padosies kārdinājumam un paņems no kopēja rokas garduma saujiņu, jo ātrāk noritēs iejušanās process arī jaunajā mītnē. Te labs piemērs Vakilijai ir zoodārza "veterāns" Kimi, kurš labprāt no kopēja rokas ēd granulas un burkānus, reizēm apēdot arī nepieciešamās zāles vai barības piedevas.

"Pirms Vakilijas atvešanas Rīgas zoodārza speciālisti vairākkārt sazinājās ar Šmidingas zoodārza kolēģiem, lai jauno iemītniecei sagaidītu ar viņai ierastu ēdienkarti, kuras sastāvdaļas nu jāiepērk ilgākam laikam. Cerams, ar ziedotāju atbalstu," ziņo zoodārza pārstāvji.

Āfrikā sastopamas 9 pasugu žirafes. Rīgas zoodārzā apskatāmas ir Rotšilda žirafes, kuru izcelsme meklējama Ugandā un Kenijā. Gan malumedības, gan cilvēku saimnieciskā darbība arvien samazina žirafu skaitu savvaļā un šī suga 1996. gadā iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā un 2016.gadā atzīta par jutīgu pret apdraudējumiem (VU-Vulnerable).

Lai koordinētu un uzraudzītu žirafu turēšanu un vairošanu nebrīvē, 1990.gadā izveidota šīs apdraudētās sugas vairošanas Eiropas programma, kuras ietvaros arī notiek Vakilijas uzticēšana Rīgas zoodārzam.

Redaktors iesaka