T, 30.11.2022.

Gada laikā bērnu slimnīcā konsultēti 25 bērni, kuri norijuši kādus svešķermeņus

LETA
Gada laikā bērnu slimnīcā konsultēti 25 bērni, kuri norijuši kādus svešķermeņus
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: AlohaHawaii/shutterstock.com

Gada laikā bērnu slimnīcā tiek konsultēti 25 bērni, kuri norijuši kādus priekšmetus, šodien, Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) kampaņas "Spēlējies droši!" atklāšanas pasākumā teica Bērnu slimnīcas gastroenteroloģe, Endoskopijas dienesta vadītāja lze Briuka.

Apmēram 80% gadījumu, norītie svešķermeņi paši izkļūst no zarnu trakta, savukārt pārējos gadījumos nepieciešama medicīniska palīdzība.

Viņa uzsvēra, ka vecākiem ir jāvēršas pie ārsta katrā gadījumā, kad ir aizdomas, ka bērns ir norijis kādu svešķermeni. Ilgāka to atrašanās barības vadā, kuņģī vai zarnu traktā var izraisīt plīsumus, iekaisumus un citus bojājumus.

Piemēram, barības vads sadzīstot var kļūt tik šaurs, ka vairākus gadus ir nepieciešamas endoskopiskas manipulācijas, lai bērni var patstāvīgi uzņemt pārtiku un šķidrumu.

"Labāk lieku reizi pārbaudīt, ja ir aizdomas, ka bērns ir ko norijis," teica ārste, norādot, ka nedrīkst bērniem censties izraisīt vemšanu, vai mēģināt priekšmetu izņemt ar pirkstu.

Īpašu uzmanību ārste rosināja pievērst baterijām un magnētiem. Ja ir norīts viens magnēts, tad esot liela varbūtība, ka tas pats izkļūs no zarnu trakta un bērnam būs nepieciešama tikai novērošana. Savukārt ja norīti vairāki magnēti un dažādos laikos, tad ir iespējams, ka tie pievilksies viens pie otra un iesprūdīs barošanas sistēmā un radot nopietnus bojājumus, līdz pat zarnu plīsumiem.

Bērnu slimnīcas pārstāve aicināja bērnu vecākus pārliecināties, vai mājās ir magnēti un baterijas, pie kurām var piekļūt bērni un no tām atbrīvoties.

PTAC šodien sāka kampaņu "Spēlējies droši!". Šogad PTAC ekspertīzei nodevis 19 magnētiskās rotaļlietas, sešas no tām izrādījušās nedrošas, kuras izņemtas no tirgus. Papildus tirgus uzraudzībai ir secināts, ka ir nepieciešama plašas, gan vecāku, gan bērnu aprūpes personu, gan pašu bērnu informēšanas aktivitātes par stipro magnētu bīstamību un smagajām traumām, ko tie var radīt, ja tiek norīti.

Papildus uzrunāti arī 17 e-komercijas uzņēmumi, kuri piedāvāja tā sauktās "Neo Cube" rotaļlietas, kas sastāv no magnētiskām lodītēm, ar aicinājumu šīs preces izņemt no piedāvājuma patērētājiem. Šo aktivitāšu rezultātā distances tirdzniecībā tika pārtraukti tirgot vismaz 113 piedāvājumi ar šāda veida precēm.

"PTAC arī turpmāk pievērsīs pastiprinātu uzmanību stiprus magnētus saturošām precēm, tomēr ik pa laikam "Neo Cube" tipa preces atkal un atkal parādās interneta veikalu preču sortimentā.

Ja patērētāji šāds preces pamana interneta veikalos, aicinu ziņot PTAC, lai varam attiecīgi rīkoties.

Tas, ko redzam - šādas preces tiek piedāvātas arī populārās ārvalstu iepirkšanās platformās, kuras ir ārpus Eiropas Savienības robežām, tādēļ aicinu nekādā gadījumā neiegādāties šīs preces, kuras sastāv no mazām, stiprām magnētiskām lodītēm, jo tās var nest lielu nelaimi," uzsver PTAC direktore Baiba Vītoliņa.

Magnētu norīšanas problēma nav saistāma tikai ar maziem bērniem, kuri izzina pasauli. Pēdējo gadu laikā pusaudžu vidū ir iecienīti sociālajos tīklos popularizētie video un izaicinājumi, kuros demonstrē, kā stiprās magnētiskās lodītes izmanto, lai imitētu pīrsingu u.c. Dažkārt tādā veidā tiek norītas vairākas lodītes, izraisot nopietnas veselības problēmas. Par šādiem negadījumiem Lielbritānijā šoruden ziņoja arī BBC televīzija.

Tādēļ PTAC aicina patērētājus nekādā gadījumā šādas preces neiegādāties, jo tās var apdraudēt dažāda vecuma bērnu dzīvību.

Kampaņas mērķis: izglītojot vecākus un bērnus par stipro magnētu, arī podziņbateriju bīstamību, novērst bērnu traumatismu, kas var būt ar nopietnām, pat nāvējošām sekām.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu