ReTV: Daļai jauniešu vakcinēties aizliedz vecāki

Ilustratīvs attēls.

FOTO: BalkansCat/Shutterstock

Eiropas Zāļu aģentūras reģistrētās vakcīnas ir drošas arī jauniešiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem. Lai arī paši jaunieši vēlas vakcinēties un ātrāk atgriezties, viņuprāt, interesantākā ikdienas dzīvē, tomēr viņiem to neļauj vecāki. Daļa jauniešu pat apsver iespējas vakcinēties slepus, tomēr baidās no vecāku tālākās reakcijas, ziņo kanāls ReTV.

Meklējot intervijai jauniešus, kam vecāki aizliedz vakcinēties, izrādās, ka viņu ir gana daudz. Taču publiskai sarunai nepiekrīt, jo baidās no pieaugušo nosodījuma. Jaunieši cer, ka vakcinācijas sertifikāts viņiem ļautu pilnvērtīgāk pietuvoties dzīvei, kāda bija pirms pandēmijas. Šī brīža ikdienu viņi raksturo kā ārprātīgu garlaicību.

"Tagad es nevaru apmeklēt lielveikalus, es varu ieiet tikai parastā veikalā.

8

Es nevaru ieiet kādā preču veikalā. Es nevaru aiziet uz kino, koncertu. Man viens draugs ir spiests pamest savus treniņus, jo viņam nav sertifikāta.

Un viņš aizgāja slepus vakcinēties, lai varētu iet uz treniņiem," 

8

saka 9. klases skolniece.

Neuzticība vakcīnām ir iemesls, kāpēc bērniem tās izmantot neļauj. Paradoksāli, taču dažās ģimenēs paši vecāki ir vakcinēti.

"Jā, man vakcinējusies ir mamma un māsa. Mans tētis domā, ka vakcīna ir slikta tavai veselībai," 

8

pauž 9. klases skolnieks.

Šobrīd vienīgais izklaides veids esot pastaigas, taču tās nereti garlaicības dēļ noved pie huligānisma. Jaunieši ir apsvēruši domu par slepus vakcinēšanos, taču bailēs no vecāku reakcijas - pārdomājuši.

"Es nezinu, man liekas, ka mana mamma būtu ļoti dusmīga. Un... es labāk pagaidīšu,"

8

 saka 9. klases skolniece.

"Es esmu dzirdējis no citiem, ka, ja viņi vakcinēsies pa kluso, viņus izmetīs no mājām,” skaidro 9. klases skolnieks.

Arī vecāku organizācija "Mammamuntetiem.lv" saņem ziņas par jauniešiem, kam ģimene neļauj vakcinēties. Par to ziņo gan radinieki, gan paši jaunieši, gan kolēģu bērni, kas dalās ar stāstiem par vienaudžu problēmām.

"Un vēl trakāk (par ko es tiešām nebūtu iedomājusies), bet nupat mēs saņemam arī ziņas, ka paši partneri, ka vīrs iet no sievas slepus vakcinēties. Mūsu sabiedrībā šobrīd ir izgaismojušās tādas ģimeņu lietas, par kurām mēs, visticamāk, nebūtu iedomājušies," atzīst Inga Akmentiņa-Smildziņa, vecāku organizācijas "Mammamuntetiem.lv" vadītāja.

Organizācijas vadītāja atzīst, ka ir skumji, ka ir situācijas, kad 16 līdz 18 gadus veci jaunieši vēlas paši pieņemt lēmumu un vakcinēties, taču vecāki ir tik agresīvi noskaņoti, ka tas tiek pilnībā aizliegts.

"Nu, idejiski viņi aizliegt nevar. Ikviens jaunietis no 14 gadu vecuma pats var pieteikties uz aiziet uz šo vakcīnu,

8

taču viņiem ir tik lielas bailes no saviem vecākiem, ka viņi to nedara. Ģimenēs tomēr vajadzētu mācīties sarunāties, argumentēt, brīvi paust savu viedokli," pauž Inga Akmentiņa-Smildziņa.

Viņa rosina jauniešus meklēt atbalstu pie speciālistiem, zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālruni, vai izmantot skolas psihologa palīdzību.

Aktuālākās ziņas