Krievija oktobrī nedosies misijā uz Mēness virsmu

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Ganapathy Kumar/Unsplash

Otrdien, 24. augustā, Krievija paziņoja, ka atlikusi misiju uz Mēness virsmu sakarā ar problēmām nolaišanās aparāta "Luna-25" izmēģinājumu laikā.

Krievijas kosmosa aģentūra "Roskosmos" pagājušajā nedēļā paziņoja, ka misija, kuras starts sākotnēji bija plānots 1. oktobrī, pārcelta uz nākamā gada maiju.

"Luna-25" misija uz Mēness dienvidpolu paredzēta ledus paraugu ņemšanai. Tā būtu pirmā Krievijas misija uz Mēness 45 gadu laikā un pirmā pēcpadomju ērā.

Krievijas aviācijas un kosmosa kompānija "NPO Lavochkin" pavēstīja, ka veiksmīgu izmēģinājumu pabeigšanai ir nepieciešams vairāk laika un cer to paveikt līdz nākamā gada maijam.

Šī gada martā "Roskosmos" paziņoja, ka Krievija un Ķīna vienojušās būvēt kopīgu Mēness kosmosa staciju. Kosmosa stacija tiks veidota kā "eksperimentālo pētniecības objektu komplekss uz Mēness virsmas un/vai Mēness orbītā".

Kad šo staciju plānots pabeigt, nav zināms.

Mēness un Marsa izpētē Krievija atpaliek no Vašingtonas un Pekinas, un pēdējos gados Krievijas kosmosa programma daudz cietusi no finansējuma trūkuma un korupcijas.

Krievija pagājušajā gadā zaudēja monopolu cilvēku nogādāšanā uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS).

ASV privātā uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis "Crew Dragon" pērn sekmīgi veica pirmo ASV pilotējamo lidojumu kosmosā kopš 2011. gada, kad tika izbeigta atspoļkuģu izmantošana.

"SpaceX" plāno arī lidojumu uz Mēnesi.

Ķīna decembrī arī sekmīgi nogādāja atpakaļ uz Zemes paraugus no Mēness virsmas. Tā bija pirmā šāda veida misija vairāk nekā 40 gadu laikā.