Jahovičs atklāj, ka basketbolisti "VEF Rīga" piedāvājumam mēdz piekrist arī par zemāku algu

Gatis Jahovičs

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Latvijas basketbola kluba "VEF Riga" prezidents Gatis Jahovičs sarunā ar ziņu aģentūru LETA atzina, ka basketbolisti kluba piedāvājumam bieži vien piekrītot arī par mazāku algu nekā pieejama citur.

"VEF Rīga" komanda otrdien uzsāks starptautisko sezonu, FIBA Čempionu līgas pamatturnīra pirmajā spēlē viesojoties pie Itālijas kluba Trevizo "NutriBullet".

Rīgas klubs 2021./2022.gada sezonu uzsācis ar ievērojamām izmaiņām sastāvā. No iepriekšējā sezonā sevi labi apliecinājušajiem ārzemniekiem projām devušies Kails Olmens, Maikls Kaizers un Aizija Pinjeiro, kuri savas karjeras turpina attiecīgi Francijas, Izraēla un Turcijā.

"Aleksandera Madsena un Olmena gadījumi bija vienādi - līgumi ar opcijām tos izpirkt. Madsena gadījumā tas nepiepildījās un viņš pats gribēja palikt Rīgā vēl vienu gadu, jo neuzskatīja, ka būtu parādījis to sniegumu, lai būtu liels lēciens atalgojumā," stāstīja Jahovičs.

Olmens nonācis ambiciozajā "Paris" klubā, kura viens no nākotnes mērķiem ir spēlēt ULEB Eirolīgā. Pagaidām gan Francijas augstākās līgas debitanti spēlē tikai vietējā čempionātā.

"Olmenam teicām, ka gan viņam, gan komandai var būt vēl veiksmīgāks gads un šeit viņam ir visas iespējas un uzticība no trenera puses. Nebija tā, ka viņš uzreiz teica "nē". Viņš ļāva situācijai ritēt savu gaitu, kamēr aģents darīja savu darbu. Pēdējā dienā, kad varēja tikt izpirkti līgumi, saņēmām ziņu no Francijas kluba, ka viņi ir gatavi Olmenu izpirkt un lai gatavojam brīvlaišanas vēstuli. Mums arī nebija nekādu opciju, lai gan līgumā bijām paredzējuši gandrīz 50% algas pielikumu. Tas bija maksimums, vēl vairāk piedāvāt viņam nevarējām," atklāja Jahovičs.

Ar Kaizeru līgums bija beidzies, taču arī viņam tika piedāvāts palikt komandā ar lielāku atalgojumu nekā iepriekšējā sezonā. Arī viņš esot apsvēris iespējamo palikšanu, taču saņēma finansiāli izdevīgāku piedāvājumu.

"Šīs situācijas bieži atkārtojas. Ja basketbolists nospēlē viduvēji vai labi, tad viņš ir ieinteresēts palikt, bet ja starp labi un ļoti labi, tad viņa vērtība krietni aug. Bieži vien basketbolisti gatavi atbraukt Eirokausu dēļ un parādīt sevi par zemāku algu, lai pēc tam spertu vairākus soļus uz priekšu," atzīmēja Jahovičs.

Līguma izpirkšanas maksa dod iespēja komandai gūt nelielus ienākumus, kas atkarīgi no tā, kāda līmeņa vienībā basketbolists turpina karjeru.

"Šeit nav runa par simtiem tūkstošiem. Standarta situācijās tās ir 2-4 mēnešalgas vai maksimāli puse no kontrakta, kas mūsu pieredzē ir bijis. Olmena gadījumā bija vairākas pakāpes līgumam. Mums viņa pāreja uz šo klubu bija ne pārāk izdevīga, jo gadījumā ar Eirolīgas klubu "buy-out" būtu trīskāršs. Ja viņš pievienotos kādai citai Eirokausu komandai, arī būtu dabūjuši vairāk nekā tagad," stāstīja Jahovičs.

"VEF Rīga" iepriekšējā sezonā izcīnīja Latvijas čempiontitulu, tika pie sudraba godalgas Latvijas-Igaunijas līgā un sasniedza otro posmu FIBA Čempionu līgā.