VIDEO ⟩ Pirmo reizi šajā gadā Itālijā izvirdis vulkāns Etna

FOTO: Reuters/ScanPix

Piektdien, 11. februārī, pirmo reizi šajā gadā izvirdis vulkāns Etna, vēsta raidsabiedrība BBC.

Jau vēstīts, ka ģeologi pavēstījuši, ka Sicīlijā esošais vulkāns Etna pēc pērnā gadā notikušajiem izvirdumiem ir kļuvis augstāks.

Krāteris kalna ziemeļaustrumu pusē desmitiem gadu tika uzskatīts par vulkāna virsotni, bet dienvidaustrumu puses krāteris tagad ir augstāks, konstatēja Nacionālais ģeofizikas un vulkanoloģijas institūts (INGV) pēc satelītattēlu analīzes.

Zinātnieki izskatīja 13. jūlijā un 25. jūlijā uzņemtos attēlus un konstatēja, ka Etnas virsotne atrodas 3357 metrus virs jūras līmeņa, ar trīs metrus lielu kļūdas robežu.

Etna kopš februāra vidus  līdz pērnā gada augustam vairākkārt izverda sakarsētu lavu un pelnus, un šajā laikā bija reģistrēti 50 izvirdumi.

Šī vulkāniskā aktivitāte ir radījusi nogulumiežus uz dienvidaustrumu krātera, palielinot tā augstumu. Krāteris ziemeļaustrumu pusē tikmēr ir kļuvis zemāks, tā malai gadu gaitā brūkot.

Mēneša sākumā tika izmesti pelni un lava no dienvidaustrumu puses krātera, un dūmi pacēlās apmēram piecu kilometru augstumā.

Etnas izvirdumi, kas bieži ir iespaidīgs skats, ir arī nodarījuši ierobežotus postījumus. Katānijas lidosta reizēm tikusi slēgta, jo uz skrejceļa bija pelni. Izvirduma vibrācijas un troksnis dažreiz satricina tuvāko mājokļu logus un durvis.

Redaktors iesaka