Bijušais amerikāņu neiroķirurgs Kristofers Daniels Dančs savas neprofesionālās darbības dēļ zināms arī kā dakteris Nāve. Divu gadu laikā viņš veica operācijas 37 pacientiem, no kuriem 33 tika smagi ievainoti. Daži pacienti pamodās paralizēti, daži piecēlās no anestēzijas vājās iedarbības operācijas laikā. Divi pacienti nomira – viens no ievērojama asins zuduma pēc operācijas, otrs no insulta, ko izraisīja pārgriezta mugurkaula artērija.

Kāds cits pacients bija pat Danča bērnības draugs, kam bija nepieciešama mugurkaula operācija, taču rezultātā viņam arī tika sabojāta mugurkaula artērija. Līdz ar nesen klajā nākušo krimināldrāmas seriālu "Dr. Death" ("Dakteris Nāve") stāsts par Dr. Nāvi šogad ir kļuvis īpaši aktuāls. Portāls "Apollo.lv" izpētīja bijušā neiroķirurga stāstu un pacientu pieredzi.

Ļaunprātīgs nodoms vai neuzmanība? 

Nekvalitatīvas apmācības, ļaunprātīgs nodoms, vienaldzība vai tomēr neuzmanība? Ir izvirzīti vairāki iespējamie skaidrojumi, kāpēc krimināldrāmas seriāla "Dr. Death" galvenais tēls, neiroķirurgs Kristofers Dančs, sakropļoja un nogalināja tik daudz pacientu.

Seriāla galvenais aktieris Džošua Džeksons, kurš iejutās Kristofera Danča tēlā, portālam "The Wrap" atklāja savas pārdomas: "Es nedomāju, ka viņš ar nodomu kaitēja šiem cilvēkiem.

Es domāju, ka viņš ticēja un uzskatīja, ka ir izcils ķirurgs un visi citi ir vainīgi. Manuprāt, viņš ir narcistiska personība."

50 gadus vecais Dančs veica rūpīgi pārdomātus pasākumus, lai sabiedrībai parādītu strādīga, kompetenta un gādīga cilvēka un ārsta tēlu. Kā fizioterapeita, garīdznieka un skolotājas dēls viņš bija pazīstams jau pirms savu medicīnisko centienu īstenošanas.

Viņu zināja kā cilvēku, kurš nekad nepadevās. Piemēram, savā laikā viņš apņēmās spēlēt amerikāņu futbolu koledžas komandā. Pa šo laiku viņa dzīvē bijušie komandas biedri atminējās, ka viņam bija grūtības tikt līdzi citiem komandas biedriem, taču viņš lūdza treneriem, lai ļauj viņam turpināt censties un piedalīties sacensībās.

Kāds viņa komandas biedrs organizācijai "ProPublica" stāstīja: "Es ļoti ātri sapratu, ka viss, ko viņš ir paveicis sportā, ir nācis ar smagiem sviedriem. Kad cilvēki teica: "Tu nebūsi pietiekami labs", viņš to pārspēja un pierādīja pretējo."

Šī attieksme un uzskati bija Dančam arī tad, kad viņš nolēma tiekties vēl augstāk pa karjeras kāpnēm un sāka pievērsties medicīnai. Par spīti tam, ka Dančam trūka dažādas kompetences un iemaņas, viņš pievērsās savam nākamajam mērķim. Viņš vēlējās būs nevis vienkārši ārsts, bet gan neiroķirurgs, kurš konsultē un operē galvas smadzeņu un mugurkaula traumas.

Aizraušanās ar narkotisko vielu lietošanu rezidentūras laikā

Sākotnēji varētu šķist, ka Dančam bija viss prestižam ārstam nepieciešamais. Viņš ieguva maģistra un doktora grādu Tenesī universitātes Memfisas Medicīnas koledžā un veica nozīmīgus vēža un cilmes šūnu pētījumus. Viņš pat bija daļa no grupas, kas nodibināja biofarmaceitisko uzņēmumu "Discgenics", kas koncentrējās uz atjaunojošu šūnu terapiju izstrādi, lai palīdzētu pret sāpēm, un pat piesaistīja divus savus mentorus ķirurģijā kā investorus.

Likās, ka lietas rit gludi, tomēr Danča kolēģi, kuri kopā ar viņu studēja no 2006. līdz 2008. gadam, savulaik portālam "Time" norādīja, ka īstā aina bija pavisam citāda. Kāda Danča bijusī kolēģe atcerējās, ka viņš vienu nakti lietoja psihoaktīvo vielu LSD un kokaīnu, taču nākamajā rītā devās uz darbu slimnīcā.

Tenesī universitāte pievērsa pastiprinātu uzmanību Danča darbībām pēc tam, kad tika saņemtas vairākas anonīmas sūdzības, ka viņš pirms darba lieto narkotiskās vielas. Organizācija "ProPublica" noskaidroja, ka Tenesī universitāte noteica Dančam veikt narkotisko vielu testu, taču viņam no tā veiksmīgi izdevās izvairīties, pazūdot vairākas dienas.

Neskatoties uz sūdzībām un bažām par Danča attieksmi, viņu nozīmēja programmā cilvēkiem ar invaliditāti, taču pēc tās universitāte ļāva viņam pabeigt studijas. 2012. gadā viņš ieguva doktora grādu neiroķirurģijas rezidentūras programmā Tenesī Universitātes Veselības zinātnes centrā.

Tikai vairākus gadus pēc tam, kad Dančs absolvēja universitāti, Dalasas apgabala prokuratūra, izmeklējot saistošos dokumentus, atklāja, ka

rezidentūras laikā 1000 veiktu operāciju vietā viņš paveicis mazāk nekā 100.

Arī viens no biofarmaceitiskā uzņēmuma "Discgenics" partneriem Rends Peidžs sacīja, ka sākotnēji viņu pārsteidza tas, kā Dančs prezentēja sevi un uzņēmumu. Taču, laikam ejot, Peidžs kļuva piesardzīgs pret savu jauno biznesa partneri. Peidžs par Danču vēstīja: "Mēs regulāri tikāmies no rītiem, un lai sāktu dienas gaitas, viņš sajauca degvīnu ar apelsīnu sulu."

Reiz Peidžs piestāja arī pie Danča mājām, lai paņemtu svarīgus dokumentus. Viņš atvēra rakstāmgalda atvilktni, kurā atrada kokaīnu un sarullētu ASV dolāru banknoti virs tā. Galu galā attieksmes dēļ Dančs tika izslēgts no uzņēmuma "Discgenics", bet viņa partneri un investori iesūdzēja Danču tiesā par naudas izkrāpšanu.

Ar daudzsološu sākumu pirmās operācijas veic neveiksmīgi

Kad Dančs ieguva doktora grādu, viņš varēja būt lielisks kandidāts neiroķirurga amatam jebkurā slimnīcā, pateicoties gadu ilgiem pētījumiem par cilmes šūnu izmantošanu. Kopumā viņš pavadīja 15 gadus, mācoties par ārstu, un viņa kvalifikāciju un sasniegumu apraksts bija 12 lappušu apjomā.

Dr. Nāve arī apgalvoja, ka ir absolvējis Svētā Jūdas bērnu pētījumu slimnīcas mikrobioloģijas programmu, taču slimnīca nemaz nepiedāvāja šādu programmu laikā, kad viņš to it kā apmeklējis.

Danča pirmais darbs kā ārstam bija Beilora reģionālās medicīnas centra minimāli invazīvās mugurkaula operāciju institūtā, kas viņu pieņēma darbā 2011. gada vasarā. Dančs saņēma arī avansu no slimnīcas 600 000 ASV dolāru apmērā.

Neviens no institūta pārstāvjiem nepiekrita organizācijas "ProPublica" intervijai, taču nosūtīja e-pastu, aprakstot ieteikumus, ko viņi bija saņēmuši no Dr. Nāves mentoriem universitātē.

"Mums teica, ka Dančs ir viens no labākajiem un gudrākajiem neiroķirurgiem, ko viņi jebkad ir apmācījuši. Viņi ilgi stāstīja par Danča stiprajām pusēm. Danča vienīgais trūkums bijis tas, ka viņš uzņēmās pārāk daudz pienākumus," tika minēts e-pastā.

Pirmās problēmas Danča darbībā parādījušās jau pirmajos darba mēnešos. Bijušais Danča kolēģis Rendals Kērbijs sacīja, ka Dančs, veicot vienkāršu procedūru, atteicies izmantot skalpeli diska noņemšanai.

Tā vietā viņš izmantoja citu instrumentu, kas galu galā nodarījis lielāku kaitējumu pacientam. Šobrīd šis pacients turpina staigāt ar spieķi un dzīvo ar hroniskām sāpēm.

Pēc šī gadījuma tika saņemtas vēl vairākas sūdzības. Viena no pirmajām ķirurģiskajām operācijām, ko Dančs veica, bija kādas sievietes saspiesta nerva operēšana. Operācijas laikā Dr. Nāve cieta neveiksmi - sieviete noasiņoja līdz nāvei.

Kādam citam pacientam ar hroniskām sāpēm Dančs veica operāciju nepareizajā muguras daļā. Pēc neilga laika pacientam tika veikta otrā operācija, taču pēc tam, kad bijušais ārsts beidza operāciju, pacienta kājas tika paralizētas. Bija nepieciešami ilgi rehabilitācijas mēneši, lai pacients varētu staigāt ar spieķi.

Kamēr Beilora reģionālais medicīnas centrs veica izmeklēšanu, tika secināts, ka Dančs ir jāatlaiž no darba. 2012. gada aprīlī tika panākts, ka ārsts pats brīvprātīgi atkāpjas no amata. Būtiski atzīmēt, ka daļēji brīvprātīgas aiziešanas dēļ medicīnas centram nebija jāziņo par Danča darbību Nacionālā praktizējošo datu bankai, kas ir medicīnas resurss, lai izsekotu, kuri ārsti ir atlaisti vai atstādināti no amata. Tā kā par Dr. Nāvi netika ziņots ne datu bankai, ne Teksasas Medicīnas padomei, viņš varēja turpināt karjeru citur.

Pacienta sāpes kaklā uztver kā audzēju un pārgriež balss saites

Džefs Glaidvels bija viens no Dr. Nāves pacientiem. Džefs pirms vairāk nekā desmit gadiem cieta nelaimes gadījumā, kā rezultātā kļuva par invalīdu. Sāpēm pastiprinoties, kļuva skaidrs, ka viņa vienīgā izvēle ir neiroķirurģija. Viņš meklēja interneta vietnēs pieejamāko slimnīcu, kas būtu netālu no viņa mājām.

Tā 2013. gada pavasarī Džefs sazinājās ar Kristoferu Danču, jo saspiestā nerva dēļ sāpes bija kļuvušas nepanesamas. Džefs stāstīja, ka sākotnēji viņam Kristofers Dančs licies daudzsološs viņa panākumu un iegūto akadēmisko diplomu dēļ.

Džefs pat atrada videoklipu, kurā redzams, kā Dančs, tērpies baltā mētelī, runāja ar laimīgu pacientu operāciju zālē. Tomēr pacientam nebija ne jausmas, ka viņam draud, iespējams, nāves briesmas. Glaidvels bija pēdējais pacients, kuru Dančs operēja, pirms viņam tika atņemta ārsta licence.

Saskaņā ar ārstu, kuri izskatīja šo lietu, teikto Dančs uzskatīja, ka pacienta sāpju cēlonis ir audzējs kakla apvidū, kā rezultātā pārgrieza arī pacienta balss saites.

Pēc šīs rupjās kļūdas Glaidvels četras dienas pavadīja intensīvajā terapijā un cieta no barības vada brūcēm vairākus mēnešus.

Līdz pat šai dienai Glaidvels var ēst pārtiku tikai nelielos daudzumos un viņam ir radušies nervu bojājumi. "Viņam joprojām ir nejutīgums rokā.

Danča bijušais pacients būtībā nevar īsti sajust lietas, turot tās pirkstos," sacīja Džefa sieva Robina.

Pat Dr. Nāves labākais draugs kļuva par vienu no viņa upuriem

Džerijs Samerss iepazinās ar Danču koledžā, abi kopā spēlēja futbolu. Samerss atminējās, ka Dančs bija gudrs un strādīgs puisis. Viņi bija tik tuvi draugi, ka bakalaura grāda studiju laikā Dančs pat dzīvoja kopā ar Samersu un viņa vecmāmiņu.

Kad Samerss saskārās ar veselības problēmām muguras apvidū, viņš tik ļoti uzticējās savam labākajam draugam, ka nekavējoties piekrita veikt pie viņa mugurkaula operāciju. Samerss uzskatīja, ka operācija būs vienkārša procedūra un jau pēc dažām dienām viņš varēs atgriezties mājās.

Tomēr operācijas laikā Samerss pamodās. "Kad es pamodos, vairs nevarēju pakustināt rokas un kājas. Bija sajūta, ka uz ķermeņa ir liela ķieģeļu kaudze. Es zināju, ka kaut kas nav kārtībā," viņš atminējās.

Samersa veselības stāvoklis uz operāciju galda bija kritisks. Par pieredzētajām sajūtām operāciju zālē viņš dokumentālajā filmā "Dr. Death: The Undoctored Story" stāstīja: "Es atceros, kā es miru. Atceros, ka redzēju gaismu, un visi teica: "Atver acis, atver acis!" 

Sākumā es biju dusmīgs. Viņš mani paralizēja. Mana ģimene un draugi bija tur. Tā bija šausmīga pieredze". 

Samerss gāja bojā šī gada februārī. Viņš nomira no infekcijas, kas saistīta ar veselības problēmām, kas bija radušās pēc Dr. Nāves veiktās operācijas. Samersa advokāts Džefrijs Rozenblūms atklāja, ka Samerss piedevis savam draugam.

Pēc ilgas izmeklēšanas atņem ārsta licenci un piespriež mūža ieslodzījumu

Dr. Nāve diezgan ātri tika pieņemts darbā Dalasas Medicīnas centrā, kur amatpersonas ļāva viņam sākt darbību, kamēr viņi veica pārbaudes. Tomēr izskatīšanas laikā Dančs nodarīja katastrofālas sekas vairākiem desmitiem pacientu.

2012. gada jūlijā viņš veica operāciju sievietei, kura tās rezultātā zaudēja daudz asiņu. Sieviete tika pārvesta uz citu slimnīcu, kur nomira. Tajā pašā laikā viņš operēja vēl kādu sievieti. Operācijas laikā mediķi Dančam sacīja, ka nav pārliecināti, vai viņš operē pareizajās vietās. Rezultātā sieviete pamodās no sāpēm, nespējot pakustēties.

Ar laiku Teksasas Medicīnas padome sāka saņemt oficiālus ziņojumus par Danča veiktajām operācijām, jo vairāki ārsti sāka sūtīt sūdzības. Arī bijušais Danča kolēģis Rendals Kērbijs bija to ārstu vidū, kuri ziņoja un centās viņu apturēt.

Mēnešiem ilgi padome nesaņēma ziņojumus par veiktajām operācijām, tāpēc uzskatīja, ka viņi ir sadzirdēti. Taču 2012. gada beigās Kērbijs operēja kādu pacientu, kuram kakla operācijas laikā bija pārgrieztas balss saites un artērija. Operāciju bija veicis Dančs.

2013. gadā situācija kļuva vēl traģiskāka. Neskatoties uz to, ka Teksasā viņš bija pazīstams kā ārsts, no kura ir jāizvairās, un, neskatoties uz ziņojumu datu bankai par viņa veiktajām operācijām, Dr. Nāve joprojām turpināja darboties.

Vienā no pēdējām operācijām, ko Dančs veica, viņš sajauca pacienta kakla muskuļu bojājumu ar audzēju.

Danča bijušais kolēģis Rendals Kērbijs šo operāciju dēvēja par slepkavības mēģinājumu, savukārt cits bijušas kolēģis bija sašutis par izmeklēšanas lēno tempu, tādēļ pastiprināja centienus atņemt Dančam ārsta licenci. 2013. gada jūnijā Dr. Nāves licence tika apturēta un decembrī pilnībā atcelta.

"Diemžēl jūs nevarat saprast, ka es veidoju impēriju."

Līdz ar licences atņemšanu Dr. Nāves dzīve regresēja. Viņš sāka lietot alkoholu pārāk daudz un zagt dažādus priekšmetus no veikaliem. Tikmēr prokuratūra sadarbojās ar Danča bijušajiem kolēģiem, lai atrastu veidu, kā viņu apsūdzēt.

2014. gada martā tiesa izvirzīja piecas apsūdzības. Lietā tika secināts, ka pirmā slimnīca, kurā viņš strādāja, guva tīro peļņu 65 000 ASV dolāru apmērā par katru veikto mugurkaula operāciju.

Viena no vissvarīgākajām liecībām bija viņa bijušās palīdzes un draudzenes e-pasta sarakstes no 2011. gada, kurā tika izklāstīti viņa patiesie mērķi: "Diemžēl jūs nevarat saprast, ka es veidoju impēriju.

Es esmu gatavs atstāt mīlestību, laipnību, labestību un pacietību, un kļūt par aukstasinīgu slepkavu."

2015. gada jūlijā, aptuveni pusotru gadu pēc licences atņemšanas, Danču apsūdzēja par sešiem noziedzīgiem nodarījumiem, smagu miesas bojājumu nodarīšanu pieciem pacientiem, kā arī vecāka gadagājuma cilvēka ievainošanu. Tiesa viņam piesprieda mūža ieslodzījumu.

Apsūdzībai par vecāka gadagājuma cilvēka sakropļošanu un paralizēšanu bija augsta prioritāte lietas izskatīšanas ietvaros, jo tā paredzēja visplašāko spriedumu diapazonu. Prokurori ilgi izmeklēja lietas apstākļus, lai piemērotu atbilstošu sodu, un nodrošinātu, lai Dr. Nāve nekad vairs nevarētu strādāt medicīnā.

Uz pirmstermiņa atbrīvošanu Dr. Nāve varētu pretendēt 2046. gadā, kad būs vairāk nekā 70 gadus vecs.