Polijas Seims pieņem strīdīgi vērtētu likumu, kas kritizēts kā mēģinājums apklusināt populāru TV kanālu

FOTO: EPA/Scanpix

Polijas Seims trešdien pieņēma strīdīgi vērtētu likumu, kurš kritizēts kā mēģinājums apklusināt populāru TV kanālu, kas nereti ir kritisks pret Polijas valdību. Likums arī varētu novest pie attiecību pasliktināšanās ar ASV.

Jaunais likums neļaus uzņēmumiem no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Ekonomiskās zonas, būt kontrolpaketes turētājiem Polijas mediju kompānijās.

Saskaņā ar to ASV grupa "Discovery" būs spiesta pārdot savu akciju vairākuma paketi TVN - vienā no Polijas lielākajiem privātajiem telekanāliem, kura ziņu kanāls TVN24 bieži kritizē Polijas valdību.

Valdošā konservatīvā partija "Likums un taisnīgums" (PiS) uzskata, ka šis likums ir vajadzīgs, lai neļautu naidīgām ārvalstīm pārņemt kontroli pār Polijas mediju uzņēmumiem, un atbilst noteikumiem citās Eiropas valstīs.

Kritiķi uzskata, ka šis likums paver iespēju kādai valsts kontrolētai kompānijai pārņemt kontroli pār TVN. Reģionālo laikrakstu grupu "Polska Press" jau ir pārņēmis valsts enerģētikas milzis "PKN Orlen".

TVN aicināja parlamenta augšpalātu Senātu un valsts prezidentu Andžeju Dudu noraidīti šo likumu, un nosauca Seima balsojumu par "bezprecedenta uzbrukumu runas brīvībai un mediju neatkarībai".

Balsojums notika vētrainā Seima sēdē, kas vienu brīdi tika pārtraukta, kad deputāti pieņēma opozīcijas ierosinājumu apturēt sēdi, lai aizkavētu balsojumu par mediju likumu.

Sēde tomēr tika atsākta un mediju likums tika pieņemts ar 228 balsīm par un 216 pret. Seimā ir 460 deputāti.

Tūkstošiem cilvēku otrdien Polijā izgāja demonstrācijās, protestējot pret šī likuma projektu. To ir asi kritizējusi arī Vašingtona, kas brīdinājusi, kas tas var negatīvi ietekmēt ārvalstu investīcijas Polijā.

Valdība zaudēja četras svarīgas balsis, kad Seima deputāti ar 229 balsīm par un 227 pret apturēja sēdi, lai atliktu balsojumu par mediju likumu.

Seima spīkere Elžbeta Viteka no PiS lika sarīkot jaunu balsojumu, kurā ar 230 balsīm pret 225 tika nolemts atsākt sēdi, par spīti opozīcijas sašutuma saucieniem.

Valdības zaudētās balsis nenozīmē, ka valdība noteikti sabruks, jo tam būtu vajadzīgs oficiāls neuzticības balsojums, un PiS var palikt pie varas, arī vadot mazākuma valdību.

Mazākuma valdībai būtu grūti darboties ilgtermiņā, jo tai būtu vajadzīgs galēji labējās partijas "Konfederācija" atbalsts, bet šai partijai ir ļoti kritiska attieksme pret valdību.