Šī gada sākumā tika saņemta ziņa, ka Tallinas zoodārzā mirušajam lauvam tikusi konstatēta inficēšanās ar Covid-19. Par līdzīgiem gadījumiem dzirdēts arī, piemēram, ASV zoodārzos, kuros vairāki dzīvnieki arī saņēmuši speciālu vakcīnu pret koronavīrusu. Portāls "Apollo.lv" devās uz Rīgas Zooloģisko dārzu noskaidrot, vai arī šajā zoodārzā plāno dzīvniekiem veikt testus un vakcinēt pret Covid-19. 

Atbildes uz jautājumiem par epidemioloģisko situāciju sniedza Baltijas lielākā un vecākā zoodārza pārstāvji.

Vai kādam no Rīgas zoodārzā mītošajiem zvēriem ir veikts Covid-19 tests?

Rīgas Zooloģiskā dārza galvenā veterinārārste Solvita Valaine skaidro, ka nevienam Rīgas zoodārza iemītniekam nav veikts Covid-19 tests.

"Lai testētu uz koronavīrusu, ir jābūt noteiktam algoritmam - vai nu ir aizdomas par Covid-19 (kādas klīniskās pazīmes, respiratorās saslimšanas un ir izslēgtas visas citas iespējamās slimības), vai arī tā ir reta dzīvnieku suga un, piemēram, viņu kopējs ir inficējies ar Covid-19, līdz ar to šajā gadījumā vajadzētu pārliecināties, vai vīruss nav pārnests uz šo reto dzīvnieku," skaidro Valaine.

Janvāra sākumā Tallinas zoodārzā mirušajam lauvam tika atklāts Covid-19

"Tieši nesen bijām darba vizītē Tallinas zoodārzā, kur kolēģu starpā izrunājām arī zoonozes jeb infekcijas slimības, ar ko dzīvnieki var aplipināt cilvēkus (piemēram, trakumsērga, tuberkuloze, tularēmija - red.) un to starpā nav tikai kovids - tur ir daudz lielāka slimību buķete

Cilvēki ļoti uztraucas par Covid-19, bet faktiski tā slimību buķete, ko apmeklētāji vai dzīvnieku kopēji var saņemt no dzīvniekiem un arī otrādi, ir daudz plašāka.

Tallinas zoodārzā mītošais Āzijas lauva nomira, tā teikt, no vecuma, taču ņemot vērā, ka tā bija reta suga, lauvam pēc miršanas veica pilnu analīzi un tika atklāts Covid-19," skaidro Rīgas Zooloģiskā dzīvnieku kolekcijas vadītāja Guna Vītola.

Vītola uzsver, ka lauva noteikti nav nomiris no koronavīrusa.

Pēc tam tika izmeklēti arī visi dzīvnieku kopēji un visiem Covid-19 tests bijis negatīvs.

Tika izmeklēti arī visi apkārt lauvas mītnei dzīvojošie iemītnieki un trīs no trīsdesmit Japānas makakiem tika konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu. Inficētie makaki tika eitanizēti, lai slimība neizplatītos tālāk. 

Vītola min, ka Tallinas zoodārza pārstāvjiem nav konkrēti zināms, kādā veidā zoodārza iemītnieki sākotnēji tika inficēti - vai lauva inficēja makakus, vai otrādāk. 

Vai Rīgas zoodārzā tiek apsvērta ideja testēt un vakcinēt dzīvniekus pret Covid-19?

"Eiropā šobrīd nav pieejamas un nav arī piedāvātas eksperimentālās vakcīnas. ASV pagaidām ir pieejamas "Zoetis" izstrādātās vakcīnas dzīvniekiem un, ja nemaldos, tad arī Krievijā šīs vakcīnas izmanto. Līdz ar to pagaidām Rīgas zoodārzā netiek apsvērta ideja par dzīvnieku vakcināciju," skaidro Valaine.

Galvenā veterinārārste uzsver, ka vakcinācija noteikti būtu aktuāla dzīvnieku sugām, kuras ir jūtīgas pret koronavīrusu, piemēram, ūdelēm. Runājot par Tallinas zoodārzā mītošā Āzijas lauvas inficēšanās gadījumu, Valaine norāda, ka lielo kaķu dzimtas pārstāvji nav pieskaitāmi šai "jūtīgajai" kategorijai. Piemēram, Rīgas zoodārzā mītošās lauvas nav uzskatāmas par retu sugu, taču tā ir iekļauta Pasaules Sarkanajā grāmatā.

Līdzīgi kā ar citām pret Covid-19 izstrādātām vakcīnām, kas domātas cilvēkiem, tā arī dzīvnieku pasaulei radītai vakcīnai ir jāgaida apstiprinājums, turklāt būtu jābūt pamatojumam, kāpēc konkrēta suga tiek vakcinēta, uzsver Valaine.

"Droši vien paies kāds laiks, kad būs vairāk pētījumu un varēs saprast, cik liela ir šī bīstamība," saka Vītola, piebilstot, ka nevajadzētu būt lielam satraukumam. 

Par testēšanu runājot, Valaine piemin, ka dzīvnieki nav tie, kas "sadarbosies", atvērs muti vai ļausies iebakstīt degunā kociņu.

"Tas viss prasītu anestēziju un vajadzētu izvērtēt, jo tā ir saistīta ar zināmiem riskiem," saka galvenā veterinārārste.

Vītola norāda, ka Covid-19 uzliesmojums zoodārzā riskantāks ir dzīvnieku apkopējiem. Piemēram, apmeklētājus Covid-19 situācija zoodārzos mazāk skar, jo lielākoties viņi atrodas tālu no dzīvniekiem un ir svaigā gaisā.

Vītola uzsver, ka ir ticis apsvērts cits svarīgs aspekts saistībā ar epidemioloģisko situāciju zoodārzā - darbinieku drošības protokoli.

"Šis protokols nav saistībā ar dzīvniekiem, bet gan ar citiem cilvēkiem. Dzīvnieku kopēji, tāpat kā mēs visi, piemēram, arī dodas uz veikalu iepirkties. Zoodārzam ir jāatrod veids, kā pasargāt savus darbiniekus, jo mūsu zoodārzam nav milzīgi cilvēkresursi.

Ja vienā komandā viens ir saslimis un visa komanda "izkrīt ārā", tad kāda ir stratēģija, lai dzīvnieku barotu? Šis jautājums zoodārzā ir daudz lielāks risks, nekā dzīvnieku [saslimšana]," skaidro Vītola.

Zoodārza pārstāvji savu situāciju salīdzina ar sporta komandām, kurās arī ir speciāli Covid-19 drošības protokoli. 

Vītola min arī piemēru no zoodārza Somijas galvaspilsētā Helsinkos. Zoodārzā bija speciāli nomāti konteineri, kuros dzīvnieku kopēju komandas katras atsevišķi pārģērbās katra atsevišķi. Līdzīgi bija ar pusdienošanu, kas arī notika atsevišķi.

Rīgas zooloģiskajā dārzā pavasarī bijis gadījums, kad visi veterinārārsti bijuši ambulancē un zoodārzam nebija pieejams neviens šīs jomas speciālists.

"Darbiniekiem ar apmeklētājiem lielākoties vienā telpā tiešais kontakts nav. Līdz ar to man gribētos mierināt sabiedrību, ka apmeklētājiem zoodārzā nav infekcijas slimību risks nedz no dzīvniekiem, nedz no darbiniekiem," saka Vītola.

Portāls "Apollo.lv" jau vēstīja, ka Tallinas zooloģiskā dārza Āzijas lauvu tēviņš Džuna (mīļi saukts arī par Džoniju) 13. janvārī nieru mazspējas dēļ tika eitanizēts. Lauvam tika veikts koronavīrusa tests, kas izrādījies pozitīvs.

Veicot veterināro pārbaudi 2020. gadā, lauvam tika diagnosticēta nieru mazspēja, kā rezultātā Džunam sāka pasliktināties veselība. 2021. gada janvārī Džunas stāvoklis krietni pasliktinājās, veterinārārsti nedeva nekādas cerības uz atveseļošanos.

Lai novērstu turpmākās sāpes un ciešanas, lauva tika iemidzināts. Dzīvniekam tika konstatēti arī augšējo elpceļu slimības simptomi. Ņemot vērā, ka arī kaķu dzimtas pārstāvji var būt Covid-19 pozitīvi, Džuna pēc eitanāzijas tika pārbaudīts, veicot koronavīrusa testu.

Testa rezultāts bija pārsteidzošs - lauva patiešām bija inficējies ar Covid-19.

Zoodārza personāls, kas ir bijis tiešā vai netiešā veidā saskarē ar lauvu māju, ir veicis koronavīrusa un antivielu testus. 13 testa rezultāti bijuši negatīvi gan infekcijas, gan antivielu gadījumā.

Seko mums arī Instagram un TikTok – uzzini visu pirmais!