Sv, 27.11.2022.
Viens no meklētākajiem noziedzniekiem aizvadītajā desmitgadē. Kā tvarstīja "Imantas pedofilu"?
Foto: LETA
Viens no meklētākajiem noziedzniekiem aizvadītajā desmitgadē. Kā tvarstīja "Imantas pedofilu"?
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 5

2014. gada sākumā Latviju pāršalca ziņa par vairākiem seksuāliem noziegumiem Rīgā pret mazgadīgām meitenēm, ko vēlāk sāka dēvēt par "Imantas pedofila" lietu. Šī krimināllieta vēl vairākus gadus bija apspriests temats sabiedrībā, jo noziedznieku vairākus gadus nevarēja notvert. Tika izveidoti vairāki fotoroboti, aktīvā iesaistīšanās no policijas un iedzīvotājiem, kā arī lielas naudas atlīdzības izsludināšana par informāciju, kas varētu palīdzēt atrast noziedznieku. Pedofila meklēšana noslēdzās sekmīgi pēc samērā nejaušas situācijas. Portāls "Apollo.lv" atskatās uz vienu no pēdējās desmitgades skaļākajiem noziegumiem Latvijā. 

Notikumu hronoloģija īsumā

  • 2014. gada sākums - Valsts policija informē, ka jauns vīrietis vecumā no 15 līdz 20 gadiem Pārdaugavā uzbrucis četrām mazām meitenēm, kuru dzīvesvieta ir Dammes vai Zentenes ielā. Bērnu vecāki tiek aicināti nekavējoties ziņot policijai, ja tiek manīta kāda aizdomīga persona pie bērnu rotaļu laukumiem, kāpņu telpām vai citām līdzīgām vietām.
  • 2014. gada marts - tā laika iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, atbildot, vai pedofils varētu pastrādāt jaunus noziegumus medijiem norāda: "Izslēgt mēs to nevaram, ka tas nenotiks. Skaidrs, ka šeit ir viss ir saistīts ar personas psiholoģisko portretu un viņa uzvedību. Ir skaidrs, ka viņš nav normāls cilvēks."
  • 2014. gada 1. aprīlis - Imantas pedofilu, iespējams, slēpj ģimene, turklāt netiek izslēgts, ka viņš būtiski mainījis savu ārējo izskatu, pieļauj toreizējais Rīgas reģiona Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs.
  • 2014. gada 2. aprīlis - Apbalvojums par informāciju, kas atklātu Imantas pedofila atrašanās vietu, tiek palielināts līdz 4000 eiro, informēja vairāki uzņēmēji, kas izsludina atlīdzību.
  • 2014. gada 14. oktobris - Rīgā, Zasulauka rajonā, seksuāli izmantota 13 gadus veca meitene. Viena no galvenajām policijas izvirzītajām versijām bija, ka noziegumu varētu būt izdarījis tā dēvētais Imantas pedofils. Par to liecināja nozieguma raksturs un izvēlētais upuris. Neilgi pēc pastrādātā nozieguma VP sastādījusi pedofila fotorobotu.
  • 2014. gada 24. oktobris - "Cilvēks, kas paveicis šos noziegumus, ir sociāli neaktīvs, līdz ar to policijas izmeklēšanas pasākumi līdz šim nav nesuši vēlamos rezultātus," sacīja toreizējais VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.
  • 2014. gada 28. oktobris - "Vai nu viņš pats šajā vietā pirms kāda laika kļuvis par upuri, vai arī kādreiz šajā vietā dzīvojis. Ja šīs vietas tiek izvēlētas, kaut kāda vilkme uz šīm vietām viņam ir," sacīja toreizējais VP priekšnieks Ints Ķuzis.
  • 2015. gada pirmā puse - iedzīvotāju aktivitāte noplakusi, taču policija aktīvi turpina Imantas pedofila meklēšanu. VP pārstāvji stāsta, ka gluži par neveiksmīgu Imantas pedofila meklēšanas gaitu nevarētu nosaukt, jo šajā laikā izdevies notvert vairāk kā desmit dzimumnoziedzniekus, tajā skaitā arī vairākas personu grupas, kuras nodarbojās ar pedofiliju, vai bērnu pornogrāfijas izplatīšanu.
  • 2015. gada 10. augusts - paziņo, ka aizturēts Imantas pedofils. Aizturētais ir 20 gadus vecs jaunietis.

Kā atpazina Imantas pedofilu?

"Jaunietis tika aizturēts par sīku zādzību no veikala. Tika paņemts DNS paraugs, kurš nonāca datubāzē un bija apstrādes stadijā, taču, ņemot vērā prioritātes, paraugu apstrāde attiecībā uz kriminālpārkāpumu ir krietni vien lēnāka. Šī persona nonāca izmeklētāju redzeslokā un, «inventarizējot» jau iepriekš aizturētas personas, tika konstatēts, ka viņam DNS paraugs ir noņemts, un tad bija dots uzdevums pārbaudīt šo paraugu, kura rezultāti bija apstiprinoši," skaidroja Ķuzis.

Uz norādi, ka policijas rīcībā taču bija fotorobots, kas ļautu par zādzību aizturēto jaunieti salīdzināt ar ekspertu veidoto attēlu, VP priekšnieks atbildēja, ka "fotorobots un dzīvs cilvēks nekad nebūs viens un tas pats".

Sozinovs piebilda, ka gan viņa psiholoģiskais portrets, gan iepriekš izplatītais fotorobots atbilda Imantas pedofilam. Sozinovs arī pastāstīja, ka pie aizturētā atrasts oficiāli iegādāts gāzes ierocis. Puisis agrāk policijas redzeslokā bija nonācis par narkotiku lietošanu un sīku zādzību, taču pirms tam ar dzimumnoziegumiem nebija saistīts. Policija aizdomās turamajam jaunietim nozīmēja psihiatrisko ekspertīzi. 

Jaunietis bijis deklarēts ārpus Rīgas, bet dzīvojis Imantā, kur mitinājušies viņa radinieki. Viņš bija bezdarbnieks, lai gan iepriekš strādājis algotu darbu, taču no turienes ticis patriekts, informēja Sozinovs.

Ķuzis norādīja, ka izmeklētāji jaunieša aizturēšanas brīdī līdzību nav saskatījuši, bet vēlāk to "sazīmējis" psihologs.

"Tajā brīdī izmeklētājiem tā nešķita. Faktiski neviens pieaudzis cilvēks šo personu sejā nebija redzējis, fotorobots bija sastādīts no cietušo bērnu priekšstata. Ir šāda līdzība, un tas arī bija stāsts, kāpēc mēs līdz viņam nonācām. Psihologs, kurš pētīja šo psiholoģisko portretu, saskatīja šajā aizturētajā personā [meklēto], jo persona tika fotografēta, nonākot policijas iecirknī, aizturot par jebkādu likumpārkāpumu," stāstīja Ķuzis.

Foto: Valsts policija

Pedofila dzīve cietumā pirms tiesas sprieduma 

2015. gada augustā pēc aizturēšanas jaunietis kādu laiku pavadīja VP īslaicīgās aizturēšanas vietā, taču vēlāk tika nogādāts Rīgas Centrālcietumā.

Ieslodzījuma vietu pārvaldē skaidroja, ka cietuma administrācija rūpīgi izvērtējusi, kurā kamerā konkrēto personu ievietot, lai no citu ieslodzīto puses pret jaunieti netiktu vērsta psiholoģiska un fiziska vardarbība. Tāpat cietuma darbinieki uzmanīja, lai apcietinātais neizdarītu pašnāvību vai sevi nesavainotu.

2016. gada martā LTV raidījums "Aculiecinieks" atklāja detaļas par Imantas pedofila lietu un viņa dzīvi cietumā pirms tiesas sprieduma.

Jaunietis pusotra gada laikā uzbruka Zolitūdes skolu skolniecēm – mazām 8, 9, 10 gadus vecām, neaizsargātām meitenēm daudzstāvu māju lifta kabīnēs, ziņoja raidījums.

Lietā par cietušajām tika atzītas septiņas meitenes. Vīrietim tika inkriminēti četri notikuši uzbrukumi ar piecām cietušajām un divi nozieguma mēģinājumi. Tobrīd tiesu gaidīja 1200 cilvēku. Imantas pedofils bija viens no viņiem. 21 gadu vecais vīrietis atradās vienā kamerā ar pieciem citiem ieslodzītajiem.

Toreizējais Rīgas Centrālcietuma priekšnieka pienākumu izpildītājs Armands Ādamsons raidījumam atklāja, ka Imantas pedofils no pirmā brīža, kad nonāca cietumā, nesēdēja viens.

"Ažiotāža bija tik liela – te viņu arī jau gaidīja. Jo cietušajām meitenītēm ir tuvinieki, radi, kāds atrodas arī cietumā. Latvija ir maza. Rīga ir vēl mazāka," sacīja Ādamsons.

Tiesa, dzimumnoziedznieki nesēž vienās kamerās ar zagļiem, narkotiku izplatītājiem vai slepkavām. "Ieslodzītie viņus neuzskata par cilvēkiem," sacīja Ādamsons.

"Imantas pedofila" toreizējais dienas režīms bija - brokastis, pusdienas, vakariņas, līdz stundai gara pastaiga katru dienu. Uz kopīgiem pasākumiem, futbolu vai florbolu, viņš neiet. Reizi mēnesī tiekas ar tuviniekiem, ziņoja "Aculiecinieks".

Centrālcietumā sodu izcieš tikai bijušie iekšlietu sistēmas darbinieki, bet pārējos pēc tiesas pārved uz kādu no citām ieslodzījuma vietām un nokļūšana "zonā" dzimumnoziedzniekus biedē, raidījumam atzina Armands Andersons, kurš šajā sistēmā strādā vairāk nekā 20 gadus.

Pratināšanu laikā Imantas pedofils atklājis, ka bija plānoti vēl divi uzbrukumi. Tie nenotika, jo viņu iztraucēja. Policija domā, ka šie uzbrukumi tika novērsti tieši tāpēc, ka sabiedrība zināja par viņu.

Tiesas process un piespriestais sods

2016. gada marta sākumā Rīgas tiesas apgabala prokuratūra par seksuāliem noziegumiem pret mazgadīgām meitenēm nolēma pie kriminālatbildības saukt Imantas pedofilu.

Neilgi pēc tam Imantas pedofila aizstāvis Antons Drēbnieks izteicās, ka "pārrunas par vienošanos ar apsūdzēto un prokuroru ir ievadītas", gan norādot, ka "a priori" tagad vēl nevar apgalvot, ka vienošanās pavisam noteikti būs panākta. "Vienošanās tiek noslēgta rakstiski, nevis mutiski," uzsvēra advokāts.

2016. gada 22. jūnijā Rīgas pilsētas Kurzemes priekšpilsētas tiesa noziedzniekam piesprieda 25 gadus ilgu brīvības atņemšanu. 

Tāpat vīrietim tika noteikta arī policijas uzraudzība uz trīs gadiem. Imantas pedofils tika apsūdzēts par sešām nozieguma epizodēm, no kurām vienā bijušas iesaistītas divas mazgadīgas meitenes.

Tiesa arī lēmusi, ka lietā par vainīgu atzītajam Naurim Pikšteinam septiņām cietušajām būs jāmaksā morālās kompensācijas par kopējo summu 67 000 eiro, un jāmaksā 6720 eiro valstij par labu cietušajām.

Spriedums Imantas pedofila lietā (LTV "Panorāma" sižets)

Prokurors Agris Skradailis sacīja, ka viņš apsūdzētā pēdējā vārdā saklausījis viņa sirdsbalsi. "Viņš nožēloja izdarīto un atvainojās cietušo pārstāvēm," sacīja prokurors. Viņš pauda pārliecību, ka ilgais cietumsods un nožēla apsūdzētajam palīdzēs šādus noziegumus pēc soda izciešanas neveikt atkārtoti.

2017. gada februārī apsūdzētā advokāts paziņoja, ka Pikšteins pārsūdzējis spriedumu par brīvības atņemšanu uz 25 gadiem un probācijas uzraudzību uz trim gadiem.

2017. gada 21. septembrī Augstākajai tiesai (AT) atsakoties kasācijas kārtībā pārbaudīt Rīgas apgabaltiesas spriedumu, stājās spēkā 22 gadu cietumsods noziedzniekam.

Šāds lēmums tika pieņemts, jo atbilstoši Kriminālprocesa likuma 573. pantā noteiktajam, nolēmuma tiesiskumu kasācijas kārtībā pārbauda tikai tādā gadījumā, ja kasācijas sūdzībā izteiktā prasība pamatota ar Krimināllikuma pārkāpumu vai Kriminālprocesa likuma būtisku pārkāpumu.

Līdz ar to stājās spēkā Rīgas apgabaltiesas 2017. gada gada 5. jūlija spriedums, ar kuru apsūdzētais Nauris Pikšteins sodīts ar brīvības atņemšanu uz 22 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz trim gadiem. Tāpat stājās spēkā arī tiesas noteiktā morālā kaitējuma kompensācijas piedziņa no apsūdzētā par labu cietušajām kopumā 67 000 eiro apmērā.

AT lēmums nebija pārsūdzams.

Dzīve pēc tiesas sprieduma

Portāls "Apollo.lv" sazinājās ar Ieslodzījumu vietu pārvaldi, lai noskaidrotu, kas šobrīd zināms par "Imantas pedofila" dzīvi cietumā.

Pārvaldes pārstāvji portālu informēja, ka persona izcieš brīvības atņemšanas sodu vienā no slēgtajiem cietumiem un ir uzsākusi dalību dzimumnoziedznieku korekcijas programmā, kā arī citās resocializācijas programmās.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu