Izziņota labdarības maratona "Dod pieci!" tēma

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Latvijas Radio 5 – pieci.lv dīdžejs un labdarības kustības “Dod pieci!” aizsācējs Latvijā Toms Grēviņš, "Dod pieci!" draugs no maratona pirmsākumiem Voldemārs Lapa un Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta
Latvijas Radio 5 – pieci.lv dīdžejs un labdarības kustības “Dod pieci!” aizsācējs Latvijā Toms Grēviņš, "Dod pieci!" draugs no maratona pirmsākumiem Voldemārs Lapa un Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta Foto: Toms Šics/Latvijas Radio

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad izcels vides pieejamības problemātiku cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, aicinot sabiedrību ieraudzīt to cilvēku ikdienu, kas saskārušies ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem. 

Labdarības maratons "Dod pieci!" jau astoto gadu notiks īsi pirms Ziemassvētkiem, no 17. līdz 23. decembrim, sešarpus diennaktis raidot no īpašas stikla studijas pilsētvidē, Doma laukumā, kur trīs Latvijas Radio 5 – pieci.lv dīdžeji 24/7 režīmā dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem, ekspertu viedokļiem un atskaņos ziedotāju izvēlētas dziesmas, iestājoties par cilvēciskāku vidi un pārmaiņām sabiedrībā. 

Strupceļš. Skaudrā statistika

Statistika liecina, ka Latvijā ar invaliditāti sadzīvo katrs desmitais jeb vairāk nekā 203 tūkstoši cilvēku, tostarp vismaz 36 tūkstošiem ir ierobežotas pārvietošanās spējas, gandrīz 3000 ir dzirdes traucējumi un vairāk nekā 10 tūkstošiem – redzes traucējumi. Katru gadu šim skaitam ir tendence pieaugt. Tajā pat laikā vides pieejamība, tostarp publisko ēku un infrastruktūras pielāgošana, ir kritiski zema. Labklājības ministrijas pētījumā secināts, ka cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem pieejami tikai 8% valsts vai pašvaldību institūciju ēku. Vides pieejamība nav nodrošināta 80% sporta būvju un 2/3 publisko pasākumu zālēs.

"Vai jūs jelkad esat aizdomājušies, kāpēc mēs Latvijā uz ielām praktiski neredzam cilvēkus ratiņkrēslos? Kā krustojumā pie luksofora zaļās gaismas ielu var šķērsot neredzīgs cilvēks? Vai kā radio var klausīties nedzirdīgais? Jāatzīst, mēs paši labi saprotam, ka arī pagājušā gadsimta sākumā celtā Radiomāja galvaspilsētas vēsturiskajā centrā nav labais piemērs vides pieejamības ziņā. Tomēr mums visiem jāsaņem drosme un jāieskatās patiesībai acīs. Viena liela daļa cilvēku ir izstumti no sabiedrības, liedzot tiem pamattiesības uz brīvu, iespējami patstāvīgu un jēgpilnu dzīvi. Uz svaigu gaisu, kustību un socializēšanos," atzīst Latvijas Radio 5 – pieci.lv dīdžejs un labdarības kustības "Dod pieci!  aizsācējs Latvijā Toms Grēviņš.

"Es ticu, ka pandēmijas laiks, kad mēs visi tikām iesprostoti savās mājās, palīdzēs iekāpt šo cilvēku kurpēs un kopā kā sabiedrībai nobriest lūzuma punktam – tā turpināt nevar," sacīja Grēviņš.

Esiet pazīstami – pozitīvais Voldemārs Lapa ratiņkrēslā

Voldemārs Lapa ir trīsdesmit gadu jauns puisis ratiņkrēslā, kurš ik gadu "Dod pieci!" laikā klātienē pie stikla studijas atbalsta dīdžejus un aktīvi piedalās notiekošajā. Kļuvis par “Dod pieci!” komandas draugu. Un šajā reizē – arī par atbalstu tēmas šķetināšanā. Aicina Tomu Grēviņu kādudien kopā ar viņu iesēsties ratiņkrēslā un pabraukāt pa Rīgu.

"Kad uzzināju tēmu, sirsniņa notrīsēja – brīnišķīgi! [Par to ir jārunā], lai cilvēki kļūtu iejūtīgāki, tad arī interese par vides pieejamību būs lielāka, lietas mainīsies. Mums jāizvelk tie ratiņnieki, cilvēki ar funkcionālajiem traucējumiem, laukā no mājām! Socializēšanās, svaigs gaiss, kustības – tas ir pats galvenais, kāpēc no mājas ir jātiek laukā! Saziedotā nauda ir jālieto mājokļu iekārtošanai," pārliecinoši saka Voldemārs Lapa.

Voldemārs sapņo kādudien apmeklēt "Summer Sound" festivālu Liepājā un "aiziet" uz Prāta Vētras koncertu. Priecājas, ka Rīgā attīstās velo infrastruktūra – gludie celiņi dod iespēju kaut kur pašam aizbraukt. No mājām Āgenskalnā viņš iemanījies nokļūt Rīgas centrā 20 minūšu laikā: "Braucu ar sabiedrisko transportu. Bet ir jāzina, kur un kā tikt augšā vai lejā no apmalēm, jāprasa cilvēku palīdzība. Cilvēki ir atsaucīgi," pozitīvi nosaka Voldemārs. Vienlaikus viņš atzīst, ka ne tuvu ne visiem ir tāds optimisms, daudzi baidās. Un daudzi vienkārši nekur netiek.

Ziedojumi sniegs tiešu atbalstu cilvēku pamatvajadzībām

Ziedot.lv vadītāja Rūta Dimanta stāsta, ka cilvēki vēršas pēc finansiālas palīdzības galvenokārt ēku pieejamības nodrošināšanai un tehnisko palīglīdzekļu iegādei. Ēkām nepieciešami pandusi jeb uzbrauktuves, pacēlāji, lai cilvēks var pārvietoties vairāku stāvu namos, paša mājokļa pielāgošana, piemēram, iebraukšana vannasistabā, atbalsta ierīces cilvēka iecelšanai un izcelšanai no vannas, pielāgotas izlietnes un podi, gultas ar pacēlājiem. No tehniskajiem palīglīdzekļiem lūdz atbalstu individuāli izgatavotām ortozēm, protēzēm, ko valsts neapmaksā vai apmaksā ļoti mazu daļu. Nedzirdīgiem un neredzīgiem cilvēkiem vajadzīgs asistents, kā arī pielāgotas tehnoloģijas un datorprogrammas.

"Vides pieejamība, kas lielākai daļai sabiedrības nerada problēmas, cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem ir kā nebeidzams skrējiens ar šķēršļu joslu. Mūsu rokās ir noņemt šo šķēršļus un radīt vienlīdzīgas iespējas ikkatram savu mērķu un sapņu piepildīšanai," saka Rūta Dimanta.

"Dod pieci!" saziedoto līdzekļu izlietošana notiks ciešā partnerībā ar nevalstiskajām organizācijām, kuras jau šobrīd palīdz cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Sazinoties ar Ziedot.lv, būs iespēja saņemt papildu resursus. Kā ik gadu, arī šogad labdarības maratonā saziedotie līdzekļi 100 % apmērā tiks veltīti ziedojuma mērķim. Projekta realizēšanas un administrēšanas izmaksas no ziedotāju naudas netiek finansētas.

Foto: ieskats pagājušā gada "Dod pieci!" labdarības maratonā

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu