Sv, 28.05.2023.

"Miljons sveču grupu mājai" ⟩ Kad palīdzība nepieciešama it visā. Mārtiņa stāsts

Apollo.lv
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Foto: No personīgā arhīva

Nu jau 34 gadus Mārtiņu gan burtiskā, gan pārnestā nozīmē uz rokām nēsā viņa vecāki, Inga un Andrejs. Mārtiņa ikdienas pārvietošanās līdzeklis ir ratiņkrēsls un katrs ikdienas solis tiek rūpīgi plānots, jo nezināmi pārsteigumi var izrādīties ne tikai nepatīkami, bet bieži vien pat neizpildāmi - katrā ziņā ne Mārtiņam vienam pašam.

Mārtiņš ir ģimenē ļoti mīlēts un vecākiem sen vairs nav domu "kā būtu, ja būtu...". Sen vairs nav vēlmes iztēloties, kā būtu, ja Mārtiņš staigātu vai runātu, vai viņam nevajadzētu palīdzību it visā – gan naktī pagriežoties, gan ēdot, gan ģērbjoties, gan mazgājoties. Ir ļoti maz lietu, ko Mārtiņš var paveikt pats. Bet ja būtu citādāk – tas nebūtu Mārtiņš, tas vienkārši būtu cits cilvēks.

Mārtiņš ir īsts dāmu mīlulis, jo savā būtībā ir ļoti galants un džentelmenisks, un ar ļoti labu humora izjūtu. Viņš ir viens no biedrības "Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" dienas centra jauniešiem. Viņš ir īsts pozitīvisma iemiesojums, viņam patīk veidot attiecības ar cilvēkiem, palīdzēt saviem draugiem sveču darbnīcā, kur dienu no dienas top sveces, kas virza tuvāk lielajam sapnim par Grupu māju. Dienas centra ikdienas apmeklējums ir tik ļoti gaidīts, jo šeit Mārtiņš jūtas droši, par viņu šeit rūpējas, šeit ir Mārtiņa draugi un ikdienas darbošanās saplānotas līdz katrai mazākajai daļiņai. Šeit Mārtiņu gaida. Vide ir tā, kura pozitīvi ietekmē jebkuru cilvēku ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem, arī Mārtiņu. 

Mārtiņa vecāku ikvakara lūgšanas ir par to, lai nodzīvotu tik ilgi, lai Mārtiņš piedzīvotu pareizi izveidotu Grupu māju, redzēt viņa nodrošinājumu, zināt, ka viņš jūtas tik pat labi kā mājās - lai Mārtiņam ir tas, ko viņš vēlas. Lai vide būtu ne sliktāka kā šobrīd – mājās. Lai būtu iespēja būt starp cilvēkiem, kas viņā ieklausās. Ļoti piezemētas vēlmes, nekas vairāk, ko katrs mīlošs vecāks novēlētu savam bērnam, taču Mārtiņa gadījumā šādas iespējas Latvijā nav, nav bijis un diez vai būs pārskatāmā nākotnē.

Foto: No personīgā arhīva

Gadiem ilgi piedaloties dienas centra darbībā, Mārtiņš ir iemācījies rūpību, kas arī atspoguļojās radošajā procesā, kopā ar gleznotāju Alisi Mediņu, projektā "Pasaules radīšana", kurā Mārtiņš ar Alises palīdzību radīja pasauli, kurā viņam tā pat kā citiem Mārtiņa draugiem būtu vieta. Kā saka pati Alise: "Vārdos ietērpt atbildes uz smagiem, eksistenciāliem jautājumiem ir grūti, tomēr vislabākais veids kā iegūt unikālas atbildes uz tiem, ir ļauties piedzīvot un mīlēt - nešķirojot."

Alises un Mārtiņa radītā glezna saucas "Lidojums pretī", lidojums pretī savai mājai. Piedzīvot mākslas brīnišķīgo pasauli un sastrādāties Mārtiņam ar Alisi izdevās lieliski, un gan māksliniecei, gan viņam pašam process bija smiekliem un pozitīvām emocijām piepildīts.

Foto: No personīgā arhīva

Mākslas projekts "Pasaules radīšana" iet roku rokā ar projektu "Miljons sveču grupu mājai", kuri ir biedrības "Latvijas Kustības par neatkarīgu dzīvi" veidoti ar vēstījumu, lai aktualizētu tik ļoti sasāpējušos jautājumus par vecāku pieaugušajiem bērniem - kurp tiem doties un kāda vide tos sagaida Latvijā pēc vecāku nāves? "Miljons sveču grupu mājai" projekta ietvaros jaunieši ar ļoti smagiem attīstības traucējumiem veido sveces un tās tirgo.

Ietirgoto naudu uzkrāj un iegulda Grupu mājas projekta attīstībā savukārt "Pasaules radīšana" ir mākslas projekts, kurš apvieno 12 Latvijā zināmus māksliniekus, kuri sinerģijā ar biedrības jauniešiem veido 12 gleznas, kuras šobrīd var apskatīt labdarības tiešsaistes izsolē www.birkenfelds.lv, kā arī piedalīties tajā un iegūt vienu no divpadsmit darbiem. Visi labdarības izsolē iegūtie naudas līdzekļi tiks ziedoti Grupu mājas projektam.

Grupu māja ar terapeitiska pakalpojuma izveidi Mārtiņam, tā pat, kā pārējiem jauniešiem, ir ļoti nepieciešama un katra pārdotā svece vai saņemtais ziedojums, kurš tai tuvina, vieš cerību, ka nākotnē gan Mārtiņš, gan viņa draugi varēs savas dienas pavadīt piemērotā un pārdomātā vidē.

Šobrīd tiek darīts viss iespējamais un neiespējamais, kas vien ir Mārtiņa vecāku spēkos. Viņi lepojos, ka dēls kopā ar citiem jauniešiem veido sveces savām rokām, rada izsoles cienīgas gleznas un krāj līdzekļus, savai Grupu mājai. Un tomēr ir veselais saprāts, kurš saka, ka ar to būs daudz par maz, lai uzceltu māju.

"Lūgt palīdzību laikam ir visgrūtākais, bet citas izejas nav…"

Grupu mājas izveidi Latvijā jauniem cilvēkiem ar smagiem attīstības traucējumiem var atbalstīt ziedojot:

"Latvijas Kustība par neatkarīgu dzīvi" Biedrība,

Reģ nr. 40008150439,

Konts: LV36HABA0551043713971

Ziedojuma mērķis: SAPNIM PAR MĀJU

Jūs varat veikt ziedojumu ar PayPal interneta pārskatījumu. Adrese ziedojumu pārskaitīšanai PayPal sistēmā ir lkndz@lkndz.lv

Mums var ziedot arī Ziedot.lv mājas lapā; https://www.ziedot.lv/miljons-svecu-grupu-majai-392

Seko mums arī Instagram un TikTok – uzzini visu pirmais!  

Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu