Latvijas Ārstu biedrība pieprasa Daniela Pavļuta demisiju

Daniels Pavļuts

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Šodien, 26. oktobrī, Latvijas Ārstu biedrība mikroblogošanas vietnē "Twitter" pavēstījusi, ka pieprasa veselības ministra Daniela Pavļuta demisiju. 

LĀB valdes balsojums "bijis vienbalsīgs", jo neviens nav balsojis pret. LĀB viceprezidents Roberts Fūrmanis līdzīgi norādīja, ka lēmums pieņemts ar valdes vairākuma atbalstu.

Ansonska pavēstīja, ka LĀB aicina valdības vadītāju nekavējoties pārskatīt krīzes vadību valstī un lēmumu pieņemšanā iesaistīt veselības nozares profesionālās organizācijas un ekspertus.

LĀB pauž "visas mediķu sabiedrības sašutumu par veselības ministra Pavļuta un VM neprofesionālo pieeju Covid-19 radītās krīzes risināšanā". Biedrība atkārtoti uzsver, ka "tālāk nav pieļaujama situācija, ka visa atbildība par valdības un VM kļūdainajiem vai savlaicīgi nepieņemtajiem lēmumiem tiek novelta uz veselības aprūpē strādājošajiem, "kuru viedoklis ir klaji ignorēts divus gadus"".

Arī par VM ieceri jau novembrī izsludināt mediķu mobilizāciju veselības nozare uzzināja šodien no masu medijiem, norādīts mediķu organizācijas paziņojumā.

23

Biedrība pieprasa, lai VM un veselības ministrs "pārstāj graut Latvijas veselības aprūpes sistēmu", un uzņemas atbildību par vakcinācijas procesa organizācijas kļūdām.

"Jānorāda arī uz to, ka kopš 2021. gada jūlija VM nav apstiprinājusi pacientu prioritizēšanas vadlīnijas, kā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Šis svarīgais uzdevums ir novilcināts un vadlīniju neesamība rada vēl lielāku apgrūtinājumu Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu darbā," pauž organizācijas pārstāvji.

LĀB arī uzskata, ka "pašlaik VM ar paziņojumu par mobilizāciju rada nevajadzīgu trauksmi iedzīvotāju un arī mediķu vidū, lai gan kopš 2020. gada pavasara nav uzrunāts vairums no speciālistiem, kuri brīvprātīgi pieteicās strādāt ar Covid-19 pacientiem. Pirms mobilizācijas sākšanas ir jāveic mērķtiecīga resursu plānošana, kā arī Covid-19 pacientu ārstēšanā iesaistīto mediķu apmācība. Tāpat nav plāna par to, kur mobilizētie speciālisti tiks nosūtīti, kritiski izsakās ārsti.

Vakcinācija ir svarīgākais Covid-19 profilakses līdzeklis, kura organizēšanai paredzētie līdzekļi ir iztērēti bez reālas atdeves no ieguldījumiem, norāda LĀB. Mediķi pauž, ka sākotnēji ģimenes ārstu darbs esot noniecināts, bet tagad kolēģi tiek vainoti visās ar vakcināciju saistītās problēmās."

"Tāpat tā vietā, lai risinātu veselības aprūpē strādājošo darbinieku atalgojuma jautājumu, valdība visā nopietnībā diskutē par ārvalstu speciālistu piesaisti, kas vēl vairāk demotivē esošo, uz izdegšanas sliekšņa strādājošo, personālu," pausts paziņojumā

Jau iepriekš tika izskatīts priekšlikums par Daniela Pavļuta demisiju. Portāls "Apollo.lv" jau ziņoja, ka 16. septembrī Saeima noraidīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputātu priekšlikumu izteikt neuzticību veselības ministram Danielam Pavļutam (AP).

Par Pavļuta atbrīvošanu no amata balsoja 34 deputāti, bet pret bija 50 parlamentārieši.

23

Pavļuta demisijas pieprasījumu bija iesnieguši ZZS deputāti Edgars Tavars, Uldis Augulis, Armands Krauze, Janīna Jalinska, Jānis Vucāns, Gundars Daudze, Viktors Valainis, Raimonds Bergmanis, Jānis Dūklavs, Māris Kučinskis un pie frakcijām nepiederošais deputāts Didzis Šmits.

