Kā tiek rīkotas LVM meža ekspedīcijas bērniem?

FOTO: Latvijas valsts meži

"Latvijas valsts meži" (LVM) kopā ar Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centru, LVMI "Silava" un "Latvijas Finieris" aicināja Latvijas vispārizglītojošo skolu 6. klases apgūt dabaszinības mežā kopīga piedzīvojuma veidā - LVM meža ekspedīcijā.

Atbilstoši dabaszinību standartam skolēni meža ekspedīcijā:

  • saprata, kā dabaszinībās iegūtās zināšanas ir izmantojamas ikdienas dzīvē,
  • apzinājās cilvēka ietekmi uz meža ekosistēmu, veicot praktiskus un radošus uzdevumus,
  • veidoja izpratni par mežu saglabāšanu nākamajām paaudzēm.

Ekspedīcijas norise

LVM ekspedīcija ir aptuveni divus kilometrus garš izglītojošs pārgājiens dabā ar 10 meža izziņas pieturām pieredzējušu mežsaimnieku vadībā.

Pasākuma saturs veidots atbilstoši 6. klašu dabaszinību mācību programmai. Minimālais dalībnieku skaits ekspedīcijā 15, maksimālais 35.

Vienu grupu var veidot arī vairāku klašu skolēni, ja klasē nav pietiekošs skolēnu skaits. Ja ar vienu autobusu uz ekspedīciju atbrauc vairāk par 35 bērniem, tad katra klase (15 - 35 bērni) dodas mežā atsevišķi ar 20 minūšu intervālu. Vienā dienā maršrutu var iziet 2 - 8 grupas.

FOTO: Latvijas valsts meži

Ierodoties pasākuma vietā ar autobusu, skolēnus sagaidīja LVM darbinieks, kurš skolēnus iepazīstina ar pasākuma norisi un izsniedz nepieciešamo inventāru. Klase devās mežā pa noteiktu maršrutu, pārejot no vienas pieturas uz otru.

Katrā pieturā vadītājs deva skolēniem praktiskus vai radošus uzdevumus, kurus tie risināja individuāli vai grupās, iegūtos rezultātus fiksējot speciālās darba burtnīcās.

Noslēgumā bērnus gaidīja pikniks labiekārtotā atpūtas vietā ar ugunskuru, pie kura bērni varēja cept desas vai ēst ko citu.

Pasākuma norisi un inventāru bez maksas nodrošināja LVM, transportu un uzkodas piknikam mežā nodrošina paši dalībnieki. Kopējais pasākuma ilgums - trīs stundas.

Katru gadu septembrī 6. klasēm ekspedīcijas notiek lielāko pilsētu tuvumā astoņos LVM reģionos. Šogad šie pasākumi notika sekojošos datumos:

14., 16., 21., 23., 28. septembris Valmiera (Austrumvidzeme, Velēnas maršruts)

8., 9., 15., 16., 23. septembris Rīga (Rietumvidzeme, Vangažu maršruts)

15., 16., 17., 22., 23. septembris Rēzekne (Ziemeļlatgale, Janopoles maršruts)

8., 10., 15., 17., 22. septembris Daugavpils (Dienvidlatgale, Kalupes maršruts)

7., 9., 14., 16., 21. septembris Rīga (Vidusdaugava, Tomes maršruts)

7., 10., 15., 17., 22. septembris Jelgava (Zemgale, Tīreļu maršruts)

8., 10., 14., 16., 22. septembris Ventspils (Ziemeļkurzeme, Popes maršruts)

3. ,7., 9.,14.,16. septembris Liepāja (Dienvidkurzeme, Kalvenes maršruts)

Visu mācību gadu Latvijas valsts mežu ekspedīcijās 6. klasēm ir iespēja doties arī uz trīs pastāvīgajiem LVM tūrisma objektiem, iepriekš individuāli piesakoties un saskaņojot ekspedīcijas laiku šo objektu informācijas centros vai pie norādītajām kontaktpersonām:

  • Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, Inese Namniece - tālr. 29183595
  • LVM Kalsnavas arborētumā, Sanita Vaivode-Āzena - tālr. 29326912
  • LVM Vijciema čiekurkaltē, Ivars Palejs - tālr. 26478620

Pirms došanās uz mežu klasei nepieciešams apgūt skolā vienu mācību stundu par meža daudzveidīgo nozīmi, lejupielādē mācību stundas aprakstu un lasi pārējos ieteikumus zemāk norādītajā saitē.

Raksts tapis sadarbībā ar PEFC

Redaktors iesaka