EM: Bērniem līdz 12 gadu vecumam jāļauj saņemt pakalpojumi "zaļajā" drošības režīmā

Ilustratīvs attēls.

FOTO: FamVeld/shutterstock.com

Bērniem līdz 12 gadu vecumam jāļauj saņemt pakalpojumi "zaļajā" drošības režīmā, ja viņus pavada pret Covid-19 vakcinēti vai pārslimojoši pieaugušie, paredz Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie priekšlikumi, ko ministrija iesniegusi izskatīšanai Operatīvajā vadības grupā.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) pirmdien sasauca pakalpojumu sniedzēju nozaru pārstāvju sanāksmi, lai uzklausītu nozaru redzējumu, kā epidemioloģiski droši nosargāt uzņēmējdarbību un kopīgu piedāvājumu valdībai epidemioloģiski drošu pakalpojumu sniegšanai un saņemšanai. EM informēja, ka sanāksmē tika pārstāvētas ēdināšanas, viesmīlības, skaistumkopšanas, fitnesa un tirdzniecības nozares, kā arī uzņēmējus pārstāvošās organizācijas - Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Latvijas Darba devēju konfederācija, kā arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība.

Sanāksmes laikā visi nozares pārstāvji norādījuši, ka vakcinācija ir vienīgā izeja no pandēmijas, un ir jādara viss, lai palielinātu vakcinācijas aptveri. Taču, lai neapstādinātu pakalpojumu nozari, kura joprojām nav atguvusies no iepriekšējiem Covid-19 viļņiem, atbalstīja EM priekšlikumus pārejas periodam, kamēr vakcinācija sasniegs kritisko masu.

Tostarp EM rosina atļaut pakalpojumu sniegšanu "zaļajā" drošības režīmā arī bērniem līdz 12 gadiem kopā ar vakcinētu vai pārslimojušu pieaugušo. Ministrijā uzsver, ka tas nodrošinās iespēju ģimenei kopā ar maziem bērniem aiziet uz kafejnīcu, kino, kā arī izmantot citus pakalpojumus, tādējādi "piedaloties" ekonomiskajos procesos, kā arī motivējot mazu bērnu vecākus vakcinēties. Vienlaikus tas palielinās to uzņēmumu dzīvotspēju, kas sniedz pakalpojumus "zaļajā" režīmā.

EM norāda, ka Latvijā ir vairāk kā 240 000 bērnu vecumā līdz 11 gadiem.

2

"Uzskatām, ka bērniem līdz 12 gadiem, kam nav iespēja vakcinēties, ir jādod iespēja saņemt pakalpojumus kopā ar vecākiem, kas ir vakcinējušies vai pārslimojuši Covid-19. Nedrīkst izslēgt ģimenes ar bērniem no pakalpojumu saņemšanas," pauda ministrijā.

Ministrija arī uzskata, ka šoruden, kad atbalsts no valsts puses netiek paredzēts, pēc iespējas jāpatur ekonomika atvērta - jādara viss iespējamais vakcinācijas aptveres palielināšanai un apdraudētāko sociālo grupu saslimstības mazināšanai, to nedarot uz ekonomikas rēķina. Vienlaikus EM pauda, ka pieejai jābūt kompleksai, proti, ir iespējams pārskatīt atsevišķus pašlaik spēkā esošus ierobežojumus, novēršot neloģiskas situācijas un sabiedrības šķirošanu pēc profesijas vai nozares, kurā tas strādā, kas laika gaitā ir izveidojies.

Jau ziņots, ka Nacionālo apvienību (NA) ierosina noteikt, ka bērniem, kuri ir jaunāki par 12 gadiem, ir jāļauj saņemt epidemioloģiski drošos jeb tā sauktos "zaļos pakalpojumus", ja viņus pavada vakcinēti pieaugušie.