Skolās Covid-19 izplatība lēnām samazinās

Tāfele. Ilustratīvs attēls

FOTO: Jānis Škapars/TVNET

Šonedēļ vairākās skolās gaidāma jau otrā testēšana pret Covid-19 ar antigēnu testiem jeb paštestiem. Ir gadījumi, kad testa rezultātus nācies apstiprināt arī laboratoriski, ziņo Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Panorāma".

Pirmos antigēnu testus skolēni saņēma pagājušās nedēļas beigās un tos veica patstāvīgi vai ar vecāku palīdzību. Daudzi skolēni testus veica mājās, tomēr atsevišķās skolās, arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā, tas notika vien pirmdienas rītā.

Vairākās skolās, ar kurām Latvijas Televīzija sazinājās, pozitīvu paštestu rezultātu nebija. Bet Rīgas Valsts 3. ģimnāzijā diviem skolēniem testa atbilde bija neskaidra.

Proti, testā nedaudz iezīmējās arī otrā līnija, kas varētu liecināt par inficēšanos ar koronavīrusu. Abus skolēnus atbilstoši noteikumiem nosūtīja laboratoriskai pārbaudei.

Paštesta rezultāts ir negatīvs, ja pēc 15 minūtēm iekrāsojas augšējā līnija, pozitīvs – ja iekrāsojas divas strīpiņas.

"Tā otrā līnija nebija pilna, bet viņa bija iesākusi kustēties. Skaidrs, ka viņi aizgāja uzreiz uz Gulbja laboratoriju, nodeva otru testu, un otrdienas rītā dabūjām ziņu, ka ir negatīvs. Vienīgi šie abi 12. klases bērni zaudēja šo vienu dienu nosacīti no mācībām. Tā ir varbūt tāda neērtība," stāstīja Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas direktors Andris Priekulis.

Rīgā kopumā konstatēto pozitīvo gadījumu dēļ attālinātās mācības noteiktas vien atsevišķās skolās atsevišķām klašu grupām. Visbiežāk tie ir mazāko klašu bērni.

"Bija gadījumi, kur paštestos tika uzrādīti pozitīvi rezultāti. Gan testējoties mājās, gan atsevišķos gadījumos arī testu veicot skolā. Šie gadījumi pēc tam, bērniem ar vecākiem griežoties laboratorijā, testējoties vēlreiz, tika apstiprināti, bet uz šo brīdi šādu faktu daudzums nav liels," pastāstīja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Anita Pēterkopa.

Skaitļus domē nenosauc, jo informāciju aizvien apkopo, turklāt tūliņ gaidāma nākamā testēšana, tāpēc situācija atkal var mainīties. Arī par valsti kopumā datu nav. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) pašlaik saņemot datus vien par skolēniem, kam analīžu rezultāts apstiprināts laboratoriski. Turpmāk plānots skolām lūgt, nosūtot bērnus uz laboratorijām, tomēr norādīt – kuram skolēnam arī paštests bijis pozitīvs.

"Mēs redzam, ka ir vērojams samazinājums. Tāpat kā valstī kopumā. Bet mēs redzam, ka ir arī samazinājums tieši saistīts ar izglītības iestāžu skrīninga testiem," norādīja SPKC pārstāve Ilze Arāja.

Informāciju par šonedēļ atklātajiem pozitīvajiem testiem skolēnu vidū arī SPKC vēl apkopo, un par paštestu atdevi vīrusa atklāšanā un ierobežošanā varēs spriest pēc laika.