Plešs: Iedzīvotāji ir gatavi dzērienu iepakojuma depozīta sistēmai un gana informēti par to (11)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs Foto: Zane Bitere / LETA

Latvijas iedzīvotāji ir gatavi dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas darbības sākšanai un arī gana informēti par to, uzskata vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP).

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" politiķis prognozēja, ka, dzērienu iepakojuma depozīta sistēmai sākot darboties, droši vien "praktiski uz vietas" nāksies sastapties ar dažādām jaunām situācijām, kas prasīs skaidrojošo darbu, taču jau iepriekš, aptaujājot iedzīvotājus, ir radusies pārliecība, ka "kopumā cilvēki ir diezgan informēti par to, kad depozīta sistēma uzsāks darbu un kādā veidā tā darbosies".

Ministrs arī uzsvēra, ka ir labi redzams - iedzīvotāji šo sistēmu vēlējušies jau ilgu laiku, tāpēc tā ir kā "dāvana, ko mēs dodam Latvijas sabiedrībai un dabai".

Lūgts komentēt, kāpēc daudzi iedzīvotāji joprojām nespēj pareizi lietot pat šķiroto atkritumu konteinerus, Plešs atzina, ka, protams, salīdzinot ar Skandināvijas valstīm, Latvijas sabiedrība kopumā vēl mācās, jo izpratne par šiem jautājumiem radusies vien pēdējās desmitgades laikā. Tomēr esot skaidri redzams, ka gadu no gada aug gan iedzīvotāju apziņa par atkritumu šķirošanu, gan arī dalība dalīto atkritumu savākšanas sistēmā.

Kā ziņots, šodien Latvijā darbību sāk depozīta sistēma dzērienu iepakojumiem, kur par katru iegādāto dzērienu depozīta iepakojumā iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīta maksa 10 centu apmērā, kuru pēc iepakojuma nodošanas to varēs saņemt atpakaļ, aģentūrai LETA pavēstīja depozīta sistēmas ieviesēja SIA "Depozīta iepakojuma operators" pārstāvji.

Uzņēmumā skaidro, ka, nododot tukšo depozīta iepakojumu automātiskajā depozīta punktā, kur atrodas taromāts, iedzīvotājam izdos īpašu depozīta kuponu, ko varēs izmantot kā maksāšanas līdzekli jebkādu preču iegādei tajā pašā veikalā.

Vienlaikus tirgotājiem ir iespēja paplašināt kupona izmantošanas iespējas savu klientu ērtībai, piemēram, nodrošinot iespēju kuponu izmantot visā veikalu tīklā vai piedāvāt iespēju saņemt skaidru naudu. Par šīm iespējām tirgotāji savus pircējus informē atsevišķi.

Depozīta sistēmā varēs nodot stikla, PET un metāla (skārdenes) bezalkoholisko, visu veidu alus un citu alkoholisko (zem 6%) dzērienu iepakojumus. Par katru nopirkto depozīta iepakojumu iedzīvotājam būs jāiemaksā depozīts 0,1 eiro apmērā, ko pēc iepakojuma nodošanas varēs saņemt atpakaļ, ja uz nododamā iepakojuma būs nolasāma speciālā atpazīstamības zīme un svītrkods, kā arī iepakojums būs iztukšots.

Līgums ar depozīta iepakojuma operatoru ir obligāti jāslēdz pārdevējiem par tirdzniecības vietām valstspilsētās, kuru tirdzniecības zāles platība ir vienāda vai lielāka par 300 kvadrātmetriem, kā arī par tirdzniecības vietām citās administratīvajās teritorijās, kuru tirdzniecības zāles platība vienāda vai lielāka par 60 kvadrātmetriem.

Valsts vides dienests konkursā dzērienu iepakojumu depozīta sistēmu uz septiņiem gadiem nolēma uzticēt kompānijai "Depozīta iepakojuma operators".

Komentāri (11)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu