Zolitūdes traģēdijā bojāgājušo piemiņas pasākums.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

2013. gada 21. novembris bija diena, kad Zolitūdē, iebrūkot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Šo traģēdiju nespēj aizmirst bojāgājušo tuvinieki un cietušie. Tās ir sāpīgas atmiņas, tāpēc reti kurš vairs gatavs par to runāt. Astoņus gadus pēc traģēdijas, joprojām norit tiesas process, bet jau apelācijas instancē, vēsta Latvijas Radio. 

"Traģēdijas dienā viņa devās uz “Maximu”, lai nopirktu zemi uzziedējušā kaktusa pārstādīšanai, un tur arī palika."

"Viņa palaida savu kolēģi uzsmēķēt un nostājās pie tās kases… Viņai palika maza meitiņa, kurai pateica patiesību, ka mammas vairs nav, bet piebilda, ka tagad viņai ir sava zvaigznīte debesīs, kas viņu vienmēr sargā."

Šie ir tikai daži no 54 traģēdijas upuru stāstiem, kas šajās novembra dienās viņu tuviniekiem raisa skaudras atmiņas.

Agrita Petruņina atceras: "Bija ceturtdienas vakars. Es biju darbā. Man piezvanīja māsa un teica, ka "Maximai" esot iebrucis jumts. Es viņai teicu: "Tu jau atkal kā parasti esi kaut ko sadomājusies. Tas nevar būt."

Tomēr neticamais notika. Agritu Petruņinu radinieki aizveda uz notikumu vietu, jo viņas dēls Aldis Petruņins bija veikala dzērienu nodaļas menedžeris un šajā dienā no darba nepārnāca.

"Tā gaidīšana – tas bija kas drausmīgs. Tās visas ātrās palīdzības dienesta sirēnas – vēl tagad iet drebuļi caur kauliem, dzirdot sirēnu kaucoņu.

Tā mēs ar vedeklu stāvējām un gaidījām izšķirošo brīdi. Tad pulksten 4.52 no rīta es redzēju kā iznes manu dēlu."

Viņa stāsta, ka visu šo gadu laikā cietušie un viņu tuvinieki viens otru atbalsta biedrībā "Zolitūde 21.11." Visi ir sadraudzējušies, jo vieno kopīgas sāpes.

Pirms astoņiem gadiem Zolitūdes traģēdijā dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vairāki tika ievainoti.

Tuvinieki joprojām gaida, kad tiesa lems, kas atbildīgs par notikušo, taču esošajā tiesu procesā ir vīlušies un jūtas jau noguruši, meklējot taisnību.

Pērn – septiņus gadus pēc traģiskajiem notikumiem, pirmās instances tiesa paziņoja pilno spriedumu krimināllietā. Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesnešiem bija nepieciešami deviņi mēneši, lai sagatavotu vairāk nekā 1200 lappušu pilno spriedumu.

Tajā tiesneši atzina, ka ēkas būvinženieris Ivars Sergets pārkāpa celtniecības normas, kā rezultātā sabruka lielveikals "Maxima". Viņam tiesa sprieda prettiesisku nonāvēšanu aiz neuzmanības, savukārt pārējos astoņus apsūdzētos attaisnoja. Ar tiesas lēmumu neapmierināti ir cietušie un viņu pārstāvji, tāpēc spriedumu pārsūdzēja.

Mēneša sākumā tika nozīmēta pirmā Rīgas apgabaltiesas sēde. Cietušie, kas pārsūdz iepriekšējās tiesas iznākumu, cer, ka šoreiz apelācijas instances spriedums būs taisnīgāks.