FOTO ⟩ Cēsu nomalē atklāts jauns dabas vērošanas skatu tornis

FOTO: Re:TV/Cēsu novada pašvaldība/Publicitātes foto

Cēsu nomalē, Cīruļkalna virsotnē, šonedēļ atklāts dabas vērošanas skatu tornis jeb "Zaļais tornis", kura būvdarbu un tehnoloģiju izmaksas ir 234 493 eiro, informēja pašvaldība.

Skatu torņa virsotnes jumts aprīkots ar saules paneļiem, kas ražos elektrību un vienlaicīgi nodrošinās torņa margu izgaismošanu vēlajās vakara stundās, kā arī torņa smailē ierīkotās dabas vērošanas videokameras darbību. Torņa konstrukcijas izgatavotas no metāla, un tornis ir apdarināts ar dekoratīvu koka apšuvumu.

Kā norāda pašvaldībā, Cīruļkalns torņa būvniecībai izraudzīts, jo tā virsotne ir viens no augstākajiem punktiem šajā Gaujas pusē, līdz ar to no torņa virsotnes pavērsies plašas tāles, kurās būs lūkojama gan Cēsu pilsēta, gan Gaujas senlejas ainava.

"Cīrulīšu tūrisma zonas attīstība pavisam tuvā nākotnē un arī ilgtermiņā var būt nozīmīgs spēlētājs visā Cēsu novada tūrisma industrijā. Šie ir 22 metri tuvāk Cīrulīšu tūrisma kompleksa un novada attīstībā," uzsver Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ainārs Šteins (JV).

Atklātais skatu tornis ir viens no četriem pārrobežu projektā tapušajiem dabas vērošanas objektiem. Sadarbības projekta laikā līdzīgi objekti tapuši arī Rūjienā - Rūjas upes palienē, Gdovā - Peipusa (Čudskoje) ezera krastā un Kingiseppā - promenādē Lugas upes krastā.

Līdzās šiem objektiem paredzēts izveidot tā saucamās "zaļās klases" skolēnu un dabas vērotāju apmācību un praktisko nodarbību vajadzībām. Cīruļkalnā šāda zaļā klase atradīsies torņa pakājē esošajās "Žagarkalna" administrācijas telpās, un tajā būs iespējams pieslēgties pārējiem centriem. Tāpat tornī varēs rīkot mācību stundas, seminārus un līdzīgus iedzīvotājus izglītojošus pasākumus, tiklīdz tas būs epidemioloģiski droši, informē pašvaldībā.

Kad projekts būs noslēdzies un visi četri objekti būs aprīkoti ar novērošanas kamerām, projekta mājas lapā "www.exploregreentowers.eu" tiešsaistes režīmā būs vērojama daba un apkārtne no visām projekta partneru videokamerām.

Cēsu skatu torņa videokamera straumēšanas režīmā jau apskatāma Žagarkalna mājaslapā "www.zagarkalns.lv" un projekta mājaslapā.

Pašvaldībā uzsver, ka jaunizveidotā infrastruktūra paaugstinās atpūtas iespēju kvalitāti vietējiem iedzīvotājiem un apmeklētājiem, ļaujot novērot dabas pārmaiņas visos gadalaikos, organizēt nelielus kultūras un ekoloģiskos pasākumus un spēles, kā arī sportot un izklaidēties.

Skatu torņa būvdarbus Cēsīs veica SIA "Warss+", pēc SIA "Purple Corner" izstrādāta būvprojekta. Būvuzraudzību nodrošināja SIA "Jurēvičs un partneri".

Projekta "Zaļie torņi" galvenais mērķis ir inovatīvu tehnoloģiju ieviešana pilsētvidē un dabā, kā arī ieguldījums aizsargājamo teritoriju un parku efektīvā pārvaldībā, tūrisma attīstībā un apmeklētāju un vietējo iedzīvotāju atpūtas iespēju radīšana.

Projekts tiek realizēts "Zaļās ilgtspējīgās infrastruktūras attīstība dabas teritorijās" Latvijas- Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020.gadam Eiropas kaimiņattiecību instrumenta ietvaros.

Redaktors iesaka