Trešdien vakcinācijas pret Covid-19 temps saglabājas lēns

Vakcīna. Ilustratīvs attēls.

FOTO: Ivars Soikāns/LETA

Vakcinācijas pret Covid-19 tempam saglabājoties nemainīgi lēnam, trešdien vakcīnu saņēmuši 5070 cilvēki, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati.

Vakar potes pret Covid-19 saņēmušas 5070 personas, tostarp pirmo porti - 2662 cilvēki, bet vakcinēšanas procesu pabeidza 2396 cilvēki, tostarp 532 cilvēki sapotēti ar "Johnson&Johnson" vakcīnu, kam nepieciešama tikai viena deva, liecina NVD dati. Vēl 12 cilvēki saņēmuši Covid-19 potes papildu devu imunitātes nostiprināšanai. Šie dati gan vēl var mainīties, jo daudzas vakcinācijas iestādes datus par vakcinētajiem sistēmās ievada ar vairāku dienu nobīdi.

Šonedēļ pirmajās trijās darba dienās sapotēti vidēji ap 5100 cilvēku, turpinoties zemajam vakcinācijas tempam, taču tam vairs nekrītot. Līdz šim visaugstākie vakcinēšanās rādītāji bijuši nedēļā no 24.maija, kad vidēji dienā tika vakcinēti ap 16 700 cilvēki. Savukārt vienā dienā vakcinēto skaita rekords līdz šim fiksēts 28.maijā, kad potes saņēma ap 24 700 cilvēki. No 10.maija četras nedēļas pēc kārtas Latvijā katru nedēļu tika vakcinēti vairāk nekā 100 000 cilvēku, bet kopš vasaras sākuma šie rādītāji samazinājušies.

Vakcināciju vakar veikušas 188 iestādes, bet visplašāk to veikusi "Veselības centru apvienība" un "Veselības centrs 4". Vakcinācija gan ar pirmo, gan ar otro poti visbiežāk veikta ar "Pfizer" vakcīnu, kas arī kopumā ir līdz šim Latvijā visplašāk lietotā vakcīna pret Covid-19. Arī papildu devai pamatā izmantota šī ražotāja vakcīna.

Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši 779 809 cilvēki, savukārt otro devu saņēmuši 701 947 cilvēki, bet vēl ap 114 700 cilvēku ir saņēmuši "Johnson&Johnson" potes, kam nepieciešama tikai viena deva, līdz ar to vakcinācijas procesu pabeigušo kopskaits sasniedzis 816 629 jeb 43,39%% no visiem valsts iedzīvotājiem.

Ar papildu vakcīnas devu līdz šim Latvijā sapotēti 49 cilvēki. Atbilstoši medicīnas speciālistu ieteikumiem, "trešo vakcīnas devu" pagaidām potē cilvēkiem ar ļoti novājinātu imunitāti. NVD apkopotā informācija gan liecina, ka starp pirmajiem "trešās potes" saņēmējiem ir gan cilvēki ar pazeminātu imunitāti, gan mediķi, hroniski slimi iedzīvotāji, seniori u.c. Atsevišķi cilvēki papildu poti saņēmuši ārzemēs.

Lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 - "Pfizer"/"BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca" un "Johnson&Johnson" jeb "Janssen", taču "AstraZeneca" vakcīnu zemā pieprasījuma dēļ Latvijā faktiski vairs nelieto. 2020.gada decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet masveidīgāka iedzīvotāju vakcinēšana sākās marta izskaņā. Latvijā vakcīnas pret Covid-19 iedzīvotājiem ir pieejamas no 12 gadu vecuma.