VIDEO ⟩ Pirms trīs gadiem notriektajam riteņbraucējam neizmaksā kompensāciju. Policija vilcinās nodot informāciju apdrošinātājiem

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Volodymyr Baleha/Shutterstock

Valsts policija jau vairāk nekā trīs gadus izmeklē ceļu satiksmes negadījumu, kurā automašīna Ogrē notrieca riteņbraucēju Armandu, kā rezultātā vīrietis kļuva par pirmās grupas invalīdu un no jauna mācījās staigāt. Kompensāciju par notikušo Armands nav saņēmis, jo policija atsakās apdrošinātājiem sniegt informāciju, vēsta raidījums "Bez Tabu". 

2018. gada decembrī Armands pie vetārsta pēc zālēm ģimenes mīlulim devās ar velosipēdu. Atpakaļceļā, kad līdz mājām bija atlikuši vairs tikai 850 metri, viņa ceļu esot aizšķērsojusi kāda automašīna. Riteņbraucējs tajā ietriecās un krita.

Mašīna iegriezusies Preses ielā, kur ir tikai viena izbrauktuve - tā pati, pa kuru iebrauc. Armands stāsta, ka mašīnai ietriecies priekšējā pasažiera durvīs, tādēļ pārliecināts, ka autovadītājs sadursmi redzēja, tomēr izvēlējas negadījuma vietu pamest.

Kāds cits autovadītājs nolēma apstāties, lai palīdzētu Armandam, kā arī izsaukt palīdzību. Pēc īsa brīža notikuma vietā ieradās neatliekamās palīdzības mediķi, kā arī ceļu policijas brigāde. Likumsargiem, guļot zemē, Armands stāstījis, ka automašīna iebraukusi strupceļā, tomēr Armands ir pārliecināts, ka šī informācija tika ignorēta.

Iespējamais autovadītājs netika atrasts ne notikuma dienā, ne arī vēlāk. Kopš negadījuma pagājuši vairāk nekā trīs gadi, taču līdz pat šim brīdim Valsts policijas Ogres iecirkņa darbinieki nespēj ierosinātajā krimināllietā pieņemt kādu lēmumu.

Pēc negadījuma Armands tika aizvests uz slimnīcu Ogrē, pēc tam pārvests uz ārstniecības iestādi Rīgā. Viņam veiktas vairākas sarežģītas operācijas un noteikta pirmā invaliditātes grupa. Rehabilitācijas kursa laikā Vaivaros vīrietis no jauna mācījies staigāt. Šobrīd Armands pārvietojas ratiņkrēslā vai arī ar tehnisko palīglīdzekli.

"Bija pamatīgs trieciens. Gulēju zemē, sapratu, ka vairs nevaru piecelties.

Jutu, ka galva ir gandrīz atdalījusies no ķermeņa. Man bija vairākas smagas operācijas, bija lauzts mugurkauls. Policija līdz pat šim brīdim nav spējusi atrast iesaistīto šoferi. Kā tas var būt, ka policisti stāvlaukumā nevar atrast mašīnu, kurai ir silts motors, apskrāpētas durvis?

2

Neticu, ka tagad viņi spēs kaut ko atrast, ja pagājis tik ilgs laiks," stāsta cietušais Armands.

Kaislīgam makšķerniekam šobrīd jāaizmirst par savu vaļasprieku. Armands norāda, ka pēc negadījuma slimnīcā ieradās policiste, kura pirmo reizi dzirdēja par to, ka jāmeklē automašīna. Līdzīga situācija bija vēl pēc vairākiem mēnešiem.

Šķērsielā, kurā iebrauca iespējamais vaininieks, uzstādītas vairākas video novērošanas kameras, taču no tām nav iespējams saskatīt negadījuma vietu. Valsts policija atsakās dalīties ar iespējamā vaininieka automašīnas attēlu.

Armands pieteicies OCTA Garantijas fondā, lai saņemtu kompensāciju par notikušo nelaimes gadījumu, tomēr apdrošinātāji šobrīd atsakās cietušajam to izmaksāt. Kā iemesls tiek norādīts, ka Valsts policijas Ogres iecirkņa darbinieki atsakās apdrošinātājiem sniegt informāciju par negadījumu, arī Armanda sākotnējo paskaidrojumu.

Apdrošinātāji vairākkārt vērsušies policijā ar lūgumu ļaut iepazīties ar lietas materiāliem, lai lemtu par kompensācijas izmaksu. Likumsargi vienmēr atrakstījušies ar izmeklēšanas noslēpumu.

"Atlīdzība pienākas gadījumos, kad cietušais nav negadījuma izraisītājs. Ja ir līdzvainīgs, tad pienākas ierobežota atlīdzība. Tie ir fakti, kas mums ir jāzina, bez tā mēs nevaram maksāt no garantijas fonda.

Tikpat labi var izrādīties situācija, ka tas nenoskaidrotais autovadītājs nav neko tādu nodarījis - viņš ir veicis manevru, riteņbraucējs no viņa ir sabijies… Nevaram to zināt, neviens nav bijis klāt.

2

Ja nenoskaidrotais autovadītājs ir bijis vainīgs, mēs viennozīmīgi maksājam atlīdzību," komentē Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja valdes loceklis Juris Stengrevics.

Valsts policijā neviena amatpersona kameras priekšā notikušo nekomentē. Likumsargi atbildēja e-pasta vēstulē.

"Šobrīd kriminālprocesā joprojām turpinās pirmstiesas izmeklēšana, un procesa virzītājs nav tiesīgs komentēt aktīva kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas gaitu.

2

Bet saskaņā ar Kriminālprocesa likumu procesa virzītāja pienākums ir pilnīgi, vispusīgi un objektīvi izmeklēt lietas apstākļus un atbilstoši objektīvajai patiesībai, noskaidrot noziedzīga nodarījuma sastāva esamību un to, kas vainīgs noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kā arī citus apstākļus, kam ir nozīme pareizā krimināllietas izlemšanā. Kriminālprocesā kā pierādījumus var izmantot tikai ticamas, attiecināmas un pieļaujamas ziņas par faktiem.

Par attiecināmiem pierādījumiem uzskatāmi tādi pierādījumi, kam ir tiesiska nozīme. Informējam, ka kriminālprocesā velosipēda vadītājam ir noteikts cietušā statuss," komentē Valsts policijas Ogres iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieks Valdis Gržibovskis.

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojā norāda, ka citos gadījumos apdrošinātājiem ļauj iepazīties ar lietas apstākļiem, pat ja izmeklēšana vēl turpinās.

Video: Raidījuma "Bez Tabu" sižets

Aktuālākās ziņas