Ojārs Ēriks Kalniņš.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece sociālo tīklu vietnē "Twitter", paziņoja, ka aizsaulē devies politiķis un diplomāts Ojārs Ēriks Kalniņš.

Mūrniece aģentūrai LETA atzīmēja, ka vēl šorīt Kalniņa dziļo zināšanu un erudīcijas dēļ viņa uzrunāja politiķi ierasties uz tikšanos Saeimā ar Igaunijas prezidentu Alaru Karisu un deputāts neatteica un piedalījās šajā sanāksmē. Saeimas priekšsēdētāja atzīmēja, ka vēl tikko kopā ar Kalniņu vizītē apmeklēja Zviedriju, kur tika atzīmēta abu valstu diplomātisko attiecību atjaunošanas 30.gadadiena.

Ināra mūrniece "Twitter" ierakstā paziņoja: "Ļoti skumja vēsts. No mums pēkšņi šķīries politiķis un diplomāts Ojārs Ēriks Kalniņš. Viņa profesionalitāte, dziļās zināšanas, inteliģence, cilvēcīgums vienmēr paliks mūsu piemiņā. Visdziļākā līdzjūtība tuviniekiem."

Līdzjūtību pauž arī valsts prezidents Egils Levits: "Šovakar pēkšņa un ārkārtīga skumja ziņa - mūžībā devies Latvijas patriots, diplomāts, politiķis Ojārs Kalniņš. Visdziļākā līdzjūtība ģimenei."

 

Kalniņš dzimis 1949. gada 22. oktobrī Minhenē, bēgļu nometnē, bet vēlāk kopā ar vecākiem nonācis Čikāgā, ASV.

ASV Kalniņš ieguvis augstāko izglītību filozofijā, vēlāk strādājis reklāmas aģentūrās. Pirms pārcelšanās uz Latviju bija Amerikas latviešu apvienības un Pasaules brīvo latviešu apvienības aktīvists.

1991. gadā Kalniņš sāka darbu Latvijas vēstniecībā ASV un 1993.gadā tika iecelts par vēstnieku ASV. 1999.gadā viņš beidza diplomāta gaitas un kļuva par Latvijas Institūta direktoru, ieņemot šo amatu līdz pat ieiešanai politikā.

2010. gadā Kalniņš ienāca politikā no partiju apvienības "Vienotība" un tika ievēlēts vairākos Saeimas sasaukumos. 2018. gadā Kalniņš no "Jaunās vienotības" saraksta tika ievēlēts arī 13. Saeimā, kur strādāja Ārlietu, Eiropas lietu un Publisko izdevumu un revīzijas komisijās.

Saeimā viņš tika ievēlēts no Rīgas vēlēšanu apgabala, kur aiz svītras palika Kārlis Šadurskis, kurš pašlaik strādā Rīgas domē, Rihards Kozlovskis, kurš ir ieguvis Saeimas deputāta mandātu uz laiku, kamēr Edgars Rinkēvičs pilda ministra pienākumus, bet tālāk seko Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica un Aleksejs Loskutovs.

Kalniņš ir apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.