Sv, 10.12.2023.

Raidījums: Kā "vīlēts" 50 kubikcentimetru mopēds spēj attīstīt lielāku ātrumu nekā pirmais VW Golf

Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Foto: Ekrānuzņēmums no video

Pēc pārtraukuma televīzijas ekrānos atgriežas raidījums "Ātruma cilts", un tā varonis jaunākajā sērijā ir motosporta leģenda, septiņkārtējs PSRS čempions motošosejā un aizrautīgs izgudrotājs Aleksands Smertjevs.

Viņš motosportā nonāca 1965. gadā, 20 gadus Aleksands darbojies rūpnīcā "Sarkanā zvaigzne", kā arī Sporta motociklu birojā. Kopā ar domubiedriem radījuši pirmo 50 kubikcentimetru krosa moci ar lukturīti, ar ko 1967. gadā startējuši neoficiālajās pasaules meistarsacīkstēs Zakopanē. Lai ar padomju sportistiem tas bija vienreizējs prieks, pieredze iedvesmoja ķerties pie šosejas motocikla radīšanas.

Leģendārā Gunāra Glūdiņa dizaina 50 kubikcentimetru spēkrats trasē varēja sasniegt līdz pat 170 km/h un par šo braucamrīku Aleksandrs kā izgudrotājs saņēmis balvu rubļa apmērā.

Aleksandrs atzīst, ka pēc čempiona titula nekad nav dzinies, jo mērķis vienmēr bijis iegūt pēc iespējas lielāku jaudu, sasniegt trases rekordu un tikt starptautiskā līmenī. Padomju laika inženieri un dizaineri bijuši augstā līmenī, bet moču ražošanas kvalitāte – žēlīga. Viņš savus motociklus ķīlējis tā, ka ticis līdz divu cilindru 125 kubikcentimetru mocim, ko joprojām mēģina iedzīvināt.

Foto: Ekrānuzņēmums no video

Pēc moto karjeras beigām Aleksandra aizraušanās ir kalnu slēpošana. Tā iedvesmojusi unikālam izgudrojumam – viņš radījis ierīci, kas amortizē un atvieglo kājas, ļaujot turēties uz slēpēm arī 79 gadu vecumā.

Arī šis izgudrojums tiek pilnveidots un ir pieejams citiem ātruma cienītājiem.

Raksts tapis sadarbībā ar "LMT Viedtelevīziju".

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu