Gaisa kuģu pasažieru datu reģistra informācijai varēs piekļūt arī SPKC

Lidosta "Rīga". Ilustratīvs attēls.

FOTO: Zane Bitere / LETA

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likuma grozījumus, kas nosaka, ka Gaisa kuģu pasažieru datu reģistrā iekļauto informāciju varēs iegūt arī Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) nolūkā mazināt sabiedrības veselību apdraudošas reģistrējamas infekcijas slimības, par kuru veicama epidemioloģiskā izmeklēšana, izplatīšanos.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja Iekšlietu ministrijā (IeM), SPKC jaunā kompetence nav noteikta tikai Covid-19 kontroles nolūkos, bet arī citu sabiedrības veselību apdraudošu, reģistrējamu infekcijas slimību, par kurām veicama epidemioloģiskā izmeklēšana, izplatīšanās novēršanas nolūkos.

Likumā noteikti kritēriji, atbilstoši kuriem šos gaisa kuģu pasažieru datus varēs iegūt un veikt citas apstrādes darbības SPKC noteiktās kompetences robežās.

Atbilstoši otram mērķis, ar šodien pieņemtajiem grozījumiem tajā ir noteikti gadījumi, kad kompetentās izmeklēšanas un valsts drošības iestādes būs tiesīgas saņemt reģistrā iekļautos vai iekļaujamos datus bez tiesneša piekrišanas. Tas būs, piemēram, gadījumos, kad jau pastāv iepriekš apzināta, pamatota konkrētās personas saistība ar terorismu, smaga nozieguma izdarīšanu, gatavošanos vai mēģinājumu to izdarīt vai valsts drošības apdraudējumu. Arī šajos gadījumos likumā noteikti konkrēti kritēriji gaisa kuģu pasažieru datu saņemšanai.

Abu minēto mērķu sasniegšanai reģistrā nav plānots iekļaut papildu datus par gaisa kuģu pasažieriem.

Vienlaikus apstrādei pakļautais datu apjoms ietver minimāli nepieciešamās ziņas noteikto mērķu sasniegšanai, kā arī datu saņemšanas kritēriji ir ļoti stingri noteikti, lai nodrošinātu samērīgu līdzsvaru starp attiecīgo mērķu sasniegšanu un personu - gaisa kuģu pasažieru - privātās dzīves aizsardzību, pauž IeM pārstāvji.

Aktuālākās ziņas