Ģimenes ārsti visus nepotētos seniorus prasītajā termiņā neapzvanīs (11)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Syda Productions/shutterstock.com

7.novembris ir noteikts termiņš, līdz kuram ģimenes ārstiem tika uzdots sazvanīt visus savās praksēs esošos pret Covid-19 nevakcinētos seniorus, lai ar viņiem pārrunātu nevakcinēšanās iemeslus un mudinātu to darīt. Termiņš te pat ap stūri, taču Latvijas Radio uzrunātie ģimenes ārsti skaidro – darbs tiek darīts, bet termiņš gan neuztraucot, jo nav vērts apzvanīt seniorus, ja nevar visiem uzreiz piedāvāt vakcinēties.

Līdz 7. novembrim ģimenes ārstiem būtu jāapzvana visi seniori, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19, un jāmudina to darīt.

Tā Latvijas Radio vēl oktobra beigās norādīja Vakcinācijas biroja vakcinācijas koordinācijas speciālists Ņikita Trojanskis: "Līdz 7. novembrim mūsu mērķis ir panākt situāciju valstī, kur katrs seniors būs saņēmis zvanu ar motivāciju vakcinēties."

Šobrīd, kad termiņš jau teju iztecējis, Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas birojam gan vēl neesot precīzu datu par to, cik veiksmīgi ģimenes ārsti ar uzdevumu tiek galā, jo to apkopošot nākamajā nedēļā.

Tomēr jau tagad esot redzams – ir ģimenes ārsti, kuri senioriem nezvana.

"Parādās situācijas, kur ģimenes ārsti patiešām ir aktīvi to darījuši un vairākkārt to darījuši. Atklājās arī diemžēl situācijas, kur ir ģimenes ārsta prakses, kuras vispār nav apzvanījušas seniorus. Vēl ir problēma, ka ir ģimenes ārsta prakses, kurās nav kontakti saviem pacientiem. Bet par tādiem datiem mēs būsim gatavi runāt 8. novembrī, kad būs pienācis šis 7. novembris," sacīja Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņeviča.

Tikmēr vaicāta par spēju apzvanīt visus līdz termiņam, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska norādīja – seniori ir jāapzvana un jāmudina vakcinēties, tas arī tiek darīts, taču noteiktais termiņš neesot akmenī kalts un stingri ievērots netiek.

Galvenais procesu nepārtraukt. Turklāt neesot nozīmes apzvanīt visus prakses nepotētos seniorus, ja vakcinācijas jauda pie ģimenes ārsta nemaz neļauj visus uzreiz sapotēt.

"Arī pēc 7.novembra dzīve turpināsies. Bet es varu pateikt, ka es neapzvanīšu visus, jo man visu laiku nāk.

Ja es viņus tagad visus apzvanu, tad es nezinu, kur viņus ielikt [grafikā].

Es tieši otrādi – tā kā man tas ir nepārtraukts process, es to darīšu līdz gada beigām. Mēs arī esam tikai cilvēki, un mēs varam izdarīt savu resursu iespējās," piebilda Kozlovska.

Viņai ir arī zināmas ģimenes ārsta prakses, kas izmanto iespēju lūgt palīdzību pašvaldībai, lai sazvanītu visus seniorus.

Par to, ka personīga pensionāru uzrunāšana ir vajadzīga un dod rezultātu, pārliecināta ir Latvijas Pensionāru federācijas prezidente Aija Barča: "Es domāju gan, ka tas strādā. Iespējams, laika ir ļoti nedaudz, jo tomēr arī citi pacienti ir ģimenes ārsta praksē jāapkalpo. Bet domāju, ka tas ir ļoti labi un, pilnīgi iespējams, to vajadzēja jau brīdi atpakaļ, senāk darīt. Vienīgi, ko mēs vienmēr esam teikuši un arī kā senioru organizācijas pārstāve saku – cilvēkam pašam ir tiesības pieņemt šo lēmumu, bet galvenais konsultēties ar savu ģimenes ārstu un ārstējošo ārstu.

Jāskaidro šīs lietas ir ārstiem, zinātniekiem, bet iespējami saprotamā, vieglā valodā.

Mēs to Latvijā saucam par vieglo valodu – saprotamā valodā."

Jāatgādina, ka Vakcinācijas birojs sākotnēji cerējis, ka līdz 7.novembrim būs apzvanīti visi nevakcinētie seniori, savukārt vēl nedēļu vēlāk visiem, kuri būs vēlējušies, jau būtu jābūt nodrošinātai pirmajai vakcīnai. Šī brīža situācija gan par tik optimistisku scenāriju neliecina.

Komentāri (11)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu