"Esam stadijā, kad Krievija Ukrainai var uzbrukt jebkurā brīdī." Blinkens ieradies Kijevā uz krīzes sarunām

FOTO: Reuters/ScanPix

ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens trešdien ieradies Kijevā uz krīzes sarunām ar Ukrainas līderiem, diplomātiskajiem centieniem pārliecināt Krieviju par situācijas deeskalāciju ap Ukrainu negūstot cerētās sekmes.

Pagājušās nedēļas Rietumu un Krievijas sarunās neizdevās kliedēt bažas, un otrdien Baltais nams brīdināja, ka Krievija var uzbrukt Ukrainai "jebkurā brīdī".

Ceturtdien Blinkens dosies uz Berlīni, kur viņam paredzētas sarunas ar Vācijas, Francijas un Lielbritānijas pārstāvjiem centienos stiprināt Rietumu vienotību.

Savukārt piektdien ASV augstākajam diplomātam Ženēvā plānotas sarunas ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu.

ASV valsts sekretārs ieradies Kijevā vienas dienas vizītē, lai cita starpā Ukrainai apliecinātu pārliecinošu atbalstu pirms sarunām ar Lavrovu.

Kā otrdien žurnālistiem sacīja Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki, "mēs tagad esam stadijā, kad Krievija Ukrainai var uzbrukt jebkurā brīdī".

"Neviena versija nav izslēgta no darba kārtības," viņa sacīja, brīdinot par "ļoti bīstamu situāciju".

Psaki arī uzsvēra, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir "radījis šo krīzi".

Krievija ir sakoncentrējusi pie Ukrainas robežām 100 000 vīru lielu karaspēka kontingentu, raisot bažas par jaunu iebrukumu kaimiņvalstī.

Decembrī Maskava izvirzīja Rietumiem ultimātu, pieprasot apturēt tālāku NATO paplašināšanos uz austrumiem, kā arī alianses infrastruktūras demontāžu tā dēvētajās jaunajās dalībvalstīs, atjaunojot stāvokli, kāds pastāvēja uz 1997.gada 27.maiju, tas ir, pirms pirmās NATO paplašināšanās.

Putins piedraudējis, ka gadījumā, ja Maskava nesaņems viņa pieprasītās "drošības garantijas", viņam nāksies īstenot "militāri tehniskus pasākumus".

ASV un citas NATO dalībvalstis paziņojušas, ka šīs prasības ir nepieņemas un nav pat apspriežamas, taču izrādījušas gatavību runāt par ieroču kontroli, raķešu izvietošanu un par pasākumiem savstarpējās uzticības stiprināšanai.

Aktuālākās ziņas