T, 17.08.2022.
"Vīruss sasniegtu pilnīgi katru nevakcinēto iedzīvotāju!" Epidemiologs skaidro, kā omikrona izplatība varētu ietekmēt Latviju
Foto: Shutter_o/shutterstock.com
"Vīruss sasniegtu pilnīgi katru nevakcinēto iedzīvotāju!" Epidemiologs skaidro, kā omikrona izplatība varētu ietekmēt Latviju
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 79

25. novembrī Dienvidāfrikas Republikā tika atklāts jauns Covid-19 paveids, kuru Pasaules Veselības organizācija nodēvēja par omikronu. Ņemot vērtā, ka vīrusa paveids strauji izplatās, ziņu medijs "Apollo.lv" sazinājās ar epidemiologu Ņikitu Trojanski, lai noskaidrotu, kā omikrons varētu izplatīties tuvākajā nākotnē.

Trojanskis ziņu medijam "Apollo.lv" uzsvēra, ka katru dienu tiek saņemta arvien jauna informācija par Covid-19 omikrona paveida izplatību, tāpēc šīs ir sākotnējās prognozes, balstoties uz esošajiem datiem. Prognozes par omikrona izplatību var mainīties, ņemot vērā jaunākos datus.

100-200 tūkstoši cilvēku vienlaicīgi inficēti

25. decembrī epidemiologs Ņikita Trojanskis mikroblogošanas vietnē "Twitter" publicēja matemātisku modeli un prognozes epidemioloģiskajai situācijai janvārī.

Jau iepriekš Trojanskis publicēja matemātisku modeli, kas diezgan precīzi prognozēja Covid-19 vilni rudenī, tāpēc epidemiologs, sadarbībā ar fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes zinātnisko asistentu Aigaru Langinu modelī lielāko daļu no parametriem atstāja nemainīgus.

Epidemiologs izvirzīja sešus pamata pieņēmumus matemātiskajā modelī. Pirmkārt, omikrons ir 2,5 reizes infekciozāks. Otrkārt, divas devas pasargā no infekcijas par 20%. Treškārt, balstvakcīna par 50% pasargā no infekcijas.

Ceturtkārt, atkārtotas inficēšanās risks ar delta paveidu ir augsts. Piektkārt, atkārtotas inficēšanās risks, ja cilvēks ir saslimis ar omikronu, ir zems. Kā arī pieņēmums, ka divas vakcīnu devas nodrošina 85% aizsardzību pret hospitalizāciju.

Modelis tika papildināts ar diviem pieņēmumiem. Pirmkārt, ziemā vīruss ir nedaudz lipīgāks, un, otrkārt, pieņēmums, ka vismaz 50% no gadījumiem netiek fiksēti.

Kā norāda epidemiologs, hipotētiskajā populācijā ar zemu imunitātes līmeni omikronam būtu mazāka evolucionārā priekšroka. Trojanskis uzsver, ka omikrons varētu izplatīties tā, ka būtu 6,5 tūkstoši hospitalizācijas un 22 tūkstoši jaunatklāti inficēšanās gadījumi katru dienu.

Ziņu medijam "Apollo.lv" epidemiologs uzsver, ka

jau rītdien varētu būt citas prognozes. Epidemiologs uzskata, ka omikrons varētu būt nedaudz mazāk infekciozs, bet iemesls, kāpēc tas tik ātri izplatās citās valstīs, ir tas, ka tam ir īsāks inkubācijas periods.

"Kopš brīža, kad cilvēks inficējas ar omikronu, ir nepieciešams īsāks laika periods, lai cilvēks inficētu citus cilvēkus. Ja iepriekš periods bija četras dienas, tad tagad trīs dienas, tāpēc vīruss varētu ātri izplatīties," ziņu medijam "Apollo.lv" uzsver eksperts.

"Pie šāda scenārija februāra sākumā tiktu sasniegts pīķis, kad 100-200 tūkstoši cilvēku vienlaicīgi būtu inficēti. Pēc modeļa omikrons sasniegtu pilnīgi katru nevakcinēto iedzīvotāju un lielu daļu vakcinēto. Pie nosacījuma, ka testēšanas sistēma tiktu galā ar testu pieprasījumu, tad šajā vilnī pozitīvus testus saņemtu vairāk nekā 600 tūkstoši cilvēku," uzsver Trojanskis.

Epidemiologs uzsver, ka ar šādiem matemātiskā modeļa parametriem pat labākais scenārijs, kur omikrons būtu tikai divreiz infekciozāks par delta variantu, izskatās slikti.

Kopš 21. decembra parādījās jauni pārliecinoši dati par to, cik smaga ir inficēšanās ar omikronu un imunitāte no vakcīnas un iepriekšējās inficēšanās. Šie dati izmainīja Trojanska un Langina prognozes.

Paredzot, ka omikrona izplatīšanās gadījumā būtu mazāk hospitalizācijas gadījumu, abi eksperti veica matemātisku modelēšanas scenāriju, kas paredz, ka trīsreiz mazāk cilvēku nokļūst slimnīcās pēc inficēšanās. Tomēr februāra sākumā hospitalizācijas vilnis būtu lielāks par kritisko situāciju rudenī.

Saņemot jaunākos datus, ziņu medijam "Apollo.lv" Trojanskis norāda: "Ņemot vērā jaunākos datus, izskatās, ka vīruss nav 2,5 reizes infekciozāks, kā tika prognozēts. Mēs pētīsim to, kā būs, ja vīruss ir 1,5- 2 reizes infekciozāks, bet tam arī ir īsāks inkubācijas periods.

Otrkārt, inficējoties ar omikronu, iespēja, ka cilvēks nokļūst slimnīcā, ir zemāka nekā gadījumā, ja cilvēks inficējas ar delta variantu. Šobrīd grūti viennozīmīgi pateikt, vai omikrons ir par 10% maigāks par deltu vai izteikti maigāks. To mēs redzēsim laika gaitā."

Balstvakcinācijai ir jāiet "roku rokā" ar ierobežojumiem

Attiecībā uz balstvakcināciju omikrona izplatības ietvaros, Trojanskis norāda, ka balstvakcinācijas process nevarētu situāciju izglābt pilnībā. Viņš veicis arī matemātisko modelēšanu, secinot, ka balstvakcīnu pieprasījums trīskāršojas. Rezultātā būtu par 400 nāves gadījumiem mazāk, bet vairāk nekā 5000 cilvēku slimnīcās viskritiskākajā brīdī, kad izplatās omikrons.

Pēc veiktā matemātiskā modeļa Trojanskis ieguva vairākus secinājumus. Pirmkārt, balstvakcinācijai ir jāiet "roku rokā" ar ierobežojumiem. Epidemiologs norāda, ka pagaidām nav skaidrs, vai kultūras un sociālai dzīvei būtu jābūt ierobežotai lielāko daļu no februāra un marta.

Otrkārt, slimnīcām ir jāgatavojas pacientu pieaugumam. Treškārt, kritiskajām struktūrām jāgatavo darbības nepārtrauktības plāns situācijai, kad vairāk nekā 10% darbinieku neatnāk uz darbu.

Ceturtkārt, visos ekspertu veiktajos grafikos slimnīcās lielākoties nokļūs nevakcinētie. Piektkārt, cilvēkiem, kas saņēmuši tikai divas vakcīnas devas, ir jāsaņem balstvakcīna.

Vaicājot Trojanskim par to, kā varētu mainīties situācija, ja valstī visi piedzīvotāji 100% būtu vakcinēti pret Covid-19, Trojanskis uzsver, ka tas samazinātu hospitalizācijas risku.

"Tad mums būtu daudz mazāk, par ko uztraukties. Lielākā daļa no hospitalizētajiem ir cilvēki, kas nav vakcinējušies. Es aicinu visus iet pēc pirmās devas un saņemt balstvakcīnu. Ja mums būtu 100% vakcinēti cilvēki un liela daļa no tiem saņemtu balstvakcīnu, tad mēs tiešām varētu sagaidīt mazāku Covid-19 vilni un, manuprāt, ierobežojumi būtu daudz mazāk," uzsver eksperts.

Katrā valstī ir daudz tikko izslimojušo un daudz vakcinēto

Trojanskis uzskata, ka šīs prognozes ir pesimistiskākas, jo, visticamāk, inficēšanās ar omikronu rezultātā cilvēkus hospitalizē retāk, bet pagaidām nav daudz datu. Vaicājot par to, cik reāli būtu, ja šis scenārijs notiktu, viņš secina, ka tik slikti nebūs, jo kopš šīm prognozēm jau ir saņemti jauni dati.

"Turklāt datus grūti salīdzināt. Tagad katrā valstī ir daudz tikko izslimojušo un daudz vakcinēto, tādēļ ir grūti izšķirt patieso efektu uz hospitalizācijas biežumu. Vēl jo vairāk, daudzās valstīs omikrons nav sasniedzis līdzsvaru populācijā. Piemēram, Dānijā tas ir invadējis jauniešus, kuri reti nokļūst slimnīcās, tāpēc Dānijā pagaidām nav liela stacionēto pieauguma," uzsver Trojanskis.

Eksperts norāda, ka epidemioloģisko situāciju Latvijā var uzlabot tas, ka mums ir daudz tikko Covid-19 izslimojušie cilvēki, kuriem pēc imunoloģiskās loģikas varētu būt laba aizsardzība pret omikrona paveidu.

"Domāju, ka savaldības trūkums Latvijā ar Vecgada nakti pamatīgi atspēlēsies - komandantstundas neieviešana šajā svētku periodā var novest pie lokdauna vēlāk janvārī. Tagad mērķim ir jābūt - "nopirkt" laiku, lai visi saņem balstvakcīnu, un mēs uzzināsim vairāk par omikronu," viņš uzsver.

Epidemiologs arī uzsver, ka šobrīd ir īpaši svarīgi nesvinēt svētkus lielās ballītēs, bet pēc iespējas vairāk sēdēt mājās. Eksperta ieteikums ir svinēt Jauno gadu ar dažiem draugiem (8-10), bet, veicot antigēnu testu pirms un pēc, ikdienā lietot respiratorus un veikt balstvakcināciju.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu