O, 16.08.2022.

VIDEO ⟩ Ekskluzīvi: Pirmā mājsēdes nakts Rīgā

Ekskluzīvi: Pirmā mājsēdes nakts Rīgā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Lai mazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, no 21. oktobra līdz 15. novembrim Latvijā uz četrām nedēļām ir izsludināta mājsēde jeb stingri iedzīvotāju pārvietošanās ierobežojumi, kas naktīs no plkst. 20 līdz 5 liedz atrasties ārpus dzīvesvietas bez attaisnojoša iemesla.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks atklāj, ka pirmajā mājsēdes naktī ir sāktas 228 administratīvās lietvedības par ierobežojumu neievērošanu, no tām 95 Rīgas reģionā. Arī šajā mājsēdes ierobežojumu laikā policijai atbalstu sniegs zemessargi un karavīri.

TVNET novēroja, ka neilgi pēc plkst. 20 ielas Rīgā ir kļuvušas gandrīz tukšas ar retiem autobraucējiem un kājāmgājējiem, no kuriem lielākā daļa ielās atrodas attaisnojošu iemeslu dēļ. Sabiedriskais transports ielās bija redzams daudz, bet ar mazu skaitu pasažieru.

Policija mājsēdes kontroles reidā
Policija mājsēdes kontroles reidā Foto: kadrs no video

Kopumā deviņu stundu laikā pārbaudītas 4789 personas, no tām 4097 personām bijuši aizpildīti apliecinājumi. Nakts laikā likumsargi uzsāka 228 administratīvā pārkāpuma procesus par noteikto ierobežojumu neievērošanu, bet 707 gadījumos deva preventīvus norādījumus. Jāpiebilst, ka konstatēti vēl vismaz 35 pārkāpumi, kuros vēl tikai lems par administratīvā procesa uzsākšanu.

Nakts laikā likumsargi nekonstatēja būtiskus pārkāpumus vai privātas pulcēšanās, tomēr ir fiksēti atsevišķi gadījumi, kad personas klaji neievēro noteiktos ierobežojumus un pat sēžas pie transportlīdzekļa stūres reibumā.

Piemēram, ap pulksten 01.00 Valmieras pilsētā policija, apturot kādu automašīnu, konstatēja, ka automašīnas vadītājam nav aizpildīta pašapliecinājuma anketa. Automašīns šoferis apgalvoja, ka braucot uz banku, lai atbloķētu kodu karti. Vīrietis likumsargiem vairākkārt uzsvēris, ka nepiekrīt esošajiem ierobežojumiem un izturējies necienīgi pret policistiem. Autovadītājs jau iepriekš nonācis policijas redzeslokā par dažādiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem gan par ātruma pārsniegšanu, gan par agresīvu braukšanu. Šajā gadījumā vīrietim tika piemērots naudas sods 100 eiro apmērā.

Savukārt vakar Skrundā, Ventas ielā ap pulksten 23.20 apturēts cita transportlīdzekļa vadītājs, kurš ne tikai nevarēja uzrādīt aizpildītu un pamatotu pašapliecinājumu, bet arī sēdies pie stūres 1,99 promiļu reibumā.

Viņš policistiem centies paskaidrot, ka dienā ir veicis darba pienākumus kādā vietā Kuldīgas novadā, taču aizkavējies darbā papildu uzdevumu dēļ. Lai gan vīrietis ir zinājis, ka jāaizpilda pašapliecinājums, viņš nevarēja paskaidrot tā neaizpildīšanas iemeslus.

Vīrietim par šo pārkāpumu tika piemērots naudas sods 250 eiro apmērā, tāpat pret viņu ir uzsākts administratīvā pārkāpuma process par automašīnas vadīšanu alkohola reibumā. Līdz lēmuma pieņemšanai vīrietim stājas spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums.

Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, piemēro naudas sodu — no divsimt četrdesmit līdz četrsimt naudas soda vienībām un atņem transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. 

Valsts policija uzsver, ka arī turpmāk katru dienu līdz pat 14. novembrim no plkst. 20.00 līdz 5.00 ir spēkā pārvietošanas ierobežojumi jeb stingra mājsēde! Tas nozīmē, ka ikvienam iedzīvotājam ir pienākums atrasties savā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā vienas mājsaimniecības ietvaros!

Valsts policija atgādina, ka iedzīvotāji šobrīd ir policijas sabiedrotais un aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un atbildīgiem ierobežojumu ievērošanā.

Policijas primārais mērķis nav sodīt, bet gadījumos, kad personas klaji un apzināti neievēro noteiktos ierobežojumus sods ir neizbēgams – par ārkārtējās situācijas neievērošanu privātpersonām var piemērot naudas sodu līdz 2000 eiro, bet juridiskām personām līdz 5000 eiro.

Mājsēdes laikā pārvietoties var tikai neatliekamas vajadzības gadījumos, obligāti aizpildot apliecinājumu un līdzi ņemot pasi vai ID karti. Apliecinājumu var atrast Valsts policijas mājaslapā. Apliecinājumu var aizpildīt elektroniski un uzrādīt telefonā, izdrukāt vai rakstot ar roku uz baltas papīra lapas.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu