"Vēlreiz un vēlreiz" jāpārrunā idejas par vakcinēšanas pret Covid-19 aptveres palielināšanu, norāda Citskovskis

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis piedalās preses konferencē par Trauksmes celšanas likuma pirmā darbības gada rezultātiem.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Ceturtdien, 16. septembrī, uz sarunu tiks aicināti sociālie partneri, lai vēlreiz pārrunātu, ar kādām metodēm Latvijā iespējams palielināt potēšanos pret Covid-19 aptveri, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" norādīja Valsts kancelejas direktors, Operatīvās vadības grupas vadītājs Jānis Citskovskis.

Viņš atzina, ka šis jautājums tiek pārrunāts "vēlreiz un vēlreiz", atkārtoti apspriežot arī tās idejas, kuras reiz jau ir izskanējušas un "noliktas malā".

"Tas ir vienīgais ceļš, kā mēs varam pārvarēt pandēmiju. Ja mēs nespējam šo [vakcinācijas] tempu kāpināt, mūs sagaida augsts saslimšanas līmenis un hospitalizācija,"

19

norādīja Citskovskis.

Valsts kancelejas direktors atzina, ka tagad, kad hospitalizēto Covid-19 pacientu skaits tuvojas 300, ir pēdējais brīdis, lai panāktu efektīvus risinājumus vakcinācijas aptveres palielināšanai.

Vaicāts, vai joprojām tiek vērtēta iespēja atsevišķām profesijām vakcinēšanos pret Covid-19 noteikt kā obligātu, Citskovskis atbildēja, ka tas ir viens no virzieniem, pie kā Operatīvās vadības grupa ar partneriem strādā, lai nākamajā otrdienā, 21. septembrī, valdībai piedāvātu gatavus risinājumus.

Kā ziņots, koalīcijas un valdības līmenī atkal ir gaidāmas politiskās konsultācijas par iespēju dažās jomās ieviest vakcinācijas pienākumu un veikt citas darbības, lai veicinātu vakcinācijas aptveri, izriet no veselības ministra Daniela Pavļuta (AP) teiktā pirmdien pēc koalīcijas partiju sadarbības sanāksmes.

Vaicāts, vai dienaskārtībā vēl ir jautājums noteikt pienākumu vakcinēties noteiktu profesiju pārstāvjiem, piemēram, slimnīcu personālam vai sociālās aprūpes centru darbiniekiem, Pavļuts atzīmēja, ka šis jautājums aizvien ir dienaskārtībā un nav izlemts.

Veselības ministrs skaidroja, ka politiķiem nepieciešams izlemt, vai, nosakot pienākumu vakcinēties, to darīs likumu līmenī, vai arī šādu lēmumu varēs pieņemt Ministru kabinets.

Kā piebilda Pavļuts, Veselības ministrijā uzskata, ka vajadzība vakcinēties ir nemainīgi augsta.

"Ir pienākums nodrošināt pakalpojumu sniegšanas drošumu vidēs, kur cilvēki saskaras un cieši kontaktējas, īpaši riska grupas,"

19

pauda ministrs, piebilstot, ka tas nepieciešams gan veselības aprūpē, gan sociālajā aprūpē, kā arī izglītībā.

Savukārt vienīgā alternatīva, lai pasargātu skolas, esot masveidīga testēšana, kuras iespējām ir savas robežas, kā arī citas ierastas metodes, piemēram, cilvēku plūsmu organizācija, ar ko varētu arī nepietikt, teica Pavļuts.

"Šobrīd mums stāv priekšā valdības, koalīcijas līmenī politiskās konsultācijas process par turpmākajiem soļiem uz vakcinācijas pienākumu un citām vakcinācijas aptveri veicinošām darbībām," norādīja politiķis, piebilstot, ka tiklīdz šādi lēmumi tiks pieņemti, tā par tiem informēs.

Kā ziņots, iepriekš līdz Saeimai bija nonācis likumprojekts, kas paredzēja no atsevišķās profesijās strādājošajiem prasīt obligātu Covid-19 drošības sertifikātu, taču negāciju dēļ sabiedrībā parlaments šo ieceru virzību apturēja.