Mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns

Nils Skapāns

FOTO: LETA/Ieva Čīka

Pirmdien, 20. septembrī, mūžībā aizgājis animācijas filmu režisors Nils Skapāns - Latvijā vienīgais plastilīna animācijas meistars, vairāk nekā 40 filmu autors, nacionālu un starptautisku balvu laureāts.

Nils Skapāns ir spilgts piemērs no talantīgo autodidaktu plejādes, jo absolvējis tikai Rīgas 39. vidusskolu un visu tālāko sasniedzis ar talantu un mērķtiecīgu darbu. Pēc skolas un dienesta armijā Nils 1989. gadā sāka strādāt par operatoru animācijas filmu studijā "Dauka" un filmēja zīmētās īsfilmas "Fantadroms", "Rāvējslēdzējs", "Krikši", "Seserija", arī lielfilmu "Ness un Nesija", pie kuras darbs ilga trīs gadus.

1993. gadā viņš pārcēlās uz leļļu filmu studiju "Animācijas brigāde" un drīz jau patstāvīgi - kā režisors un scenārija līdzautors - veidoja seriālu "Munks un Lemijs". Ar vienu no savām pirmajām šī seriāla filmiņām "Lidojam?!" (1994) Nils Skapāns pārsteidza visu Latvijas kinosabiedrību, saņemot bērnu žūrijas galveno balvu "Kristāla lācis" Berlīnes festivālā (1995), un tā ilgu laiku bija Latvijas nozīmīgākā kinobalva starptautiskā arēnā.

Pēc septiņām "Munka un Lemija" filmām sekoja seriāls "Zvēri", šī seriāla filma Caurā māja 2000. gada festivālā Lielais Kristaps Nilam atnesa balvu par labāko animācijas režiju.

Tomēr pamazām Skapāna filmas attālinājās no Animācijas Brigādes tradicionālās stilistikas, viņš izmēģināja jaunus materiālus (piemēram, virpota koka detaļas filmā "Klucānija" (2000) un drīz arī atklāja sev plastilīnu kā leļļu animācijas tehniku.

2002. gadā, veidojot filmu Smilšu pils, Skapāns nodibināja patstāvīgu leļļu filmu studiju ar firmas zīmi Nilsons Jura Podnieka studijas paspārnē, 2004.gadā atgriezās Berlināles konkursa skatē ar filmu "Redzi, Trusi!... Tētis brauc uz Londonu", bet 2005.gadā izveidoja savu pirmo animācijas filmu pieaugušajiem. 2008.gadā Nils Skapāns izmēģināja atkal jaunu leļļu materiālu, kopā ar mākslinieci Vitu Valdmani veidojot filmas Sasit spārnus varoņus no keramikas. 2010. gadā ar filmu "Burvīga diena" Nils Skapāns vēlreiz tiek uzaicināts piedalīties Berlināles konkursa skatē un nu jau ir uz palikšanu pieskaitīts pasaules animācijas elitei.

Kopš 2012. gada vairākas filmas Nils Skapāns veidoja studijā "Lokomotīve", bet kopš 2014. gada sadarbojās ar Vides Filmu studijas (VFS Films) komandu, vispirms piedaloties Pētera Krilova dokumentālās filmas "Uz spēles Latvija" (2014) animācijas elementu veidošanā. Studijā VFS Films vairākus gadus tapa arī Nila Skapāna pēdējā filma "Diendusa" (2021), kas šogad iesniegta Nacionālās kino balvas Lielais Kristaps vērtējumam.