Bezcerīgā situācijā atrodas kāda depresijas paciente, kurai visam ārstēšanas kursam nepieciešami 6000 eiro (10)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Pheelings media/shutterstock.com

500 eiro par vienu zāļu devu, lai palīdzētu cīnīties pret pašnāvības domām, kas ne ar ko citu nav apkarojamas. Pēc vairāku gadu ilgas cīņas beidzot atrasts risinājums, bet ir kāda problēma, šis medikaments nav apmaksāto zāļu klāstā.  Ārstu lūgums Nacionālajam veselības dienestam (NVD) izņēmuma kārtā kompensēt zāles ir noraidīts, ziņo LTV "Panorāma".

Irēna kautrējas par savu slimību. Viņai ir smaga depresija. Regulāri jāārstējas slimnīcā. Tāpēc arī "ziedot.lv" mājaslapā palīdzības lūgums publicēts bez uzvārda un minēts tikai tas, ka sieviete ir no Latgales. No nepieciešamās summas - 6000 eiro nav saziedota pat puse. Taču Irēna apliecina, ka jaunās zāles viņai palīdz.

"Slimnīcā man deva dažādus antidepresantus, bet man nekas nepalīdzēja. Nav nekāda noskaņojuma un neredzu dzīvei jēgu.

Neko negribas darīt. Tikai guli. Negribas dzīvot. Bet ar šīm zālēm palicis labāk. Jau esmu piecēlusies. Vairs nerādās viss melnā krāsā," stāstīja Irēna.

Psihiatrs Māris Taube rāda nazālo medikamentu, kas Irēnai palīdzējis atstāt slimnīcu un atgriezties mājās. Viens pūtiens katrā nāsī tikai ārsta uzraudzībā. Deva vienai nāsij maksā 250 eiro. Irēnai tādas naudas nav. Bet neviens cits pieejamais medikaments nepalīdz.

Ambulatorā centra "Veldre" vadītājs Taube norādīja: "Ar šo pacienti mēs esam desmit reizes pārsnieguši visas vadlīnijas, mēs esam izmēģinājuši dažādas metodes un kombinācijas - psihoterapiju, ārstēšanu slimnīcā un mums jāraksta viņu ārā, jo nav uzlabojuma. Situācija ir bezcerīga."

Ārsts vērsās NVD, lūdzot izņēmuma kārtā kompensēt zāles. Taču sekoja atteikums.

"Tehniski un juridiski es to saprotu, bet es vienalga to ceļu gāju, cerot, ka būs nestandarta gadījums, bet saņēmu atbildi tādu, kādu saņēmu, ka pieejami citi medikamenti," stāstīja ārsts.

Uzzinot par šo gadījumu un to, ka neviens cits medikaments nepalīdz, bet jaunās paaudzes zāles tiešām uzrāda progresu, Veselības ministrijā (VM) sola tikties ar ražotāju, lai diskutētu par cenu un lemtu par zāļu iekļaušanu valsts kompensējamo medikamentu sarakstā.

VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere skaidroja: "Mums ir jārīkojas, ir jātiekas ar ražotāju un jāsaprot, vai tas ieguvums atsvērs tos izdevumus, kas valstij radīsies."

Jau vairākos pētījumos secināts, ka Latvija ir salīdzinoši kūtra jaunu, inovatīvu medikamentu kompensēšanā vai novecojušu zāļu aizstāšanā ar jaunākiem. Bieži pacientiem jauni medikamenti nozīmē mazākas blaknes. Bet Irēnai šīs patiešām ir vienīgās zāles, kas liek nevis domāt par pašnāvību, bet celties no gultas.

Komentāri (10)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu