FOTO ⟩ Kazahstānā notiek protesti. Atkāpusies valdība

FOTO: Reuters/ScanPix

Kazahstānas pilsētās notiekošie protesti, kuros sākotnēji tika pieprasīta gāzes cenu samazināšana, bet vēlāk sāka izskanēt arī politiskas prasības, otrdienas vakarā pārauga sadursmēs ar policiju, un varas iestādes sāka bloķēt interneta sakarus. Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs izdevis rīkojumu ieviest valstisku cenu regulējumu sociāli svarīgām precēm, kā arī benzīnam un dīzeļdegvielai.

Tokajevs pēc otrdienas sanāksmes par sociāli ekonomisko situāciju valstī devis rīkojumus "uz 180 dienām ieviest valstisku cenu regulējumu līdzās sašķidrinātai gāzei arī benzīnam un dīzeļdegvielai. Ieviest valstisku cenu regulējumu sociāli svarīgiem pārtikas produktiem. Lēmumus pieņems reģionu akimi, ņemot vērā sociāli ekonomisko situāciju konkrētajā reģionā", teikts paziņojumā.

Valsts vadītājs arī licis izstrādāt likumu "Par fizisko personu bankrotu".

"Izskatīt nepieciešamību ieviest moratoriju uz 180 dienu laiku attiecībā uz komunālo tarifu celšanu iedzīvotājiem.

Izskatīt jautājumu par mājokļa īres maksas subsidēšanu sociāli mazaizsargātajiem iedzīvotājiem," teikts paziņojumā.

9

Kazahstānas prezidents pieņem valdības atkāpšanos

Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs ir pieņēmis valdības atkāpšanos valstī notiekošo protestu laikā.

Tokajevs trešdien parakstīja attiecīgu dekrētu, kas publicēts prezidenta interneta vietnē un stājas spēkā parakstīšanas dienā.

Dekrētā teikts, ka prezidents saskaņā ar Konstitūcijas 70. pantu nolēmis pieņemt valdības atkāpšanos un uz laiku uzticēt premjerministra pienākumus Alihanam Smailovam, kurš bija pirmais vicepremjers demisionējušajā valdībā.

Saskaņā ar dekrētu valdības locekļi turpinās pildīt savus pienākumus līdz jauna ministru kabineta apstiprināšanai.

Kazahstānā notiekošo protestu laikā izceļas sadursmes ar policiju, varas iestādes sāk bloķēt internetu

Kazahstānas pilsētās notiekošie protesti, kuros sākotnēji tika pieprasīta gāzes cenu samazināšana, bet vēlāk sāka izskanēt arī politiskas prasības, otrdienas vakarā pārauga sadursmēs ar policiju, un varas iestādes sāka bloķēt interneta sakarus.

Sadursmes starp protestētājiem un policiju notika valsts lielākajā pilsētā Almati, kā arī Tarazā, Aktau un citās pilsētās.

Atirau pilsētā protestētāji ielenca Atirau apgabala gubernatoru Mahambetu Dosmuhambetovu, kas bija iznācis pie viņiem, un neļāva viņam aiziet.

Valsts galvaspilsētā Nursultanā protestu laikā tika aizturēti vairāki simti cilvēku, tai skaitā radiostacijas "Radio Liberty" ("Radio Brīvība") Kazahstānas versijas žurnālists Darhans Umirbekovs.

Visplašākie protesti otrdien notika Almati pilsētā, kur ielās izgāja vairāki tūkstoši demonstrantu. Vairāki no viņiem tika aizturēti, tai skaitā nereģistrētās Kazahstānas Demokrātiskās partijas līderis Žanbolats Mamajs.

Varas iestādes jau dienas laikā sāka bloķēt Almati galvenās ielas un ir aplenkušas pilsētas administrācijas ēku. Vakarā vairāku tūkstošu protestētāju kolonna devās gājienā uz pilsētas centru. Protestētājiem izdevās nokļūt Republikas laukumā, kur policija lietoja pret viņiem gaismas un trokšņa granātas un asaru gāzi, bet protestētāji dauzīja policijas automašīnas un piekāva vismaz vienu policistu.

Protesti notika arī Aktobes un Oralas pilsētās, kur iedzīvotāji grasījās visu nakti uz trešdienu palikt šo pilsētu centrālajos laukumos. Viņi kurināja ugunskurus pie administratīvajām ēkām un organizēja ēdināšanas punktus.

Aktau pilsētā protestētāji mēģināja pārraut policistu ķēdi ap Manghistau apgabala administrācijas ēku, bet no ēkas otras puses sāka piebraukt mašīnas ar īpašo uzdevumu policijas vienības dalībniekiem, kas bija bruņoti ar vairogiem.

Tviterī publicētos videoierakstos bija redzams, kā Aktau pilsētas Intimakas laukumā sapulcējušies tūkstošiem cilvēku, kas izklieguši saukli "Vectēv, ej prom", vēršoties pret vēl arvien ietekmīgo eksprezidentu Nursultanu Nazarbajevu. Mītiņotāji Aktau izteica arī jaunas prasības refinansēt kredītus un pacelt darba algas.

Kazahstānas prezidents Kasims Žomars Tokajevs vērsās pie protestētājiem ar uzrunu, aicinot viņus "izrādīt veselo saprātu un nepakļauties iekšējām un ārējām provokācijām". Prezidents sacīja, ka "vara nekritīs, bet mums ir vajadzīgs nevis konflikts, bet savstarpēja uzticēšanās un dialogs".

Tokajevs aicināja jauniešus "nesabojāt savus dzīves ceļus un nesaindēt tuvinieku dzīvi", un piebilda, ka "visas likumīgās prasības" tiks "uzmanīgi ņemtas vērā".

Jau pēc pusnakts prezidenta interneta vietnē tika publicēti viņa dekrēti par ārkārtējā stāvokļa ieviešanu Almati pilsētā un Manghistau apgabalā, kas būs spēkā no 5. līdz 19.janvārim.

Varas iestādes arī sāka bloķēt interneta sakarus un visā valstī pārtrauca darboties lietotnes "Telegram", "WhatsApp" un "Signal". Mobilo sakaru operators "Bilain" paziņoja, ka tā nodrošinātais mobilais internets strādā ar traucējumiem "no kompānijas neatkarīgu iemeslu dēļ". Mobilo sakaru operators "Kcell" izskaidroja sakaru problēmas ar varas iestāžu darbībām drošības garantēšanai. Divi tiešsaistes izdevumi "KazTAG" un Orda.kz ziņoja, ka ir bloķēti to veiktās protestu atspoguļošanas dēļ.

Jau vēstīts, ka Kazahstānas rietumos 2.janvārī sākās protesti pret sašķidrinātās gāzes cenu celšanos. Kopš gadumijas tā pieaugusi no 60 tengēm (0,12 eiro) līdz 120 tengēm (0,24 eiro) par litru.

Protestu dalībnieki skandēja "gāze 50", pieprasot, lai gāzes cena būtu 50 tenges (0,10 eiro) par litru, nevis 80-90 tenges (0,16-0,18 eiro), kā solījusi valdība. Otrdien vairākās Kazahstānas pilsētās cilvēki izgāja ielās, paužot atbalstu protestiem valsts rietumos.

Valdības preses dienests otrdien paziņoja, ka varasiestādes apmierinās valsts rietumdaļas protestētāju prasības par gāzes cenu samazināšanu.

"Valdības komisija tikās ar aktīvistiem, kas Aktau pilsētā bija sapulcējušies Intimakas laukumā. Tikšanās gaitā tika publiskoti lēmumi, kas bija pieņemti sarunās ar Aktau iniciatīvas grupas pārstāvjiem, un konkrēti par cenas samazināšanu gāzei un par cenas noteikšanu Manghistau apgabalā - 50 tenges (0,10 eiro) par litru," teikts paziņojumā.

Pēc valdības paziņojuma, ka tiks apmierinātas protestētāju prasības par gāzes cenu samazināšanu, demonstranti otrdien neizklīda. Mītiņotāji Aktau pilsētā pieprasīja dialogu ar valsts prezidentu, bet citās pilsētās izskanēja citas prasības, arī par tautas labklājības līmeņa celšanu un valdības atkāpšanos.

Aktuālākās ziņas