IVP informē par jaunākajām rekomendācijām saistībā ar "Janssen" vakcīnu

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Marco Lazzarini/Shutterstock.com

"Šobrīd vērojams izteikts pieprasījums pēc "Janssen" Covid-19 vakcīnas - tās pilna vakcinācija sastāv tikai no vienas vakcīnas devas. Taču Imunizācijas valsts padome (IVP) vērš uzmanību uz to, ka "Janssen" vakcīna pret Delta variantu nodrošina zemāku aizsardzību," saka profesore Dace Zavadska, IVP priekšsēdētāja. Šī ir pagaidu rekomendācija, un, tiklīdz būs zināma jauna un plašāka informācija, šī rekomendācija var tikt mainīta vai precizēta

“Gan pasaulē, gan Latvijā kļūst redzams, ka pilna vakcinācija ar “Janssen” Covid-19 vakcīnu, kas sastāv tikai no 1 vakcīnas devas, nodrošina zemāku efektivitāti jeb aizsardzību pret Delta varianta izraisītu simptomātisku Covid-19 un nepieciešamību tās dēļ hospitalizēt, nekā to nodrošina 2 devas mRNS vai otras vīrusu vektoru vakcīnas “Vaxzevria” 2 devu kurss,” skaidro profesore Dace Zavadska. Tāpēc IVP rekomendē tiem cilvēkiem (neatkarīgi no vecuma), kas vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ar vienas devas “Janssen” Covid-19 vakcīnu, labai individuālās aizsardzības nodrošināšanai saņemt balstvakcinācijas devu. Balstvakcinācija ieteikta 8–12 nedēļas pēc pirmās devas vai vēlāk, un tā veicama ar mRNS tehnoloģijas Covid-19 vakcīnu, taču kā alternatīva pieļaujama arī tā pati “Janssen” Covid-19 vakcīna. Savukārt tiem, kam pirms vai pēc “Janssen” ir bijusi pierādīta SARS CoV-2 infekcija, tiem otra vakcīnas deva nav nepieciešama.

IVP, izvērtējot jaunākos datus, ir noteikusi rekomendācijas arī bērnu un jauniešu vakcinācijai pret Covid-19. “Bērnu un jauniešu vakcinācijai pret Covid-19 IVP iesaka izvēlēties “Comirnaty” vakcīnu. IVP ir sekojusi līdzi gan Skandināvijas valstu (FI, NO, DK, SE) ziņojumiem, gan Kanādas, ASV datiem, kā arī uzklausījusi EZA drošības pārskatu par miokardītu sastopamību pēc vakcinācijas ar mRNS vakcīnām. Pamatojoties uz šobrīd pieejamo informāciju un no šo valstu veselības sistēmas reģistru demonstrētajiem datiem, IVP rekomendē bērnu un jauniešu vakcinācijai pret Covid-19 izmantot “Pfizer/BioNTech” ražoto vakcīnu “Comirnaty”,” stāsta IVP priekšsēdētāja. Viņa paskaidro, ka EZA reģistrētā “Moderna” ražotā vakcīna pret Covid-19 “Spikevax” uzrāda augstāku imunogenitāti jeb imūnās sistēmas atbildi, kas šai vecuma grupai varētu būt saistāma ar augstāku risku attīstīties mRNS vakcīnu identificētajai blaknei – miokardītam un perikardītam.