Balstvakcīnas efektivitāte ievērojami sarūk jau pēc četriem mēnešiem, secināts pētījumā ASV (18)

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Reuters/ScanPix

"Pfizer" un "Moderna" Covid-19 vakcīnu trešās devas jeb balstdevas efektivitāte ievērojami sarūk jau četrus mēnešus pēc tās saņemšanas, konstatēts ASV Slimību kontroles un profilakses centra (CDC) jaunā pētījumā, par kuru ziņots piektdien, 10. februārī.

Lai gan tagad ir labi dokumentēts, kā vakcīnu efektivitāte samazinās pēc pirmo divu devu saņemšanas, ir bijis relatīvi maz publikāciju par balstdevas sniegtās aizsardzības ilgumu.

Jaunā pētījuma pamatā ir vairāk nekā 241 204 vizītes ārkārtas situāciju nodaļās vai neatliekamās aprūpes klīnikās, un 93 408 hospitalizācijas gadījumi, kas ir nopietnāki, starp pieaugušajiem Covid-19 slimniekiem laikā no 2021. gada 26. augusta līdz 2022. gada 22. janvārim.

Vakcīnu efektivitāte tika vērtēta, salīdzinot pozitīva Covid-19 testa iespējamību starp vakcinētiem un nevakcinētiem pacientiem, un izmantojot statistiskas metodes kalendārās nedēļas un ģeogrāfiska rajona griezumā, kā arī pielāgojoties pacientu vecumam, vietējās pārneses līmenim un pacientu saslimstībai ar citām slimībām.

Periodā, kurā dominēja omikrona paveids, vakcīnu efektivitāte attiecībā pret vizītēm, kas saistītas ar Covid-19, bija 87% pirmajos divos mēnešos pēc trešās devas saņemšanas, bet tā saruka līdz 66% četrus mēnešus pēc šīs devas saņemšanas.

Vakcīnu efektivitāte attiecībā pret hospitalizācijas gadījumiem bija 91% pirmajos divos mēnešos pēc balstdevas saņemšanas, bet tā samazinājās līdz 78% četrus mēnešus pēc šīs devas saņemšanas.

"Konstatējums, ka mRNA vakcīnu sniegtā aizsardzība sarukusi dažus mēnešus pēc trešās devas saņemšanas, pastiprina to, cik svarīgi ir tālāk apsvērt papildu devas aizsardzības saglabāšanai vai uzlabošanai,"

secināja pētījuma autori.

ASV prezidenta Džo Baidena galvenais medicīniskais padomnieks Entonijs Fauči trešdien Baltā nama preses konferencē par Covid-19 sacīja, ka, domājams, būs vajadzīga ceturtā vakcīnas deva cilvēkiem ar vājāku imūnsistēmas reakciju.

Komentāri (18)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu