Somijā ar eksperimentālu vakcīnu pret Covid-19 potēs ūdeles

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Aleksandra Saveljeva/Shutterstock

Somija sāks vakcinēt ūdeles ar eksperimentālu vakcīnu pret Covid-19, piektdien, 1. oktobrī, paziņojusi Somijas Pārtikas drošības aģentūra.

Aģentūra devusi apstiprinājumu eksperimentālajai Covid-19 vakcīnai līdz decembra beigām, pēc tam tiek gaidīta papildu datu iesniegšana. Vakcīnu izstrādājusi Somijas kažokzvēru audzētāju asociācija sadarbībā ar Helsinku universitāti.

Ūdeles tiek audzētas kažokādu iegūšanai un viegli inficējas ar koronavīrusu.

"Mēs esam sagatavojuši aptuveni pusmiljonu devu, ar ko vajadzētu pietikt, lai vakcinētu visus dzīvnieku divreiz," paziņoja

2

Somijas kažokzvēru audzētāju asociācijas pārstāve.

Tā kā klīniskie pētījumi vēl nav veikti, vakcīnu nevar izplatīt komerciāli, un Somijas 1000 kažokzvēru audzētavās tā jālieto saskaņā ar stingrām procedūrām.

Vakcīnu pašlaik atļauts izmantot tikai Somijā, kur pašreiz nav konstatēts neviens gadījums, kad ūdeles būtu inficējušās ar koronavīrusu.

Somijas kažokzvēru audzētāja uzskata, ka viņu izstrādātā vakcīna ir pirmā šāda vakcīna, kas tiks apstiprināta Eiropas Savienībā (ES).

Krievija martā paziņoja, ka ir reģistrējusi pasaulē pirmo dzīvniekiem paredzēto vakcīnu pret Covid-19, kas iepriekš pārbaudīta uz suņiem, kaķiem, ūdeles un lapsām.

Ūdeles ir vienīgais līdz šim identificētais dzīvnieks, kas spēj pārnest Covid-19 uz cilvēkiem.

Dānija, kas agrāk bija Eiropas lielākā ūdeļu kažokādu eksportētāja, saņēma lielu triecienu kažokādu nozarei pēc tam, kad pagājušā gada novembrī ūdeļu fermās izplatījās koronavīrusa mutācija. Pēc tam tika iznīcināti visi valsts aptuveni 15 miljoni ūdeļu.