C, 26.01.2023.

Asociācija rosina vakcinēšanos pret Covid-19 uzsākt arī aptiekās

LETA
Asociācija rosina vakcinēšanos pret Covid-19 uzsākt arī aptiekās
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 7
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: hedgehog94/Shutterstock

Latvijas farmaceitiskās aprūpes asociācija (LFAA) aicina palielināt vakcinācijas pret Covid-19 aptveri, izmantojot aptiekas kā vakcinācijas vietu un farmaceitu kā veselības aprūpes profesionāli iedzīvotāju vakcinācijas veikšanai.

Šobrīd vakcinācija aptiekās nav atļauta, kas nozīmē, ka nepietiekami efektīvi tiek izmantoti veselības aprūpes sistēmas resursi, norāda LFAA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.

Latvijas vakcinācijas tempam saglabājoties zemam, tieši vakcinācija aptiekās, Jučkovičas ieskatā, varētu uzlabot aptveri valsts mērogā. Daudzviet aptiekās jau ir piemērota infrastruktūra, kas varot nodrošināt augsti kvalitatīvu vakcinācijas procesu. Tāpat aptiekās ir konsultāciju un citas telpas, kur iespējams nodrošināt, piemēram, izbraukuma vakcināciju. Taču tam būtu nepieciešami grozījumi vakcinācijas vai aptieku darbības noteikumos, atzīmē asociācijas izpilddirektore.

Viņa skaidro, ka šobrīd, kad iedzīvotāji pret Covid-19 tiek vakcinēti tirdzniecības centros, tirgos un izstāžu zālēs, izskan arī aicinājumi vakcināciju nodrošināt sabiedriskajā transportā un transporta pieturvietās, tādēļ nav nekāda pamata aptiekas atstāt ārpus vakcinācijas procesa.

"Aptieku telpas vakcinācijai ir daudz piemērotākas par tirdzniecības telpām vai izstāžu zālēm, turklāt farmaceiti ir veselības aprūpes speciālisti ar augstāko profesionālo izglītību un pieredzi,

tāpēc valstij būtu maksimāli efektīvi jāizmanto šie kvalitatīvie resursi vakcinācijas aptveres veicināšanai," uzskata Jučkoviča.

Šajā sakarā LFAA ir gan vairākkārt vērsusies Veselības ministrijā, Nacionālajā veselības dienestā un Saeimas komisijās, gan piedalījusies dažādās sanāksmēs, aicinot izmantot aptieku un farmaceitu resursu vakcinācijas aptveres palielināšanai.

Lietuvā un Igaunijā, kā arī vairākās citās Eiropas Savienības valstīs aptiekām jau ir paredzētas tiesības sniegt vakcinācijas pakalpojumus iedzīvotājiem. Arī Latvijā, asociācijas izpilddirektores vērtējumā, aptiekas personāls pēc atbilstošu apmācību pabeigšanas varētu tikt pielīdzināts ārstniecības personālam, kurš ir tiesīgs veikt vakcināciju, bet aptieka - tikt norādīta kā vieta šī procesa veikšanai.

Latvijā darbojas 784 licencētas atvērta tipa aptiekas un ap 90 aptieku filiāles, kas vienmērīgi izvietotas visā valsts teritorijā, padarot aptiekas par vispieejamākajām veselības aprūpes institūcijām Latvijā. LFAA pārstāv četrus lielākos aptieku uzņēmumus Latvijā.

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija ir nevalstiska organizācija, kas dibināta 2008. gadā kā Aptieku īpašnieku asociācija. Kopš 2021. gada maija tā darbojas kā Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācija. Asociācijā darbojas SIA "BENU Aptieka Latvija", SIA "Apotheka", AS "Sentor Farm Aptiekas" un SIA "Latvijas aptieka".

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu