Vai Latvijā varētu ieviest prasību sabiedriskās vietās aizliegt plāna auduma aizsargmasku lietošanu?

Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Kamēr vairākās Eiropas valstīs sabiedriskās vietās plāna auduma maska pret Covid-19 netiek uzskatīta par pietiekamu aizsardzības līdzekli, Latvijā to lietošana joprojām nav ierobežota, ziņo LTV raidījums "Panorāma".

Rīgas sabiedriskajā transportā pasažieri bieži nepareizi lieto sejas maskas vai nelieto tās nemaz.

"Esmu vakcinēts, bet vienalga lieku masku gan uz mutes, gan deguna. Daži gan degunus izkar ārā," pastāstīja Leonīds. Arī Santa norādīja, ka auduma masku lieto tikai īsu braucienu laikā.

33

"Bet tā es lietoju medicīnisko vai balto," viņa sacīja.

Pasažiere Helēna uzsvēra, ka nejūtas droši arī, ja cilvēki ir maskās. Savukārt Svetlana nejūt nekādu apdraudējumu: "Pati jūtos vesela, apkārt arī skatos – cilvēki veseli."

"Rīgas satiksmē" pastāstīja, ka pagājušajā nedēļā gandrīz 200 pasažieri no sabiedriskā transporta izsēdināti par braukšanu bez sejas maskas. Daļai uzlikts sods līdz 50 eiro. Taču tā ir tikai aisberga redzamā daļa, ko izdodas pieķert. Cik veseli vai neveseli izskatās pārējie pasažieri, no malas ne vienmēr var pateikt. Piemēram, daļa no braucējiem dodas uz slimnīcas neatliekamās palīdzības punktu.

"Diemžēl daļa no pacientiem, kas ierodas paši, viņi ierodas ar Covid-19 infekciju. Pārvietojas ar sabiedrisko transportu. Un tādējādi, bez šaubām, apdraud apkārtējos, ar kuriem kopā viņi ir tuvu," pastāstīja Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Infektologs Uga Dumpis uzsvēra– sejas maska var samazināt inficēšanās risku, bet nav brīnumlīdzeklis. Infektologs iesaka izvēlēties medicīniskās maskas vai arī tādas auduma maskas, kurām ir vairāki slāņi, kā arī respiratorus. Bet tiem visiem jēga būs tikai tad, ja tie tiks lietoti pareizi – cieši nosedzot degunu un muti. Taču par obligātu prasību visiem lietot respiratorus infektologs gan ir skeptisks.

"Ja mēs nevaram iemācīties lietot maskas pareizi, nu, nav nekāda pamata uzskatīt, ka tagad visi lietos respiratorus, kas ir daudz dārgāki un grūtāk pieejami," sacīja Dumpis.

33

Par labākas aizsardzības masku un pat respiratoru obligātu pieprasīšanu, piemēram, sabiedriskajā transportā, diskutēts arī valdības līmenī. Tomēr šī doma atmesta – gan sarežģītās kontroles, gan nepareizās lietošanas, gan dārdzības dēļ.

Veselības ministrijā apstiprināja, ka tuvākajā laikā nav plānots pie šī jautājuma atgriezties. Tikmēr vairākas ārstniecības iestādes, piemēram, Bērnu slimnīca, ieviesušas savus noteikumus, neļaujot apmeklētājiem ierasties auduma maskās. Slimnīcā ķirurģiskās sejas maskas ir obligātas visiem pieaugušajiem un arī bērniem no 7 gadu vecuma.

Jo maskai vairāk slāņu un jo ciešāk tā pieguļ, jo labāk tā pasargā gan citus, gan arī pašu. Tomēr ārsti uzsver, ka svarīgākais ir nevis maskas biezums, bet gan izvairīšanās no visiem kontaktiem, no kuriem iespējams šobrīd izvairīties.

Plašāk skaties "Panorāma" sižetā: