O, 28.11.2023.

Prokremliskais aktīvists Aleksandrs Gapoņenko atzīts par vainīgu nacionālā naida izraisīšanā

LETA
Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 17
Aleksandrs Gapoņenko
Aleksandrs Gapoņenko Foto: Paula Čurkste/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa otrdien prokremlisko aktīvistu Aleksandru Gapoņenko atzina par vainīgu nacionālā naida izraisīšanā un pret Latviju vērstā darbībā, un piesprieda viņam nosacītu cietumsodu. 

Gapoņenko šajā lietā apsūdzēts pēc trīs Krimināllikuma pantiem - par nacionālā un etniskā naida izraisīšanu, pret Latviju vērsta darbībā un palīdzībā ārvalstij pret Latviju vērstā darbībā.

Tiesa Gapoņenko kā galīgo sodu piemēroja brīvības atņemšanu uz pusotru gadu un probācijas uzraudzību uz vienu gadu. Brīvības atņemšanas sods noteikts nosacīti ar pārbaudes laiku uz diviem gadiem.

Gapoņenko laikā no 2017.gada nogales līdz 2018.gada pavasarim internetā izplatīja Krievijas propagandas medijos lietotos nepatiesos apgalvojumus par fašisma atdzimšanu Latvijā, par krievvalodīgo iedzīvotāju vajāšanu un iespējamu genocīdu pret Latvijas krievvalodīgajiem, ko īstenošot Latvijas armija un NATO sabiedrotie.

Gapoņenko, piemēram, kādā paša sagatavotā rakstā vēstīja, ka Latvijā ierodas ASV specvienību karavīri, kuri uzdošoties par krievu nemierniekiem un sarīkošot masu nekārtības, lai rastos pamats vērsties pret pret krievu kustības līderiem.

Apsūdzība uzskata, ka Gapoņenko plašsaziņas līdzekļos sistemātiski centās informatīvo telpu piepildīt ar vardarbīgiem aicinājumiem, kas vērsti pret Latviju un nesaticības veicināšanu starp dažādām iedzīvotāju grupām. Viņš aicinājis piedalīties vardarbīgās pretošanās akcijās un viņa ieraksti internetā saturējuši Krievijas ģeopolitiskās intereses sekmējošus rakstus, kas vērsti pret Latviju.

Prokuratūra norāda, ka Gapoņenko regulāri sazinājies ar Krievijas institūcijām, organizācijām un amatpersonām ar mērķi vērsties pie Krievijas institūcijām, lai saņemtu atbalstu darbībām, kas apzināti vērstas pret Latvijas valsts iekārtas darbošanos.

Tāpat ziņots, ka Gapoņenko apsūdzēts vēl citā lietā par to, ka 2015.gada 27.februāra vakarā sociālajā tīklā "Facebook" savā profilā ievietoja saiti uz paša rakstu: "Baltija ugunī: no neonacistu lāpu gājieniem līdz liela kara uzsākšanai", kas bija publicēts Krievijas "Notum info" mājaslapā un kurā viņš apgalvoja, ka Baltijas valstīs, tostarp Igaunijā, patlaban notiekot aktīva pamatnācijas gatavošana dalībai karadarbībā.

Prokuratūra uzskata, ka tādejādi Gapoņenko tīši publicēja rakstveida izteikumus, apzinoties, ka to saturs ir vērsts uz nacionālā naida un nesaticības izraisīšanu pret latviešu, lietuviešu un igauņu tautības pārstāvjiem.

Pirmā instance arī par šo nodarījumu piemēroja viņam nosacītu cietumsodu, taču spriedums ir pārsūdzēts Rīgas apgabaltiesā.

Facebook Telegram Draugiem X Whatsapp
Comments 17

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu