Pk, 2.12.2022.

VIDEO ⟩ Latvijas iedzīvotāja pēc Covid-19 vakcīnas blaknēm cer uz valsts kompensāciju

Apollo.lv
Latvijas iedzīvotāja pēc Covid-19 vakcīnas blaknēm cer uz valsts kompensāciju
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 14
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Ivars Soikāns/LETA

Kāda Latvijas iedzīvotājai pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas bijušas būtiskas blaknes, tāpēc viņa cer saņemt valsts izmaksātu kompensāciju, ziņo LTV raidījums "Panorāma".

Saeima lēmusi, ka cilvēkiem ar smagiem vai vidēji smagiem veselības traucējumiem pēc Covid-19 vakcīnām pienāksies kompensācija. Maksimālā summa būs 142 tūkstoši eiro. Par kārtību, kādā nauda tiks piešķirta, vēl jālemj Ministru kabinetam. Veselības ministrija "Panorāmai" skaidroja, ka top noteikumu projekts, kuru gada nogalē varētu iesniegt Ministru kabinetā. Plānots, ka kompensācijai varēs pieteikties divu gadu laikā.

"Mēs gribētu, lai tas ir iespējami vienkārši.

Taču cilvēkam būs jāiesniedz pierādījumi, ka viņš ir veicis vakcināciju un tas ir ar vakcīnu saistīts.

Medicīniskajiem atzinumiem būs jābūt paša cilvēka savāktiem," stāstīja ministrijas valsts sekretāre Indra Dreika.

"Mehānismam jāsāk strādāt gada sākumā, nemācēšu pateikt, cik ātri strādās komisija, cik vajadzēs, lai ievāktu informāciju. Bet cilvēkiem nevajadzētu uztraukties par iespēju pieteikties," apliecināja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Viena no tiem, kuri gaida kompensāciju, ir Karīna Miezāja. Viņai pēc otrās Covid-19 vakcīnas devas saņemšanas maija beigās pēc divām dienām sākusi tirpt viena roka, pēc tam otra, bet vēlāk kļuvis grūti staigāt. Tikusi stacionēta, veikta virkne izmeklējumu, bet nekas nav atrasts. Turpinājusi apmeklēt ārstus, līdz pēkšņajai saslimšanai atrasts iemesls.

"Šis viss ir no vakcīnas, un diagnoze ir polineiropātija," raidījumam pastāstīja sieviete.

Polineiropātija ir autoimūna saslimšana ar daudzu nervu bojājumu, kas visbiežāk izpaužas ar kustību un jušanas traucējumiem pēdās un plaukstās.

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) skaidroja, ka šobrīd veiktas vairāk nekā divi miljoni vakcināciju un saņemti 3000 ziņojumi par blaknēm. Vienā piektdaļā gadījumu ziņojumi atzīti par būtiskiem. Arī Karīnas gadījumā. Informācija par blaknēm ievadīta arī kopējā Eiropas Savienības datu bāzē.

"Mūsu eksperti, izskatot šo gadījumu, neuzskata, ka būtu jāpārvērtē ārstu viedoklis. Un varētu būt, ka šis gadījums, iespējams, saistīts ar vakcināciju, lai arī nevienā vakcīnas zāļu aprakstā tāda blakne nav iekļauta.

Paldies ārstiem, mums ir īpaši svarīgi uzzināt par šādām blaknēm," norādīja ZVA Farmakovigilances nodaļas vecākā eksperte Zane Neikena.

Plašāk "Panorāmas" sagatavotajā sižetā:

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu