Pavļuts: Covid-19 saslimstības rādītāju kritums pēc mājsēdes ir izsīcis (20)

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts. Foto: Ieva Ābele, Saeima

Covid-19 saslimstības rādītāju kritums pēc mājsēdes, kas bija reti veiksmīgs, ir izsīcis, tā intervijā raidījumā "Rīta panorāma" norāda veselības ministrs Daniels Pavļuts.

"Samazinās arī Covid-19 mirstības rādītāji - pagājušajā nedēļā mirstība samazinājusies par 36% pret iepriekšējo nedēļu," min Pavļuts.

"Covid-19 saslimstības rādītāju kritums pēc mājsēdes, kas bija reti veiksmīgs, ir izsīcis, vēl vairāk - pagājušajā nedēļā redzējām nelielu pieaugumu. Šis apstāklis iekļaujas mūsu prognozēs, nav nekas ārkārtējs," tā veselības ministrs.

"Bažas rada omikrona paveids. Tas, ko mēs zinām, ka tas ārkārtīgi strauji izplatās. Valstis, kur tas ātri izplatās, sasniedz tādus infekcijas pīķus, kādus nav iepriekš piedzīvojušas.

Omikrona izplatība mūs dara ļoti bažīgus, pamodelējot situāciju, kā tas Latvijā varētu izskatīties, zinot, cik mums šo gadījumu šobrīd ir, rēķinot to pieauguma tendenci, ka dubultojas saslimstības skaits citās valstīs nevis dažās nedēļās, bet dažās dienās," skaidro Pavļuts.

Pirmdienas vakarā bija zināms 41 omikrona gadījums Latvijā.

"Droši vien realitātē ir vairāk, jo mēs varam notestēt tikai daļu ienākošo reisu. Līdz šim bija kādi astoņi vietējās pārneses gadījumi.

Tiklīdz tas aizies vietējā pārnesē plaši, kontrole būs zaudēta,"

uzsver veselības ministrs.

"Šobrīd nekādus papildu ierobežojošus pasākumus neplānojam ieviest.

Droši vien 11. janvārī nevarēsim ieviest plašus ierobežojumu atvieglojumus, kā tas iepriekš bija cerēts,

kā arī nevaram pieņemt lēmumu tagad, tas būs jāpieņem tuvāk 11. janvārim," atklāj Pavļuts.

Jau vēstīts, ka lēmumi par epidemioloģiskajiem nosacījumiem jeb to, ko varēs darīt pēc 11. janvāra, drīzāk jāpieņem janvāra sākumā.

Veselības ministrs norādīja, ka izpratne par to, kas mūs sagaida tuvākajās nedēļās un mēnešos, strauji mainās, attīstoties situācijai ar Covid-19 omikrona paveida izplatīšanos. Koalīcija šodien tika iepazīstināta ar prognozēm, ka saslimšanas ar omikrona paveidu gadījumu skaits varētu strauji augt, norādīja Pavļuts.

Foto: Komandantstunda Rīgā

Pašlaik situācija ir neparedzama un ir jādomā par cita veida lēmumiem, nevis, kā līdz šim bija domāts, par ierobežojumu atvieglojumiem, tāpēc pašlaik ir jāveic pasākumi, kas varētu samazināt omikrona paveida straujo izplatību, skaidroja politiķis.

Viens no soļiem būs termiņu samazināšanu balstvakcīnas saņemšanai līdz trīs mēnešiem, norādīja Pavļuts.

Koalīcijā arī konceptuāli panākta izpratne, ka nepieciešams noteikt pirmreizējās vakcinācijas sertifikātu termiņu. Pavļuts uzsvēra, ka lēmums šajā jautājumā nav pieņemts, taču Veselības ministrijā (VM) izskanējusi iespēja, ka tas pamatā varētu būt seši mēneši, skaitot kopā gaidāmo iespēju saņemt balstvakcīnu pēc trīs mēnešiem un vēl trīs mēnešus, kas būtu pietiekams laiks balstvakcīnas saņemšanai, izrietēja no ministra teiktā.

Reizē "Johnson & Johnson" vakcīnas gadījumā balstvakcīnu jāsaņem astoņas nedēļas pēc pirmreizējās vakcinēšanās, tāpēc tās gadījumā vakcinēšanās sertifikāta termiņš pēc pirmreizējās vakcinēšanās varētu būt pieci mēneši. Tomēr Pavļuts uzvēra, ka koalīcija par konkrētu termiņu nav vienojusies, tāpēc šajā jautājumā vajadzētu atturēties paust "galīgus komentārus", jo tas vēl nav izlemts.

Vēl nav arī vienošanās, kad varētu noteikt sertifikātu derīguma termiņu, bet politiķis pieļāva, ka tas varētu būt februāris līdzīgi tam, ka Eiropas Komisija varētu februārī ieviest sertifikāta derīguma termiņu ceļošanai.

Sertifikātu termiņa noteikšana varētu būt būtisks faktors, lai pamudinātu cilvēkus balstvakcināciju veikt savlaicīgi. Politiķis uzsvēra, ka ir svarīgi, lai balstvakcināciju iedzīvotāji veic tagad un janvārī, lai apsteigtu omikrona paveida vilni, kas varētu sasniegt "augstu punktu" janvāra beigās, februāra sākumā.

Politiķis norādīja, ka 11. janvārī lielu soli atvieglojumiem nevarēs spert, reizē pašlaik nav pamata arī lemt par stingrākiem pasākumiem. VM modelēs arī rīcības scenārijus, ja situācija ar saslimstības pieaugumu strauji paliek sliktāka, pauda veselības ministrs.

Atbildot uz jautājumu par VM izteikto priekšlikumu par 50 eiro aptieku dāvanu karti cilvēkiem vecumā no 60 gadiem par balstvakcīnas saņemšanu, Pavļuts pieļāva, ka, ja koalīcijā to neatbalsta, tad, visticamāk, tas tiks svītrots no priekšlikumu saraksta.

Kā ziņots, ārkārtējā situācija Covid-19 izplatības ierobežošanai pašlaik noteikta līdz nākamā gada 11. janvārim.

Komentāri (20)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu