Pirmo reizi Latvijā novērots Eiropā ļoti reti sastopamais garknābja šņibītis

FOTO: Baiba Barkāne

Pirmo reizi Latvijā novērota jauna bridējputnu suga - garknābja šņibītis Calidris tenuirostris, kas ir retums ne vien Baltijas reģionā, bet visā Eiropā, informēja Latvijas Ornitoloģijas biedrības (LOB) komunikācijas konsultante Kitija Balcare.

Garknābja šņibīti Asaru pludmalē Jūrmalas pilsētā 26. septembrī nofotografējusi Baiba Barkāne un kā nenoteikta putna attēlu ievietojusi dabas novērojumu portālā "Dabasdati.lv". Sākotnēji suga noteikta kā regulāri caurceļojošais lielais šņibītis, taču viens no aktīvākajiem portāla lietotājiem Edgars Smislovs pamanīja, ka fotogrāfijā redzamais putns ir Eiropā ļoti reti ieceļojošais garknābja šņibītis.

Garknābja šņibītis ir vidēja izmēra bridējputns, kas ligzdo Eirāzijas ziemeļaustrumu tundrās. Putna migrācijas ceļš ved uz dienvidiem. Parasti tie ziemo lielos baros piekrastēs no Dienvidāzijas līdz Austrālijai. Raksturīgi putniem migrācijas laikā ir tas, ka atsevišķi īpatņi nomaldās no ierastā maršruta, tādēļ reizumis garknābja šņibīši sasniedz arī Eiropu, stāstīja Balcare.

Lietuvā, Igaunijā, Somijā līdz šim šī suga nav sastapta, savukārt Zviedrijā ir novērota trīs reizes - 2005., 2012., 2015.gadā.

Pēdējo reizi jauna putnu suga Latvijas savvaļā novērota 2021.gada 1.maijā Kolkā. Tolaik tā bija melnplecu kaija Elanus caeruleus, ko novēroja Edgars Smislovs un Vladimirs Smislovs.

Balcare atgādināja, ka ikviens ir aicināts ziņot par putnu novērojumiem portālā "Dabasdati.lv" arī gadījumā, ja novērotā putna sugu pašu spēkiem nav iespējams noteikt, pievienojot pazīmi "nenoteikts". Ja novērojums ir fiksēts fotoattēlā, putna sugu palīdzēs noteikt portāla "Dabasdati.lv" eksperti.