Debatēs Tavars norādīja, ka Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) un Pavļuts iepriekš solīja, ka vakcinācija būs brīvprātīga, bet vēlāk tika plānota "obligātā vakcinēšanās". Šie lēmumi šķeļ, nevis vieno sabiedrību, līdz ar to daudzi cilvēki nevakcinējas, jo viņi netic valdībai, politiķiem un veselības ministram, uzsvēra Tavars

Kā problēmas ZZS politiķis minēja, ka Latvijā ir viena no zemākajām vakcinācijas aptverēm, tāpat daļai no audzēkņiem skolās ir jānēsā maskas "no zvana līdz zvanam". Tāpat daudzi vecāki ir neziņā par to, kas notiek ar skolēnu testēšanu, kas ir process ar problēmām, norādīja deputāts, kurš kā piemēru minēja to, ka viņa bērns atbildi uz testu saņēma pēc divām nedēļām.

Tavars kritizēja Pavļutu, ka pēc tam, kad bērni saņēma viņiem neparedzētas vakcīnas pret Covid-19, Pavļuts kādu laiku klusējis un aizvien neesot izskaidrojis to. Arī opozīcijas pārstāvjiem par šīm neparedzētajām vakcīnām zvanīja vecāki, jo nezina, kādu vakcīnu bērni saņēmuši, uzsvēra politiķis.

Kā labo piemēro, kā politikā ir jārīkojas, Tavars minēja, ka savulaik Zaļo un zemnieku savienības un Latvijas Zaļās partijas virzītais veselības ministrs Guntis Belēvičs pēc kļūdīšanās atkāpās no amata un aizgāja no politikas.

ZZS deputāts pauda cerību uz saprāta balsīm no Nacionālās apvienības, atbalstot demisijas pieprasījumu. Tavars uzsvēra, ka ir nepieciešams jauns ministrs, kurš godīgi pateiks par vakcināciju visus plusus un visus mīnusus, arī par blaknēm, lai sabiedrība ieklausītos.

Debatēs "Saskaņas" deputāts Valērijs Agešins sacīja, ka katrs ministrs ir atbildīgs Saeimas priekšā, un, viņaprāt, veselības ministra amatā nepieciešams kāds, kuram ir sajēga par medicīnu un to, kā šo nozari vadīt. Tomēr 13.Saeimā tā nenotiek, teica parlamentārietis.

Pēc viņa domām, pateicoties Covid-19 pandēmijai, iedzīvotājiem ir izdevies ieraudzīt to, cik dziļā krīzē ir ierēdniecība. Vienlaikus viņš teica, ka Covid-19 pārvarēšanas laikā pieļautas kļūdas, plānošanas nepilnības un notikuši "neiedomājami skandāli", kurus Saeimā izmeklē Parlamentārās izmeklēšanas komisija.

"Jau tagad ir skaidrs, ka krīzes situācijas risināšanā trūkst kompleksākas pieejas," teica deputāts, piebilstot, ka ar krīzes vadības menedžmentu aizvien ir reālas problēmas. Viņš minēja, ka arī ar vakcināciju nesokas visai labi, piebilstot, ka arī ar "komiskā" reklāma nedod vēlamo rezultātu un nestrādā.

Viņaprāt, vajag skaidru un mērķtiecīgu stratēģiju, kas palīdzētu risināt krīzes situāciju. Tāpat svarīgi esot Ministru kabineta noteikumus padarīt skaidrus un saprotamus ikvienam iedzīvotājam.

23

"Tam, kas notiek valdībā, manuprāt, nav nekāda sakara ar rūpēm par iedzīvotāju veselību," pauda Agešins, norādot, ka viņa pārstāvētais politiskais spēks nevēlas "demonstrēt solidaritāti ar Veselības ministrijas haotisko darbību".

Agešins aicināja balsot par neuzticības izteikšanu veselības ministram.

Savukārt opozīcijas deputāte Jūlija Stepaņenko (LPV) norādīja, ka Pavļuts ir ļoti "noderīgs" ministrs, jo prot Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) vadītajai valdībai nozīmīgu lietu - melot. Pēc viņas domām, neviens cits neprot melot tik labi, cik Pavļuts.

Vienlaikus viņa klāstīja, ka ārsti šobrīd ir spiesti nodarboties ar politiku, jo esot maldināti. Stepaņenko ieskatā, ārstus maldina politiķi, tādi kā "Attīstībai/Par!", sakot, ka tas ir pareizais ceļš, kādā jādodas ārstiem.

Parlamentāriete Regīna Ločmele (S) norādīja, ka veselības ministram bija jāatkāpjas, tiklīdz tapa zināms, ka vairāki desmiti bērnu tika savakcinēti ar vecumam neatbilstošu vakcīnu. Par šo faktu politiķe arī ir vērsusies pie ģenerālprokurora, lūdzot izvērtēt, vai nav pārkāptas likuma normas.