Baidens par Krievijas-Ukrainas krīzi: Sagaidu ilgas diskusijas ar Putinu

Vladimirs Putins.

FOTO: AFP / Scanpix

ASV prezidents Džo Baidens piektdien paziņoja, ka videosamitā ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kas, kā tiek prognozēts, notiks jaunnedēļ, sagaida "ilgas diskusijas" par Krievijas-Ukrainas krīzi.

"Mēs jau sen zinām par Krievijas darbībām, un es sagaidu ilgas diskusijas ar Putinu," piektdien Vašingtonā pirms došanās uz Kempdevidas ārpilsētas rezidenci žurnālistiem sacīja Baidens.

Izsakoties par Maskavas prasībām saistībā ar Ukrainu, Baidens sacīja, ka nepieņems "neviena izvirzītās sarkanās līnijas".

Runājot dažas stundas iepriekš, Baidens paziņoja, ka gatavo jaunus pasākumus, lai apturētu jebkādus Krievijas plānus iebrukt Ukrainā.

"Es apkopoju, manuprāt, visaptverošāko un jēgpilnāko iniciatīvu paketi, lai [Krievijas prezidentam Vladimira] Putina kungam būtu ļoti, ļoti sarežģīti turpināt un izdarīt to, par ko cilvēki bažījas, ka viņš varētu izdarīt," Baidens piektdien teica žurnālistiem.

9

ASV administrācija uztur pastāvīgus kontaktus ar Kijevu un Eiropas sabiedrotajiem, piebilda prezidents.

Iepriekš gan ASV, gan Ukraina ziņoja, ka Krievija ir pastiprinājusi savu militāro klātbūtni Ukrainas robežas tuvumā.

Saspīlējums pēdējo nedēļu laikā ir pieaudzis, un ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens brīdinājis Krieviju neveikt militāru iebrukumu Ukrainā.

Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Reznikovs piektdien paziņoja, atsaucoties uz izlūkinformāciju, ka Krievija Ukrainas robežas tuvumā izvietojusi vairāk nekā 94 000 karavīru un var iebrukt Ukrainā janvāra beigās.

Kremlis ir noliedzis aizdomas par uzbrukuma gatavošanu un apsūdzējis ASV par saspīlējuma vairošanu.

Kā jau vēstīts, Kremlis piektdien paziņoja, ka nākamnedēļ gaidāms Putina un Baidena videosamits.

Kremļa padomnieks Jurijs Ušakovs žurnālistiem sacīja, ka ir panākta vienošanās par videosamita norises laiku, tomēr publiski tas netiks atklāts, kamēr nebūs vienošanās par virtuālās tikšanās detaļām.

Viņš pavēstīja, ka Putins plāno Baidenam izskaidrot ierosinājumu par drošības garantijām, kas apturētu NATO paplašināšanos uz austrumiem un izbeigtu, Maskavas vērtējumā, draudīgo bruņojuma izvietošanu Krievijas kaimiņvalstīs, tostarp Ukrainā.

Saspīlējums abu lielvalstu starpā saglabājas liels, lai gan pušu kontakti ir pastiprinājušies kopš jūnijā Ženēvā Putins un Baidens pirmo reizi piedalījās divpusējās sarunās.

Krievijas un ASV starpā nesaskaņas valda arī jautājumos par kiberuzbrukumiem un vēstniecību personālu pēc vairākiem savstarpējiem diplomātu izraidīšanas viļņiem.

Aktuālākās ziņas