"Īsts domubiedrs!" Draugi un kolēģi piemin mūžībā aizgājušo Gunti Skrastiņu

Guntis Skrastiņš

FOTO: publicitātes

11. oktobrī mūžībā devās tautā iemīļotais aktieris Guntis Skrastiņš. Viņa krāšņo dzīvi un brīnišķīgo personību piemin kolēģi un draugi. 

Aktieris Gundars Āboliņš sarunā ar "Apollo.lv" atcerējās, kā kopā ar Gunti "vārījuši podus": "Guntis man bija kā vecākais brālis vai brālēns, aizbildnis. Viņš bija manas mammas [Veras Singajevskas red.piez.] skatuves krustdēls, līdz ar to mūsu attiecības bija tuvākas, kā tikai kolēģi.

Kad bija problēmas vai grūtības, viņš allaž par mani kā par jaunāko iestājās.

Mēs esam arī visādus podus kopā vārījuši. Ja ienāca prātā kāda doma, ka vajadzētu kādu kolēģi "iznest cauri", tad divas reizes Guntim nebija jāsaka, viņš saprata visu no pusvārda."

Raidījuma "Latvijas Sirdsdziesma" veidotāji portālam "Apollo.lv" atklāja kādu amizantu notikumu: "Atbildīgs, artistisks, inteliģents, patriotisks. Draugs. Lai arī bija bailes no augstuma, uzkāpa Lielā Liepu kalna skatu tornī (visaugstākais punkts Latvijā), jo tur vajadzēja nofilmēt pieteikuma tekstus… Lejā nokāpa jau nākamajā acumirklī pēc pēdēja teksta vārda beigām."

Vietnē "Faccebook" grupas "Galaktika" mūziķis Normunds Zušs veltīja sirsnīgus vārdus savam kolēģim.

"Atmiņā, kā tādā vecā bilžu grāmatā, šķirstās lappuses ar mirkļiem, kuri pavadīti kopā ar Gunti. Tie brīži, kad bijām kopā uz skatuves, brīži, kad vienkārši stāvējām un runājām. Galvā skan tie stāsti, kuros Guntis man stāstīja par savu jaunību, ģimeni, mājām... Liekas, joprojām skan viņa balss: "Kuššss, dziedās Normunds Zušs..." Šo atmiņu ir daudz, bet tomēr, tik sasodīti, par maz, par maz...

Cilvēka gars ir mūžīgs. Guntis Skrastiņš mums ir tikai viens un tāds viņš arī paliks mūžam mūsu sirdīs un atmiņās. Lai mūžīgā gaisma, draugs..." rakstīja Zušs.

Mūziķis Ainars Mielavs gremdējās atmiņās par iepazīšanos ar Gunti Skrastiņu: "Ar Gunti iepazinos pirms 100 gadiem Taurupes estrādē, kad īsā vārdu apmaiņā nonācām pie secinājuma, ka abi esam baigā "ķīķerī". Ķīķeris bija Gunta apzīmējums "garastāvoklim". Nākamā runāšana bija daudzus gadus vēlāk, kad viņš man piezvanīja pēc manas kārtējās izrunāšanās TV vai tml., sakot, ka es esot malacis, ka visu pateicis kā ir. Kopš tā runājāmies regulāri - i pa telefonu, i klātienē.

Kārtīgs vecis! Īsts domubiedrs! Viens no retajiem vīriešiem, kas mācēja klausīties un nepārtraukt!"

TV personība Lauris Lizbovskis atminējās, ka Skrastiņš bijis kvēls sporta fans: "Guntis Skrastiņš aizgājis. Viens no sporta faniem ar lielo burtu. Patīkami bija Tevi satikt tribīnēs un papļāpāt."

Gunta Skrastiņa dzīves ceļš ir aizsācies 1954. gadā Ērgļos, Taurupē aizvadīta bērnība, pabeigta Taurupes astoņgadīgā skola. Tēvs strādāja par Taurupes stacijas priekšnieku, un dzelzceļa sliežu klātbūtne Gunti neiztrūkstoši pavadījusi visu bērnību. Jau no bērna kājas Guntī tika ieaudzinātas ģimenes vērtības, cieņa pret vecākiem. Īpaši tuva saikne Gunti saistīja ar vecāko brāli aktieri Imantu Skrastiņu, kurš uzņēmās rūpes par jaunāko brāli pēc mammas aiziešanas. 1976. gadā Guntis Skrastiņš absolvēja Jaunatnes teātra aktieru kursu. Sekoja dienests padomju armijā, kur dziedāja karavīru ansamblī "Zvaigznīte".

Bez darba Jaunatnes teātrī Guntis Skrastiņš attēlojis lomas arī filmās - "Trīs dienas pārdomām", "Spēle notiks tik un tā", dziedājis vairākās muzikālajās izrādēs, tai skaitā "Saule rasas pilienā", "Skroderdienas Silmačos", kā arī lugās ar Mārtiņa Brauna mūziku — "Mauglis", "Suns un kaķe". Pēc Jaunatnes teātra likvidēšanas strādājis Latvijas Televīzijā, savulaik vadījis populārus raidījumus "Tonis", "No pusvārda", "Latvieši pasaulē". Plaši pazīstams kā raidījumu "Latvijas šlāgeraptauja" un "Latvijas sirdsdziesma" vadītājs.

Ar īpašu pacilātību un gandarījumu aktieris allaž vērtēja savu sadarbību ar Raimondu Paulu. Šī gada martā kopā ar maestro saņēma Latvijas Mūzikas ierakstu gada balvu "Zelta mikrofons" kategorijā "Labākais šlāgermūzikas albums" par dziesmu albumu ar Leona Brieža un Jāņa Petera vārdiem "Nopietni pa jociņam".

Aktieris pats ir atzinis, ka viņa dzīvē galvenais ir skatuve un ģimene. Būdams Latvijas patriots, Guntis līdz pat mūža pēdējām dienām aktīvi sekoja līdzi norisēm Latvijas sportā, sevišķi valsts izlases gaitām hokejā un futbolā. Guntis aiz sevis ir atstājis paliekošas vērtības Latvijas Televīzijas arhīvos, savā ģimenes miera ostā Lejasciema "Pincikājās", tuvinieku un draugu atmiņās.